"mari" mesteri

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • djon

    "mari" mesteri

    Sa va spun si eu o experienta nereusita:
    Am angajat un mester sa-mi faca lucrarile de placare a baii. L-am rugat sa foloseasca distantiere, pentru ca faianta sa fie cat mai drept pusa. Mi-a spus ca nu are el nevoie de asa ceva, ca numai incepatorii lucreaza asa. Rezultatul: nu numai ca placile nu respectau nici o linie dreapta, dar unele erau mai impinse in interior decat altele. I-am atras atentia si mi-a spus ca lui i se par drepte. Nu l-am mai lasat sa continue lucrarea si am angajat pe altcineva.
    Ma gandeam sa-i dau numele, dar din pacate nu-i cunosc decat prenumele si mi-e frica sa nu afectez si alti mesteri care chiar fac treaba buna.
  • eu

    #2
    Respectivul era un carpaci. Distantierele se folosesc indiferent de experienta mesterului.

    Comentariu

    • dan matedan

      #3
      rasp

      avînd în vedere calitatea materialelor ºi faptul cã în emisiunea misiunea casa se prezinta ºi modul de folosire, nu este mare filozofia ca o bunã parte din lucrãrile din casã sã le faci fãrã ajutorul vreunui "meºter". Eu am avut o experienþã neplãcutã cu cel care mi-a ridicat zidurile casei.Dacã îi solicitam sã fie stîmbe, probabil ca le facea drepte.Aºa

      Comentariu

      • medvedevandra

        #4
        Apartamentul pe care l-am cumparat era intr-o stare deplorabila, in sensul ca nu fusese nici macar o data varuit de cand fusese dat in folosinta, drept pentru care am angajat doi "mesteri mari" ca sa ne faca lucrarile de reparat si zugravit peretii, placarea cu gresie si faianta, rigips etc.
        In primele doua zile erau cu dormitorul aproape "terminat", in sensul ca nici macar nu indreptasera gletul, nu spalasera macar peretii prafuiti de ani de zile, iar primele doua maini de var le dadusera peste capacele de protectie de la prize si intrerupatoare ramase de la fostii proprietari!
        I-am trimis la "plimbare" si am angajat pe altcineva care a promis ca in doua saptamani o sa termine zugravitul. A durat doua luni si jumatate ca sa repare si sa varuiasca sufrageria, iar dormitorul nu a mai apucat sa-l termine de finisat pentru ca i-am dat si astuia papucii!
        Toata distractia asta ne-a costat vreo 5 milioane manopera, plus materialele de constructii care dispareau cu repeziciune!
        In cele din urma am strans din dinti, am tras aer in piept si ne-am apucat noi sa facem treburile respective, cu ochii la "Misiunea casa" si in revistele "Util". Astfel am pus si faianta, si gresie, si parchet si rigips, am schimbat si instalatii sanitare, adica absolut tot ce putea fi facut ca sa ne putem muta intr-o casa amenajata omeneste.

        Comentariu

        • Avatar Vizitator

          #5
          Salutare,
          Acum un an mi-am cumparat un aprtament la care a trebuit sa schimb totul. Am indepartat de pe pereti ipsosul si de pe tavane, astea le-am facut cu ajutorul familiei. Apoi a trebuit sa angajez un meserias care sa puna gresie si faianta, sa gletuiasca zidurile si sa le dea cu vopsea lavbila. La sufragerie nu mi-a amestecat vopseaua de cate ori era necesar si culoarea a iesit foarte urata, l-am pus sa cumpere vopsea si sa o dea din nou dar de data asta cum trebuie. A mai avut el cateva mici tentative de greseli pe parcursul lucrarilor, dar de fiecare data cand nu-mi placea ceva il puneam sa desfaca si sa faca la loc, chiar a dat o jumatate de zid de faianta jos si l-a pus la loc pentru ca in momentul in care s-a apucat sa puna faianta nu a pus jos un soclu care sa nu dea voie faiantei sa se lase in jos. Si multe altele.
          In vara acesta a venit randul unuia dintre balcoane sa-i pun gresie si am chemat un meserias sa-mi evalueze lucrarea, sa-mi spuna ce cantitate de materiale am nevoie etc. Cand a inceput sa-mi spuna cantitatea de adeziv de care am nevoie am crezut ca nu aud bine, precizez ca balconul are 6 mp iar meseriasul mi-a spus ca am nevoie de 4 saci de adeziv, si nu va mai spun cat mi-a cerut pe lucrare, vroia pe mp de gresie pusa mai mult decat ma costa gresia. Si nu am cumparat o gresie ieftina, am luat o gresie de exterior. I-am spus meserisului ca voi cumpara materialele si il voi chema sa inceapa lucrarea. Va dati seama ca asta nu s-a intamplat si mi-am cumparat eu tot ce-mi trebuia sa pun gresia adica: gletiera cu dinti, nivela, ciocan de cuciuc si am imprumutat o masina de taiat fainta si gresia si am facut singur lucrarea. Am consumat 2 saci de adeziv asta din cauza ca nu era perfect dreapta podeaua.Sus

          Comentariu

          • GRP

            #6
            Re: MESERIASI

            Salutari tuturor!

            Nu shtiu ce experientze atzi avut dar shi eu am trecut prin astfel de experientze. Doar ca baietzii care au lucrat in apartament nu numai ca sunt "meseriashi" cu adevarat, in sensul ca in afara de lucrarea care a ieshit bine, mi-au dat sfaturi bune shi nici nu m-au incarcat cu manopera sau cu "disparitzia" rapida a materialelor. Apartamentul pe care l-am luat nu numai ca era intr-o stare deplorabila, dar ca sa va facetzi o idee, varul shi vopseaua au fost date direct pe placa, faranici macar o urma de glet...
            Asha ca baietii s-au chinuit "putzin" sa scoata urmele anteriorului proprietar. Multumita conducerii ceaushiste, n-am descoperit nici macar un perete drept in casa. Asha ca am avut de optat intre solutzia mai rapida shi mai scumpa a placarii cu rigips shi cea mai lenta dar mult mai ieftina a umplerii peretzilor cu ciment, nisip & multa munca. Solutzia mi-a fost sugerata de baietzi ceea ce dovedeshte ca mai sunt oameni care se mai gandesc shi la tinerii casatoritzi nu numai la buzunarul lor... De placat cu rigips, au fost numai tavanele, unde am optat pentru scafe solutzie care schimba tavanul clasic radical.
            Dar sa revin la subiectul meseriasi. Trebuyie sa fac o precizare: sunt din Galati, dar sunt convins ca shi in alte orashe exista baietzi ca ai mei, eu chiar va doresc sa avetzi parte de asha ceva. Deci, "meseriashii" de care m-am izbit eu au fost cei de la centralele de aparttament. Deshi i-am chemat de la inceput pentru partea de proiect nu a ridicat nimeni problema peretzilor strambi. Dupa 1 luna de ashteptare au venit in sfarshit sa se apuce de lucrare (in conditziile in care achitasem un avans de 50% din pretul centralei shi a celorlalte (calorifere, coturi, teve, etc). S-au apucat au dat gauri in peretzi dupa care au plecat. A doua zi au venit cu tzevile shi mi-au spus ca nu le pot monta pentru ca peretzii sunt strambi shi ba se lipeste, ba nu se lipeste teava de perete. OK am zis, ma apuc de treaba shi indrept totzi peretzii. Dupa alte doua luni de ashteptare, timp in care lucrarea a evoluat, i-am chemat din nou spunandu-le ca peretzii au fost indreptatzi.A mai durat o saptamina pina au venit. Cand in sfarshit au venit s-au apucat de treaba, au bagat tzevile in peretzi shi s-au oprit pentru ca citez "din cauza perioadei lungi nu mai au coturi shi alte materiale" (asta in conditziile in care achitasem, ca un client de buna-credintza shi cealalta jumatate de factura, in avans shi nu la terminarea lucrarii cum era in contract). Bineinteles ca m-am enervat, cand m-au sunat baietzii de la apartament shi mi-au spus lucrurile astea. M-am invoit de la servici, m-am dus pina la firma respectiva (precizez ca e cea mai scumpa din orash shi tot ei mi-au pus centrala shi in apartamentul mamei deci am zis ca daca ma duc la cei mai buni ar trebui sa fie totul in regula) am facut scandal shi m-i s-au dat asigurari ca vineri se incheie lucrarea. Era miercuri cand m-am dus. Le spusesm de la inceput, cand au zis ca vin a doua oara ca eu vreau sa torn shapa in camere ca vremea e in racire. Asta a fost shi conditzia sa sistez eu lucrarile ca sa reinceapa ei. Dar au mai trecut zile bune shi dupa 7 zile de ahteptare shi alte 10 zile de munca am shi eu centrala in apartament functionala.
            Spunetzi-mi shi mie daca atzi avut experientze similare sau daca este normal sa se intample asha ceva.
            Bafta la lucrari tuturor shi sanatate maxima.

            Comentariu

            • robestcip
              Incepator
              • 05.nov.2004
              • 3

              #7
              Re: "mari" mesteri

              Postat în original de djon
              Sa va spun si eu o experienta nereusita:
              Am angajat un mester sa-mi faca lucrarile de placare a baii. L-am rugat sa foloseasca distantiere, pentru ca faianta sa fie cat mai drept pusa. Mi-a spus ca nu are el nevoie de asa ceva, ca numai incepatorii lucreaza asa. Rezultatul: nu numai ca placile nu respectau nici o linie dreapta, dar unele erau mai impinse in interior decat altele. I-am atras atentia si mi-a spus ca lui i se par drepte. Nu l-am mai lasat sa continue lucrarea si am angajat pe altcineva.
              Ma gandeam sa-i dau numele, dar din pacate nu-i cunosc decat prenumele si mi-e frica sa nu afectez si alti mesteri care chiar fac treaba buna.
              Lucrez in amenajari,si sa stiti ca asa patesc toti mocangii(nu tot ce e ieftin e bun)Apropo,cat ti-a cerut de mp?

              Comentariu

              • robestcip
                Incepator
                • 05.nov.2004
                • 3

                #8
                Re: MESERIASI

                Postat în original de GRP
                Salutari tuturor!

                Nu shtiu ce experientze atzi avut dar shi eu am trecut prin astfel de experientze. Doar ca baietzii care au lucrat in apartament nu numai ca sunt "meseriashi" cu adevarat, in sensul ca in afara de lucrarea care a ieshit bine, mi-au dat sfaturi bune shi nici nu m-au incarcat cu manopera sau cu "disparitzia" rapida a materialelor. Apartamentul pe care l-am luat nu numai ca era intr-o stare deplorabila, dar ca sa va facetzi o idee, varul shi vopseaua au fost date direct pe placa, faranici macar o urma de glet...
                Asha ca baietii s-au chinuit "putzin" sa scoata urmele anteriorului proprietar. Multumita conducerii ceaushiste, n-am descoperit nici macar un perete drept in casa. Asha ca am avut de optat intre solutzia mai rapida shi mai scumpa a placarii cu rigips shi cea mai lenta dar mult mai ieftina a umplerii peretzilor cu ciment, nisip & multa munca. Solutzia mi-a fost sugerata de baietzi ceea ce dovedeshte ca mai sunt oameni care se mai gandesc shi la tinerii casatoritzi nu numai la buzunarul lor... De placat cu rigips, au fost numai tavanele, unde am optat pentru scafe solutzie care schiMBA">mba</a> tavanul clasic radical.
                Dar sa revin la subiectul meseriasi. Trebuyie sa fac o precizare: sunt din Galati, dar sunt convins ca shi in alte orashe exista baietzi ca ai mei, eu chiar va doresc sa avetzi parte de asha ceva. Deci, "meseriashii" de care m-am izbit eu au fost cei de la centralele de aparttament. Deshi i-am chemat de la inceput pentru partea de proiect nu a ridicat nimeni problema peretzilor strambi. Dupa 1 luna de ashteptare au venit in sfarshit sa se apuce de lucrare (in conditziile in care achitasem un avans de 50% din pretul centralei shi a celorlalte (calorifere, coturi, teve, etc). S-au apucat au dat gauri in peretzi dupa care au plecat. A doua zi au venit cu tzevile shi mi-au spus ca nu le pot monta pentru ca peretzii sunt strambi shi ba se lipeste, ba nu se lipeste teava de perete. OK am zis, ma apuc de treaba shi indrept totzi peretzii. Dupa alte doua luni de ashteptare, timp in care lucrarea a evoluat, i-am chemat din nou spunandu-le ca peretzii au fost indreptatzi.A mai durat o saptamina pina au venit. Cand in sfarshit au venit s-au apucat de treaba, au bagat tzevile in peretzi shi s-au oprit pentru ca citez "din cauza perioadei lungi nu mai au coturi shi alte materiale" (asta in conditziile in care achitasem, ca un client de buna-credintza shi cealalta jumatate de factura, in avans shi nu la terminarea lucrarii cum era in contract). Bineinteles ca m-am enervat, cand m-au sunat baietzii de la apartament shi mi-au spus lucrurile astea. M-am invoit de la servici, m-am dus pina la firma respectiva (precizez ca e cea mai scumpa din orash shi tot ei mi-au pus centrala shi in apartamentul mamei deci am zis ca daca ma duc la cei mai buni ar trebui sa fie totul in regula) am facut scandal shi m-i s-au dat asigurari ca vineri se incheie lucrarea. Era miercuri cand m-am dus. Le spusesm de la inceput, cand au zis ca vin a doua oara ca eu vreau sa torn shapa in camere ca vremea e in racire. Asta a fost shi conditzia sa sistez eu lucrarile ca sa reinceapa ei. Dar au mai trecut zile bune shi dupa 7 zile de ahteptare shi alte 10 zile de munca am shi eu centrala in apartament functionala.
                Spunetzi-mi shi mie daca atzi avut experientze similare sau daca este normal sa se intample asha ceva.
                Bafta la lucrari tuturor shi sanatate maxima.
                Ai putea sa imi recomanzi si mie pe baietii tai ?Si eu sunt din galati si doresc sa imi amenajez casa.Multumesc anticipat!(robestcip@personal.ro)

                Comentariu

                • MesteruCasei
                  Incepator
                  • 19.nov.2004
                  • 8

                  #9
                  Dupa numeroase luari de contact cu mesterii, am ajuns la concluzia ca nu trebuie dati banii inainte. Ci doar dupa predarea lucrarii, si dupa verificarea calitatii acesteia.
                  Iar treaba asta e bine de stabilit de la inceput, inclusiv cu punctarea faptului ca nu primeste banii pe o lucrare proasta. Ca materialele tot se consuma si daca nu e lucrarea de calitate.
                  Asa ca daca se baga in afacere, trebuie sa stie ca e necesar sa lucreze ca lumea.
                  Iar faptul ca primeste banii de manopera doar la final de lucrare taie pofta de a mai contracta alte lucrari in timpul care ar trebui sa fie alocat pt lucrarea mea.
                  Ultima data cand am facut o lucrare cu o firma au venit cu un contract tip in care erau specificate doar penalitatile impuse mie. Ia-m zis ca e ok, dar trebuie modificat contractul respectiv ca sa fiu si eu asigurat de calitatea lucrarii, de faptul ca nu-mi vor distruge obiecte din casa, etc...
                  Contract cu firma a specificat inclusiv faptul ca lucrarea va incepe in data de si se va termina cel tarziu in data de.
                  Asta nu a adus un pret in plus la lucrare ...
                  Si s-au tzinut de contract, au lucrat curat si corect.
                  Se poate si asa

                  Comentariu

                  • amuraru
                    Incepator
                    • 25.sep.2005
                    • 3

                    #10
                    Salutare la toata lumea

                    Am ajuns cu lecturatul doar la mesajul postat de medvedevandra si tinand cont si de experienta mea personala cu loteria meseriasilor m-am HOTARAT. Desi imi va lua ceva timp sa renovez apartamentul.. am s-o fac singur. Habar nu am cu ce se mananca treaba asta.. insa daca tot e sa iasa ceva prost macar sa nu platesc pe altii pentru asta. In consecinta.. medvedevandra draga , poate imi imprumuti si mie revistele cu pricina UTIL si Minuneacasa.. Nu vreau mai mult decat sa stiu pas cu pas ce scule trebuie sa am si ce tre' sa fac pas cu pas pentru a-mi monta o gresie, faianta, parchet laminat.. etc. Va rog si pe voi.. daca aveti ceva "documentatie".. poate aruncati cu ceva informatii in mine

                    Multumesc anticipat..

                    Si site-ul e BETON ARMAT ..
                    Ce nu te omoara de intareste ..

                    Comentariu

                    Procesare...