Probleme cu tensiunea mica

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • gogoson
    Membru Marcant
    • 14.oct.2006
    • 621

    Probleme cu tensiunea mica

    Ca si altii am probleme cu curentul. Pana se rezolva si nu cred ca se rezolva prea curand, doresc sa-mi iau un sistem de ridicare a tensiunii.
    Deoarece becurile economice s-au ars si nu mai merge nimic, nici masina de spalat, am decis sa-mi iau unul pt toata casa, adica de aprox 3-4kw
    Aveti idee de unde gasesc asa ceva ?

    Poate link-uri ...
  • dandutz
    Membru
    • 17.apr.2007
    • 192

    #2
    Cam mult 3-4Kw si probabil si investitia pe masura. Te-ai uitat pe topicul acesta? Cu doua posturi sub mesajul meu "neinspirat", gasesti un link util pentru tine dar cu puteri pana la 1Kw.

    Comentariu

    • dmugurel
      Membru marcant
      • 14.feb.2006
      • 306

      #3
      Re: Curent slab

      Postat în original de gogoson
      Ca si altii am probleme cu curentul. Pana se rezolva si nu cred ca se rezolva prea curand, doresc sa-mi iau un sistem de ridicare a tensiunii.
      Deoarece becurile economice s-au ars si nu mai merge nimic, nici masina de spalat, am decis sa-mi iau unul pt toata casa, adica de aprox 3-4kw
      Aveti idee de unde gasesc asa ceva ?

      Poate link-uri ...
      Nu ai ce face cu bani, depune reclamatie la distribuitor (in scris cu numar de inregistrare) si daca nu se rezolva continua la OPC si la ANRE.
      Mesajul contine pareri personale, fara pretentii de adevaruri universale.

      Comentariu

      • b30kdt
        Membru
        • 06.dec.2006
        • 244

        #4
        de aceeasi problema ma lovesc si eu
        cauta stabilizator de tensiune unu de 5000 este suficient ,il conectezi la retea intre contor si tabloul de sigurante

        Comentariu

        • mig765
          Incepator
          • 30.iul.2007
          • 51

          #5
          Tensiune mica

          Buna ziua. Am si eu o problema cu instalatia electrica. In momentul renovarii am schimbat toata instalatia electrica: siguranta generala exterioara , conductori de cupru dimensionati la 2,5 prize si 1.5 becuri, 8 sigurante in tablou (4 pt prize si 4 pt becuri), traseu separat gros pt marii consumatori etc. Ma lovesc insa de o problema: in momentul in care am un consum mai puternic, siguranta generala de afara cade! Consum puternic s-ar rezuma la un frigider, un congelator, 5 becuri, un boiler electric si un calorifer de 2000w. Daca am cuplata reteta asta completa, dupa 10-15 min siguranta sare si nu pot decat sa renunt la un consumator. Am intrebat un electrician si am inteles ca de vina ra putea fi si curentul slab pe care electrica ni-l ofera seara. Rugamintea mea e sa ma ajutati cu o modalitate de a "trage" mai mult curent, fara sa-mi sara siguranta! As fi in stare si sa renunt la siguranta automata BlueStar(una din cele mai bune,cica) in favoarea uneia fuzibile la care sa pun o lita cat mai groasa si... Bum?

          Comentariu

          • TDJ
            Living Legend
            • 10.apr.2006
            • 2348

            #6
            Siguranta generala, cea care decupleaza, este cumva cu protectie diferentiala?

            Comentariu

            • mig765
              Incepator
              • 30.iul.2007
              • 51

              #7
              nu ma prea pricep... Stiu doar ca impamantarea este legata de ea si ca are 32 A

              Comentariu

              • TDJ
                Living Legend
                • 10.apr.2006
                • 2348

                #8
                Are cumva un buton pe care scrie "Test"?

                Comentariu

                • mig765
                  Incepator
                  • 30.iul.2007
                  • 51

                  #9
                  Da... Un buton cu test si unul cu reset sus.

                  Comentariu

                  • TDJ
                    Living Legend
                    • 10.apr.2006
                    • 2348

                    #10
                    Inseamna ca este o siguranta cu protectie diferentiala. Ceea ce o determina sa decupleze, este aceasta protectie, cel mai probabil. Teoretic exista si posibilitatea sa fie defecta, dar cu o probabilitate scazuta. Despre depasirea celor 32A inteleg ca nu poate fi vorba din insumarea consumatorilor.

                    Comentariu

                    • mig765
                      Incepator
                      • 30.iul.2007
                      • 51

                      #11
                      Intr-adevar, m-am gandit si eu la posibilitatea defectarii ei, mai ales ca la un moment dat butonul de test era blocat si nu mai decupla in momentul apasarii. Intrebarea este- cum pot verifica daca siguranta este de vina sau declansarile sunt rezultatul unui consum un pic mai mare pe fondul unei distributii slabe de la electrica? E posibil sa pice siguranta daca am furnizat curent curent slab si consum mare?

                      Comentariu

                      • TDJ
                        Living Legend
                        • 10.apr.2006
                        • 2348

                        #12
                        De fapt este vorba despre tensiune, nu curent. Probabil ca furnizorul de energie electrica nu reuseste sa asigure seara o valoare normala a tensiunii.
                        Dar nu aici as cauta cauza decuplarii sigurantei. Faceti un total al puterilor consumatorilor in momentul in care decupleaza siguranta.
                        O metoda ar fi sa inlocuiti in acel moment un consumator puternic cu un altul echivalent, de exemplu fier de calcat. Daca siguranta nu va mai decupla, inseamna ca acel consumator inlocuit este cauza.
                        Pe siguranta generala scrie cat este valoare curentului de decuplare a protectiei, exprimata in mA. Puteti spune care este acea valoare?

                        Comentariu

                        • mig765
                          Incepator
                          • 30.iul.2007
                          • 51

                          #13
                          Pai am incercat si sa schimb consumatorii si cam acelasi lucru... De exemplu nu merge combinatia boiler calorifer sau boiler aspirator frigider... Cat priveste valoarea... sunt mai multe date scrise-le redau pe toate:
                          I^n 0.3 A (aici ^ cred ca e delta)
                          240V~
                          In < sau = 40 A
                          SBSID BlueStar.

                          Si o poza... In conditii de noapte...
                          Fișiere Atașate

                          Comentariu

                          • TDJ
                            Living Legend
                            • 10.apr.2006
                            • 2348

                            #14
                            Da, este cu protectie de 300mA. Destul de bine. Cred ca boilerul este problema. Cat consuma acesta?

                            Comentariu

                            • mig765
                              Incepator
                              • 30.iul.2007
                              • 51

                              #15
                              Pai are in jur de 2000 W...

                              Comentariu

                              Procesare...