Fier de calcat

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • softy2k
    Incepator
    • 21.iun.2007
    • 28

    Fier de calcat

    Buna.
    Am un fier de calcat Domotec (un model relativ clasic , nimic deosebit).Nu mai functioneaza si l-am desfacut sa vad despre ce e vorba.Fixat de talpa fierului (care inglobeaza si rezistorul de incalzire) , in serie cu termocuplul mecanic cu care se regleaza temperatura functie de material , este o componenta tubulara din material ceramic. Probleama este aceasta componenta (izolata elecric si termic de talpa fierului). Presupun ca este un element de protectie ...ceva. Cu ce as putea sa o inlocuiesc ?
    Multumesc
  • Dumitru popa
    Membru marcant
    • 28.aug.2006
    • 407

    #2
    acea piesa este o siguranta termica, de preferat sa nu se sunteze pentru ca e protectie antiincendiu.Se gaseste la atelierele de reparatii.

    Comentariu

    • softy2k
      Incepator
      • 21.iun.2007
      • 28

      #3
      OK , asta am presupus si eu. Dar sunt mai multe tipuri de sigurante termice (in functie de temperatura) ? Sau sunt oarecum standardizate , caz in care ar merge si de alt tip de fier de calcat ?

      Comentariu

      • softy2k
        Incepator
        • 21.iun.2007
        • 28

        #4
        Revin cu o completare : am reusit sa descifrez ce scria pe siguranta termica : 250 V , 10 A , 250 grade Celsius.

        Comentariu

        • alex virtual
          Living Legend
          • 19.mai.2007
          • 1363

          #5
          daca spui ca e izolata si termic de "talpa" atunci ea intrerupe circuitul daca sunt spire ale "rezistorului" de incalzire in scurtcircit (fapt datorat imbatranirii "rezistorului" respectiv) sau daca intensitatea curentului prin rezistor e mai mare de 10A.
          nu te sfatuiesc o inlocuiesti cu un termostat normal sau alte improvizatii.
          daca o sa alegi aceasta varianta sau o sa il elimini din circuit sa nu lasi nesupravegheat fierul de calcat atunci cand e alimentat la retea.
          P.S. daca o sa gasesti la alte masini de calcat siguranta respectiva cu acelasi valori sau unele apropiate totul e ok!
          te salut!

          Comentariu

          • TDJ
            Living Legend
            • 10.apr.2006
            • 2348

            #6
            Acel contact termic, decupleaza alimentarea rezistentei inglobata in talpa, atunci cand temperatura creste peste o anumita valoare si o recupleaza cand temperatura scade sub o anumita valoare, plaja valorilor fiind selectata mecanic de la selectorul pentru rufele calcate.
            Daca acest contact termic (bimetal) este defect, puteti sa-l demontati si sa-l cautati la service-ul care repara aceste modele.
            Conteaza sa-l inlocuiti cu unul de aceeasi valoare si gabarit.
            De obicei se ancraseaza zona de contact si este suficient sa o curatati cu un smirghel fin, pentru a-l remedia.

            Comentariu

            • VYS
              Living Legend
              • 19.aug.2005
              • 12977

              #7
              Aceeasi siguranta termica am vazut-o la anumite filtre de cafea.
              Probabil ca aceasta s-a ars.

              Un exemplu de siguranta am gasit AICI , insa cu o valoare mai mica pentru temperatura.

              Nu ai decat sa incerci sa cauti la o unitate service sau la magazinele de electronice.
              VYS Blog DIY

              Comentariu

              • TDJ
                Living Legend
                • 10.apr.2006
                • 2348

                #8
                Postat în original de VYS
                Un exemplu de siguranta am gasit AICI , insa cu o valoare mai mica pentru temperatura.
                Chiar daca ar fi avut aceeasi valoare, neavand reglaj mecanic, nu poate fi folosita la fierul de calcat.

                Comentariu

                • VYS
                  Living Legend
                  • 19.aug.2005
                  • 12977

                  #9
                  VYS Blog DIY

                  Comentariu

                  • softy2k
                    Incepator
                    • 21.iun.2007
                    • 28

                    #10
                    Postat în original de VYS
                    Aceeasi siguranta termica am vazut-o la anumite filtre de cafea.
                    Probabil ca aceasta s-a ars.

                    Un exemplu de siguranta am gasit AICI , insa cu o valoare mai mica pentru temperatura.

                    Nu ai decat sa incerci sa cauti la o unitate service sau la magazinele de electronice.
                    Arata exact ca in aceste poze , doar ca nu e asa viu colorata (deh ...a trecut timpul peste ea). Am fost la un service , nu aveau , dar mi-au zis ca ar mai fi inca doua asemenea sigurante termice inglobate din constructie in talpa fierului (care contine si rezistorul de incalzire). Nu sunt prea sigur de treaba asta. Daca nu voi gasi o siguranta noua , fierul va fi folosit cu grija ...1-2 luni pana o sa iau altul nou.
                    Oricum , multumesc tuturor pentru lamuriri.

                    Comentariu

                    • Cherubino
                      Living Legend
                      • 10.iul.2006
                      • 1688

                      #11
                      Postat în original de Traian Dajma
                      Acel contact termic, decupleaza alimentarea rezistentei inglobata in talpa, atunci cand temperatura creste peste o anumita valoare si o recupleaza cand temperatura scade sub o anumita valoare, plaja valorilor fiind selectata mecanic de la selectorul pentru rufele calcate.
                      Daca acest contact termic (bimetal) este defect, puteti sa-l demontati si sa-l cautati la service-ul care repara aceste modele.
                      Conteaza sa-l inlocuiti cu unul de aceeasi valoare si gabarit.
                      De obicei se ancraseaza zona de contact si este suficient sa o curatati cu un smirghel fin, pentru a-l remedia.
                      Daca este tubulara si e din ceramica,nu cred ca este acel bimetal de care faceti vorbire.Cred ca e vorba de siguranta termica si probabil ca s-a ars din cauza depasirii temperaturii maxime admise a talpii fierului de calcat.
                      LARGO AL FACTOTUM

                      Comentariu

                      • TDJ
                        Living Legend
                        • 10.apr.2006
                        • 2348

                        #12
                        Asa este, ulterior mi-am dat seama ca cel care a deschis topicul, se refera la alta componenta, respectiv protectia termica.

                        Comentariu

                        • Consultant electrice
                          Moderator
                          • 08.nov.2005
                          • 3240

                          #13
                          Gasiti la magazinul Conex electronic pe Maica Domnului in Bucuresti. Chiar ieri am cumparat asa ceva de acolo.
                          Curentul nu iarta!

                          Comentariu

                          • alex virtual
                            Living Legend
                            • 19.mai.2007
                            • 1363

                            #14
                            Postat în original de Consultant electrice
                            Gasiti la magazinul Conex electronic pe Maica Domnului in Bucuresti. Chiar ieri am cumparat asa ceva de acolo.
                            mai se publica revista Conex? de ceva timp am observat ca nu mai o gasesc la magazinele de unde obisnuiam sa cumpar aceste reviste!

                            Comentariu

                            • Consultant electrice
                              Moderator
                              • 08.nov.2005
                              • 3240

                              #15
                              Posibil sa nu; nu am mai vazut-o nici la acest magazin unde era intotdeauna pe vitrine.
                              Curentul nu iarta!

                              Comentariu

                              Procesare...