Scule electrice

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ioan_paul
    Incepator
    • 28.mai.2004
    • 3

    Scule electrice

    Buna ziua,

    Dorind sa aflu parerea dumneavoastra cu privire la alegerea unei masini de slefuit, excentrica sau alternativa sau orbitala sau o alta pe care o considerati potrivita.
    Doresc sa inlatur un strat de lac si reaplic unul nou peste niste grinzi si stalpi, pe o terasa, de dimensiuni 20 cm x 20 cm grosime (maximum) si lungimi ce variaza intre 2 m si 5 m. Care tip de masina este mai buna ? Eventual sa poata fi utilizata si la parchet. Este bine sa slefuiesc pana la lemn ? Este prima data cand se reaplica lacul.
    Credeti ca este necesar sa mai aplic, inainte de lacuire, din nou, un strat de protectie, lemnul fiind dat initial cu asa ceva ?
    Totodata as dori sa aflu ce tip de hartie abraziva se poate utiliza, finetea ei.

    Va multumesc pentru atentia acordata.
    ioan_paul
  • Mihai Ionescu

    #2
    reprotejare lemn

    Stimate Domn,

    Foarte recent am facut aceasta operatie la o cabana din lemn.
    Am folosit o masina de slefuit cu banda si un polizor unghiular cu disc cu lamele de smirghel, care poate curata in zonele inaccesibile masinii.
    Am curatat pana la lemn si am aplicat in doua straturi atat lazura (impregnare si protectie la fungi, insecte, UV) cat si lacul.
    Am folosit lazura de la Kober si lac Villa (Supra pentru pereti si Ultra pentru tamplarie) de la Policolor.

    N.B. Sunt amator, am lucrat pentru uzul personal.
    maionescu@go.ro

    Comentariu

    Procesare...