PDA

Arată versiune întreagă : Problema instalatie iluminare cu senzor

Maestrul Max
04.02.2008, 23:09
Doresc la casa sa montez doua lampi de exterior cu halogen si cu senzor de miscare. Cum pot sa fac legaturile in asa fel incat daca ies din casa sau daca intru pe poarta sa se aprinda lampile de exterior ?

RaduCA
04.02.2008, 23:26
O varianta posibila (si poate mai ieftina, doar o sursa de lumina, dar conteaza ca distantele de la sursa de lumina la poarta si la usa sa nu depaseasca raza de actiune a senzorului de prezenta).

Consultant electrice
05.02.2008, 11:57
Deci ideea ar fi ca la actionarea oricarui senzor sa se aprinda ambele lampi? Daca este asa, e simplu; senzorii lucreaza cu releu si nu e problema sa se intoarca tensiunea in vreun montaj. La varianta lui raduca se poate folosi o singura sursa de lumina si doi senzori daca apare problema distantei.

Habib
05.02.2008, 13:29
Ai putea incerca senzorul asta de miscare CDM 270 de la schinder:
casa.schneider-electric.ro/detectoare-de-miscare.html

Maestrul Max
05.02.2008, 14:58
@Raduca : m-am gandit si la varianta cu un singur proiector cu senzor insa e distanta prea mare de la coltul casei pana la poarta (aproape 20 m) si pana la usa de intrare (10 m).
@Consultant electrice: Doi senzori de miscare+doua proiectoare ca pret= cam 140 RON. Doua proiectoare cu senzor de miscare ca pret = aproape 100 RON. Asa ca mai bine dau o bere pentru schita de legatura pentru doua proiectoare cu senzori :wink:

leon
05.02.2008, 16:05
... Asa ca mai bine dau o bere pentru schita de legatura pentru doua proiectoare cu senzori :wink:
8)

Maestrul Max
05.02.2008, 18:12
Merci Leon insa te rog sa-mi zici daca este intrunita conditia: "daca ies din casa sau daca intru pe poarta sa se aprinda lampile de exterior" deci daca, de exemplu, intru pe la poarta si sant "simtit" de senzorul montat acolo pe proiector de la poarta sa se aprinda amandoua proiectoarele nu doar acela de la poarta sau daca ies din casa pe usa sa se aprinda tot amandoua refletoarele insa sa ma "simta" senzorul montat pe proiectorul de la usa.

RaduCA
05.02.2008, 19:22
Un apel umanitar: propun celor care vor sa dea solutii la aceasta problema sa se abtina, pentru ca acest mesaj vine de la un "troian" (instalatia HI-FI a lui MM)! :lol:
Nu vedeti ca se vrea "monitorizarea" lui MM atunci cind pleaca sau vine la ore tirzii? :lol:

leon
05.02.2008, 19:44
Merci Leon insa te rog sa-mi zici daca este intrunita conditia: "daca ies din casa sau daca intru pe poarta sa se aprinda lampile de exterior" deci daca, de exemplu, intru pe la poarta si sant "simtit" de senzorul montat acolo pe proiector de la poarta sa se aprinda amandoua proiectoarele nu doar acela de la poarta sau daca ies din casa pe usa sa se aprinda tot amandoua refletoarele insa sa ma "simta" senzorul montat pe proiectorul de la usa.
Din pacate nu, fiecare senzor lucreaza independent.
Va rog atasati o imagine cu bornele de legaturi a acestor lampi cu senzor si poate vom gasi o solutie.

PS Cred ca discutam aici de lampi cu senzorul de miscare incorporat.

leon
05.02.2008, 20:33
In cazul in care aveti pe langa bornele L si N si una notata cu +, puteti proba schema de mai jos:

VYS
06.02.2008, 12:21
Un apel umanitar: propun celor care vor sa dea solutii la aceasta problema sa se abtina, pentru ca acest mesaj vine de la un "troian" (instalatia HI-FI a lui MM)! :lol:
Nu vedeti ca se vrea "monitorizarea" lui MM atunci cind pleaca sau vine la ore tirzii? :lol:

Am baut eu vin si am cantat,
Am baut eu vin si am dansat,
Am baut eu vin si am iubit,
Tanar eram si fericit ............. oleeee :D

Consultant electrice
06.02.2008, 15:03
Dupa cum am spus, daca folosim comenzile de la cei doi senzori unite, va rezulta o actionare exact cum doreste MM. Tot din senzor(daca are posibilitate de reglaj) se poate seta timpul cat lumina sa stea aprinsa. Spre exemplu la senzorul de la poarta se poate regla un timp, iar la cel de la usa alt timp in functie de necesitati. Intensitatea luminoasa a mediului de operare se poate seta deasemenea.

Negulescu Corneliu
06.02.2008, 15:44
Va rog sa ma iertati daca profit de ocazie sa intreb daca exista un senzor care sa detecteze prezenta (atentie, nu miscarea!) sau daca exista un senzor care sa detecteze miscarea dar care sa nu intrerupa circuitul de forta dupa un timp reglat, asa cum fac cele uzuale. As vrea sa utilizez asa ceva in bucatarie si baie.Pentru hol nu e cazul, acolo nu se sta prea mult si ai timp sa efectuezi activitatile aferente locului pana la stingerea becului.
Iar in sufragerie (living, dupa unii autori) si dormitor se mai sta si pe intuneric.

alex virtual
06.02.2008, 17:10
Va rog sa ma iertati daca profit de ocazie sa intreb daca exista un senzor care sa detecteze prezenta (atentie, nu miscarea!) sau daca exista un senzor care sa detecteze miscarea dar care sa nu intrerupa circuitul de forta dupa un timp reglat, asa cum fac cele uzuale. As vrea sa utilizez asa ceva in bucatarie si baie.Pentru hol nu e cazul, acolo nu se sta prea mult si ai timp sa efectuezi activitatile aferente locului pana la stingerea becului.
Iar in sufragerie (living, dupa unii autori) si dormitor se mai sta si pe intuneric. chiar senzorul mentionat mai sus face acest lucru (detecteaza prezenta) daca prin fata unui astfel de senzor o sa treceti o placa de poistrien de exemplu senzorul nu va avea nici o reactie .
va salut!

alex virtual
06.02.2008, 17:30
schema legare senzori ! atat alimentarile senzorilor cat si iesirile acestora se leaga in paralel ! mare atentie a nu se inversa nulul si fazele atat la intrere cat si la iesire !

leon
06.02.2008, 18:30
@Raduca : m-am gandit si la varianta cu un singur proiector cu senzor insa e distanta prea mare de la coltul casei pana la poarta (aproape 20 m) si pana la usa de intrare (10 m).
@Consultant electrice: Doi senzori de miscare+doua proiectoare ca pret= cam 140 RON. Doua proiectoare cu senzor de miscare ca pret = aproape 100 RON. Asa ca mai bine dau o bere pentru schita de legatura pentru doua proiectoare cu senzori :wink:
D-nul Max vorbea de "proiectoare cu senzor de miscare"- integrat la care nu ai decat alimentarile L N, iar legaturile spre proiector sunt deja realizate in interiorul corpului de iluminat.
Daca s-ar fi dorit senzori separati de corpurile de iluminat, lucrurile s-ar fi simplificat.

leon
06.02.2008, 18:40
schema legare senzori ! atat alimentarile senzorilor cat si iesirile acestora se leaga in paralel ! mare atentie a nu se inversa nulul si fazele atat la intrere cat si la iesire !
@alex virtual, scuza-ma dar schema ta e total aiurea :cry:
Unde ai vazut tu asemenea "intrari/iesiri" la un senzor?

Negulescu Corneliu
06.02.2008, 19:00
Poate n-am fost eu prea clar.S-o luam metodic.
Senzorii uzuali NU detecteaza prezenta ci MISCAREA unor corpuri care au temperatura peste un anumit prag (asta e o inventie americana).La detectarea miscarii corpului cald ei inchid un circuit electric pentru un anumit timp, reglabil intre niste limite, dupa care deschid (intrerup) acel circuit. Daca dupa aceea simt iar miscarea corpului cald, reactioneaza din nou prin inchiderea circuitului, s.a.m.d.. Un astfel de senzor montat in bucatarie sa zicem, va intrerupe periodic lumina pentru perioade scurte de timp, chiar daca au in raza de actiune un corp cald in miscare.Ori pe mine m-ar interesa un senzor care sa simta PREZENTA (atentie, NU miscarea!) unui corp cald. Sau, daca nu exista asa ceva, unul care sa sesizeze miscarea dar care sa nu se intrerupa atata vreme cat "vede" un corp cald in miscare.Mizez pe faptul ca in general in bucatarie sau baie nu stai de lemn Tanase decat perioade f. scurte.

alex virtual
06.02.2008, 19:03
@alex virtual, scuza-ma dar schema ta e total aiurea :cry:
Unde ai vazut tu asemenea "intrari/iesiri" la un senzor?
intrarile ar fi alimentarile senzorilor iar iesirile contactele de actionatre a corpului de iluminat !

alex virtual
06.02.2008, 19:11
Senzorii uzuali NU detecteaza prezenta ci MISCAREA unor corpuri care au temperatura peste un anumit prag (asta e o inventie americana).La detectarea miscarii corpului cald ei inchid un circuit electric pentru un anumit timp, reglabil intre niste limite, dupa care deschid (intrerup) acel circuit. Daca dupa aceea simt iar miscarea corpului cald, reactioneaza din nou prin inchiderea circuitului, s.a.m.d.. Un astfel de senzor montat in bucatarie sa zicem, va intrerupe periodic lumina pentru perioade scurte de timp, chiar daca au in raza de actiune un corp cald in miscare.Ori pe mine m-ar interesa un senzor care sa simta PREZENTA (atentie, NU miscarea!) unui corp cald. Sau, daca nu exista asa ceva, unul care sa sesizeze miscarea dar care sa nu se intrerupa atata vreme cat "vede" un corp cald in miscare.Mizez pe faptul ca in general in bucatarie sau baie nu stai de lemn Tanase decat perioade f. scurte.
eu nu cred ca principiul de functionare al unui astfel de produs are la baza detectarea caldurii!! e posibil sa ma insel !

TDJ
06.02.2008, 19:11
@Negulescu Corneliu
Pentru accesul intr-o incinta, cele mai bune rezultate se obtin cu senzorii care detecteaza trecerea prin zona de acces in acea incinta.
Pentru trecerile prin spatii deschise, senzorii de miscare sunt mai indicati, cu plusurile si minusurile lor.

alex virtual
06.02.2008, 19:19
@Negulescu Corneliu
se pare ca aveti dreptate ! in acest caz va recomand senzori de proximitate .

Negulescu Corneliu
06.02.2008, 19:32
Da, domnule Alex Virtual, ati inteles perfect, aceasta este calea ! Dar ceva concret, gasim pe acolo?

alex virtual
06.02.2008, 19:40
Da, domnule Alex Virtual, ati inteles perfect, aceasta este calea ! Dar ceva concret, gasim pe acolo?
am sa mai caut si daca o sa gasec ceva cu adevarat util o sa va anunt !

Maestrul Max
06.02.2008, 20:50
Aha...Raduca !!! De aia a insistat HI-FI sa cumparam proiectoarele ?

Leon poate te ajuta pozele:

leon
06.02.2008, 21:02
poza incadrata in chenarul rosu ar putea sa ne ajute - (daca ar fi mai clara):

Maestrul Max
06.02.2008, 21:29
am sa incerc maine sa scanez iara instructiunule :)

dmih
06.02.2008, 21:46
Senzorii uzuali NU detecteaza prezenta ci MISCAREA unor corpuri care au temperatura peste un anumit prag (asta e o inventie americana).La detectarea miscarii corpului cald ei inchid un circuit electric pentru un anumit timp, reglabil intre niste limite, dupa care deschid (intrerup) acel circuit. Daca dupa aceea simt iar miscarea corpului cald, reactioneaza din nou prin inchiderea circuitului, s.a.m.d.. Un astfel de senzor montat in bucatarie sa zicem, va intrerupe periodic lumina pentru perioade scurte de timp, chiar daca au in raza de actiune un corp cald in miscare.

Asa ceva nu e practic deloc. Nu cred sa fie, la preturi cel putin rezonabile, un sistem care sa indeplineasca acest deziderat. Ceea ce se discuta are legatuta cu amprenta termica. Sa ne imaginam ca cineva, dimineata (dupa o noapte de "liniste" a senzorului) intra in bucatarie sa prepare cafeaua. Ignoram partea de miscare si luam in considerare doar partea termica. In incapere apare un corp cald - aici intervine o situatie: ce este un corp cald in acceptiunea sistemului instalat? - ce trebuie sa faca sistemul? Acel corp cald se misca prin incapere (ia ibricul, il umple cu apa etc si-l pune pe plita la incalzit - plita vitroceramica, nici o piesa in miscare). Sta langa acea plita cateva minute, apoi pleaca din incapere. Dpdv miscare+ temperatura, cum reglam aceasta situatie? In momentul in care acel corp cald a plecat de langa plita, temperatura ibricului atinsese temperatura persoanei - deci ignorand miscarea, corpul cald e inca acolo. Ce ar trebui sa faca sistemul?? S.a.m.d, mai gasesc situatii.

Nu prea merge. Adica poate sa mearga, dar implica niste costuri care nu justifica economia....

My 2 cents.

ear1976
07.02.2008, 09:42
@ Negulescu Cornelia

Exista si senzori de prezenta, un exemplu sunt cei de la alarmele auto - senzorul de perimetru (senzor cu microunde).

TDJ
07.02.2008, 09:46
Si acestia detecteaza miscarea, nu prezenta.

ear1976
07.02.2008, 10:04

Asa e, acum am aflat si eu. De-asta mi se declansa mie alarma veche cand ningea afara.

Mai cautam....

Mircea G
07.02.2008, 10:34

Asa e, acum am aflat si eu. De-asta mi se declansa mie alarma veche cand ningea afara.

Mai cautam............................................ ........................................SENZORII controleaza reteaua de securitate, monitorizeaza spatiul protejat si transmite mesajele de alarma catre unitatea centrala care va declansa alarma. Senzorii, cunoscuti si ca detectori de miscare sunt clasificati astfel:
- senzor de soc / vibratii - monitorizeaza lovirea sau vibratiile produse autovehiculului
- senzor volumetric cu ultrasunete - monitorizeaza miscarea in interiorul habitaclului
- senzor perimetru radar cu microunde - monitorizeaza miscarea la exteriorul autovehiculului si in interiorul habitaclului
- senzor de geam spart - monitorizeaza frecventele inalte produse de spargerea sau taierea geamului
- senzor anti ridicare / tractare - monitorizeaza ridicarea longitudinala / laterala a autovehiculului
- senzor PIR cu unda radio (fara fir) - monitorizeaza interiorul habitaclului sau spatiului de marfa

Consultant electrice
07.02.2008, 10:44
Prezenta fara miscare e mai greu...in aceste situatii ca sa fii prezent trebuie sa ajungi acolo deci sa te misti. Metodele de detectie sunt diferite.

TDJ
07.02.2008, 11:10
- senzor volumetric cu ultrasunete - monitorizeaza miscarea in interiorul habitacluluiIn plus sesizeaza modificarile de volum din interiorul habitaclului.

Eu zic ca pentru actionarea luminii intr-o incapere care are o singura usa de acces, senzorii trebuie sa monitorizeze zona de acces, nu miscarea din incapere.
Este mai greu, dar rezultatele sunt mai bune.

ear1976
07.02.2008, 11:23
Daa, cam greu cu sesizat prezenta fara miscare. Dar totusi sunt de parere ca un senzor PIR cu temporizare ar fi suficient, chiar asa - cat timp poti sa stai nemiscat in baie?

TDJ
07.02.2008, 11:28
...chiar asa - cat timp poti sa stai nemiscat in baie?Depinde de necesitati. :)

ear1976
07.02.2008, 11:31
...chiar asa - cat timp poti sa stai nemiscat in baie?Depinde de necesitati. :)

Pai oricat ar fi necesitatea de mare, te mai scarpini la nas, intorci pagina la ziar....doar sa nu adormi in cada.

RaduCA
07.02.2008, 14:10
[...] sunt de parere ca un senzor PIR cu temporizare ar fi suficient [...]... mai ales daca se seteaza un timp mai indelungat de iluminare, astfel incit probabilitatea de a nu face nici o miscare in acel interval de timp sa fie cit mai mica.

TDJ
07.02.2008, 14:23
Nu imi place aceasta varianta.

leon
07.02.2008, 15:07
am sa incerc maine sa scanez iara instructiunule :)
Am aruncat intre timp o privire pe pag web a firmei „duewi” – http://www.duewi.de/index.php?productid=33156 „Anleitung”.
Daca instructiunile primite de dvs. sunt identice cu cele de mai sus, puteti incerca urmatoarea schema:

Daca aveti neclaritati va stau cu placere la dispozitie

Negulescu Corneliu
07.02.2008, 16:30
Daca senzorul ar detecta miscarea (NU prezenta) si ar actiona CONTINUU cat timp se misca un corp cald, nu ar fi nicio problema. Problema, oameni buni, consta in faptul ca, dupa ce a sesizat miscare corpului cald, senzorul comanda aprinderea lminii pentru un timp prereglat, dupa care STINGE lumina aia. Daca sesizeaza iar miscare, o ia de la cap. Asta ma nemultumeste pe mine, STINGEREA pentru scurt timp ! Intrebare mea se justifica prin aceea ca am intrat in Grecia in toaleta unui hotel si m-a surprins ca lumina nu s-a stins dupa un timp oarecare, rezonabil. Intrigat de chestia asta am facut o serie de experinte cu ochii pe ceas si concluzia a fost clara: senzorul ala tinea lumina aprinsa cat timp se misca ceva cald in raza lui de actiune, fara s-o stinga in TOT acest timp.Am incercat eu sa vorbesc cu cei de acolo dar...rezultatul il puteti lesne deduce.

ear1976
07.02.2008, 16:38
Daca senzorul ar detecta miscarea (NU prezenta) si ar actiona CONTINUU cat timp se misca un corp cald, nu ar fi nicio problema. Problema, oameni buni, consta in faptul ca, dupa ce a sesizat miscare corpului cald, senzorul comanda aprinderea lminii pentru un timp prereglat, dupa care STINGE lumina aia. Daca sesizeaza iar miscare, o ia de la cap. Asta ma nemultumeste pe mine, STINGEREA pentru scurt timp ! Intrebare mea se justifica prin aceea ca am intrat in Grecia in toaleta unui hotel si m-a surprins ca lumina nu s-a stins dupa un timp oarecare, rezonabil. Intrigat de chestia asta am facut o serie de experinte cu ochii pe ceas si concluzia a fost clara: senzorul ala tinea lumina aprinsa cat timp se misca ceva cald in raza lui de actiune, fara s-o stinga in TOT acest timp.Am incercat eu sa vorbesc cu cei de acolo dar...rezultatul il puteti lesne deduce.

Asta se rezolva din reglajul de sensibilitate al senzorului - daca este prevazut cu asa ceva. Mai sunt si unii senzori, ce-i drept, care "cauta" in intervale prereglate de timp - gasiti pe site-urile firmelor care instaleaza sisteme antiefractie mai multe detalii.

TDJ
07.02.2008, 17:18
@Negulescu Corneliu
Am inteles care este problema dvs. :)
Presupun ca exista si senzori cu lampa care au eliminat acest impediment, firesc mai scumpi.
Daca nu gasiti insa, se pot modifica astfel incat sa se reseteze timmerul de cate ori sesizeaza miscare, fara a deschide contactul releului.

leon
07.02.2008, 18:02
... Intrebare mea se justifica prin aceea ca am intrat in Grecia in toaleta unui hotel si m-a surprins ca lumina nu s-a stins dupa un timp oarecare, rezonabil. Intrigat de chestia asta am facut o serie de experinte cu ochii pe ceas si concluzia a fost clara: senzorul ala tinea lumina aprinsa cat timp se misca ceva cald in raza lui de actiune, fara s-o stinga in TOT acest timp.Am incercat eu sa vorbesc cu cei de acolo dar...rezultatul il puteti lesne deduce.
De ce nu incercati la Steinel (http://www.steinel.de/en/produkte_fuer_fachkunden/lichtmanagement_luxmaster/praesenzmelder/luxmaster_bls) ?
Din cate cunosc eu sunt destul de tari in acest domeniu.

Maestrul Max
07.02.2008, 19:03
Leon o sa ai o surprizaaaa, cum am avut si eu de fapt cand am vazut schita din cartulia cu instructiuni. Am reprodus exact ce scria acolo :)
Te rog sa faci corelarea intre cele doua schite de montaj ca eu nu reusesc. Reflectorul e BRILUX B-7SL.

leon
07.02.2008, 19:47
:shock: 8) :( :)
Desi nu inteleg prea mult, pot spune ca ultima mea schema este corecta.
Folositi un cablu cu 4 fire, respectati notatile L-faza, N-nul si pamantarea iar de pe clema ramasa libera faceti aceea „punte” intre reflectoare.
Pentru mai multa siguranta puteti face mai intai un montaj de proba, la masa sau pe covor.
Va doresc succes!

Maestrul Max
07.02.2008, 20:40
Iete aici o traducere aproximativa, cred ca si corecta :
A. bec cu halogen (asta a fost cel mai usor de tradus)
B. alb
C. detector de miscare
D. rosu
E. albastru
F. maro
G. galben-verde
H. cablu de retea
Acu nu vreau sa te incurc insa am uitat sa precizez ca eu voi demonta senzorii de pe reflectoare si le voi pozitiona fiecare separat de reflectoare. Stii tu ce am nevoie ? :) ...de schema legaturilor.

ear1976
08.02.2008, 11:35
... Intrebare mea se justifica prin aceea ca am intrat in Grecia in toaleta unui hotel si m-a surprins ca lumina nu s-a stins dupa un timp oarecare, rezonabil. Intrigat de chestia asta am facut o serie de experinte cu ochii pe ceas si concluzia a fost clara: senzorul ala tinea lumina aprinsa cat timp se misca ceva cald in raza lui de actiune, fara s-o stinga in TOT acest timp.Am incercat eu sa vorbesc cu cei de acolo dar...rezultatul il puteti lesne deduce.
De ce nu incercati la Steinel (http://www.steinel.de/en/produkte_fuer_fachkunden/lichtmanagement_luxmaster/praesenzmelder/luxmaster_bls) ?
Din cate cunosc eu sunt destul de tari in acest domeniu.

With LuxMaster, light is only turned "ON" when it is really needed. This means: LuxMaster switches "ON" light sources when people are in the room and automatically turns them "off" again when they leave.

S-ar parea ca este ce va trebuie.

Negulescu Corneliu
08.02.2008, 11:53
Da, solutia STEINEL pare corecta. Dar la "contact", stupoare, nu au nimic in Romania, trebuie sa ma duc in Germania. Acu, daca suntem europeni, oi face-o si pe asta !
Multumesc, d-le leon si d-le ear1976 !

ear1976
08.02.2008, 11:55
Da, solutia STEINEL pare corecta. Dar la "contact", stupoare, nu au nimic in Romania, trebuie sa ma duc in Germania. Acu, daca suntem europeni, oi face-o si pe asta !

Poate se pot comanda on-line. Totusi cred ca se gasesc si in ro. De ex http://www.steinel.ro/item-1-21.html

Negulescu Corneliu
08.02.2008, 12:05
ABSOULT CORECT ! DANKE !

Mircea G
08.02.2008, 12:13
ABSOULT CORECT ! DANKE !...........................multe dintre produsele STEiNEL se gasesc in magazinul Hornbach . Va dau un nr de tel de la importator 0268 257 400 . Importator SC Steinel Trading SRL str Lunga nr 123 Cristian, jud Brasov . Daca va ajuta , au service in Curtea de Arges , tel 0248 724 395 .

Maestrul Max
08.02.2008, 12:37
Ce ziceti schema asta are sanse sa fie cea buna ? Cel putin teoretic zic ca e buna. Ce ziceti ?
Am mai notat pe schema si distantele la care o sa fie montate componentele, doar ca titlu informativ.

ear1976
08.02.2008, 12:50
Ce ziceti schema asta are sanse sa fie cea buna ? Cel putin teoretic zic ca e buna. Ce ziceti ?
Am mai notat pe schema si distantele la care o sa fie montate componentele, doar ca titlu informativ.

Eu zic ca schema indicata de leon e cea buna, cu corectiile ulterioare - deci conectati la fiecare proiector F, N si pamantare si la ultima rigleta - cea din stanga in poza pe care a-ti postat-o ultima - faceti punte intre proiectoare.

ear1976
08.02.2008, 13:12
A, acum am vazut si schema, s-ar parea ca e corecta.

Corelata cu poza anterioara ar fi cam asa:

alimentare faza ar fi F. brazowy
aminentare nul - E. niebiescki care pleaca si la proiectoare B. bialy
impamantare - G. zolto-zielony

iesire faza din senzori - D. Czervony care se leaga impreuna pt cei doi senzori si merg la ambele proiectoare - celalalt B. bialy

ear1976
08.02.2008, 13:53
@ Maistrul Max

Inca ceva: pe senzor mai scrie ceva legat de curentul maxim suportat de releu? In situatia data, fiecare senzor trebuie sa fie capabil sa alimenteze ambele proiectoare.

Maestrul Max
08.02.2008, 14:00
Am desfacut si cutia de plastic al senzorului, nu are decat o placuta cu circuite electronice. Pe cutie este o eticheta cu urmatoarele date: 230V/50Hz, max.150W. Acu nu stiu daca datele se refera la senzor ori la tot ansamblu reflector+senzor deoarece alta eticheta nu este.

leon
08.02.2008, 14:01
Iete aici o traducere aproximativa, cred ca si corecta :
A. bec cu halogen (asta a fost cel mai usor de tradus)
B. alb
C. detector de miscare
D. rosu
E. albastru
F. maro
G. galben-verde
H. cablu de retea
Acu nu vreau sa te incurc insa am uitat sa precizez ca eu voi demonta senzorii de pe reflectoare si le voi pozitiona fiecare separat de reflectoare. Stii tu ce am nevoie ? :) ...de schema legaturilor.
Cam asta ar fi schema realizata dupa traducerea trimisa ieri:
Foarte frumoasa schema postata de dvs. pare a fi corecta- felicitari!

ear1976
08.02.2008, 14:05
Am desfacut si cutia de plastic al senzorului, nu are decat o placuta cu circuite electronice. Pe cutie este o eticheta cu urmatoarele date: 230V/50Hz, max.150W. Acu nu stiu daca datele se refera la senzor ori la tot ansamblu reflector+senzor deoarece alta eticheta nu este.

Cred ca se refera la puterea totala a ansamblului :?

Pe placuta cu piese nu este si vre-un releu mic?

Maestrul Max
08.02.2008, 14:24
Merci LEON pentru schema !!!

Pe releu scrie asa:
-SRD-24vDC-SL-A

-10A-30vDC 10A 28vDC
-10A-250vAC 10A 125vAC

Te ajuta ?

xena
08.02.2008, 15:18
Banuiesc ca il interesa daca un releu tine 2 becuri. Cu siguranta tine pentru ca releul iti tine 10 A sau 2200 W deci cu mult peste puterea celor 2 becuri insumate. Mai problematic ar fi daca comutatia s-ar face pe semiconductori (sunt senzori de prezenta si cu asa ceva) atunci legarea in paralel a 2 aparate ar putea duce la complicatii.
In cazul dvs. comutatia se face pe releu deci lucrurile sunt mai simple.

alex virtual
08.02.2008, 20:54
Merci LEON pentru schema !!!

Pe releu scrie asa:
-SRD-24vDC-SL-A

-10A-30vDC 10A 28vDC
-10A-250vAC 10A 125vAC

Te ajuta ?
e ok atnci daca releul accepta maxim 10 A la o tensiune de 250 v!

alex virtual
08.02.2008, 20:56
@leon
schema postata de tine e "identica" functional cu ce am realizat eu inainte !
va salut!

Maestrul Max
08.02.2008, 21:50
Deci contactele de la un releu pot suporta consumul celor doua reflectoare cu bec halogen de 150W ? Nu ar fi bine daca cele doua senzoare sa comande aclansarea unui releu separat la bornele caruia sa leg cele doua reflectoare ?

Ce se intampla daca ambele releuri sunt acclansate de catre senzor ? Intreb deoarece distanta fiind mica intre cele doua senzoare si regland la minim timpul, la 1 min, pasind in raza primului senzor acesta comanda aprinderea reflectoarelor, mergand mai departe intru in raza celui de al doilea senzor care la fel comanda aprinderea reflectoarelor care de fapt sunt aprinse.

leon
08.02.2008, 21:51
@leon
schema postata de tine e "identica" functional cu ce am realizat eu inainte !
va salut!
:shock: Crezi?

Maestrul Max
08.02.2008, 21:53
Leon help-me :)

alex virtual
08.02.2008, 21:54
Deci contactele de la un releu pot suporta consumul celor doua reflectoare cu bec halogen de 150W ? Nu ar fi bine daca cele doua senzoare sa comande aclansarea unui releu separat la bornele caruia sa leg cele doua reflectoare ?

Ce se intampla daca ambele releuri sunt acclansate de catre senzor ? Intreb deoarece distanta fiind mica intre cele doua senzoare si regland la minim timpul, la 1 min, pasind in raza primului senzor acesta comanda aprinderea reflectoarelor, mergand mai departe intru in raza celui de al doilea senzor care la fel comanda aprinderea reflectoarelor care de fapt sunt aprinse.
ar fi bine daca o sa folositi un alt releu de putere mai mare comandat de cele ale senzorilor !
atata timp cat respectati faza si nulul exact ca in schema nu se intampla nimic !
@leon
o sa revin cu demonstratia
va salut!

alex virtual
08.02.2008, 22:12
am notat cu "in " alimentarile senzorilor iar cu "out" contactele care duc la proiector (practic iesirea senzorului)
observam ca atat in montajul tau cat si al meu senzori sunt legati in paralel la alimentare cat si la "iesire" unde se leaga proiectoarele . probabil ca, in schema mea nu sa inteles faptul ca (" la iesiri") am dus de la un senzor la altul iar de acolo la proiectoare !
totusi ma bucur ca s-a rezolvat problema in cele din urma!
va salut!

AirWolf
09.02.2008, 02:14
leon , in ce program faci schemele astea ??

leon
09.02.2008, 14:09
@M. Max
Parerea mea e ca fiecare releeu in parte poate „duce” cele doua becuri halogen.
Va trebui sa reglati in asa fel temporizarea senzorilor incat sa evitati cuplarea dubla – daca parcurgeti distanta dintre poarta si intrarea in casa in 2 minute, veti regla temporizarea ambilor senzori la ceva mai mult peste acest timp.
Deasemenea veti regla „luminozitatea” -(sper ca acesta ar fi cuvantul)- in asa fel incat cel de-al doilea senzor (indiferent din ce punct se face comanda) sa nu actioneze tocmai pentru ca se afla in raza de lumina a unui reflector.
Va doresc mult succes la realizarea practica a acestui montaj.

@AirWolf – schemele le „desenez” in Paint.

@alex virtual – ce sa mai spun? ... te salut si eu!

xena
09.02.2008, 16:54
Da' muncesti nu gluma ca sa desenezi in Paint asa frumos. :D .

TDJ
09.02.2008, 18:30
Da' muncesti nu gluma ca sa desenezi in Paint asa frumos :D.Pentru noi pare un exemplu deosebit, atata interes si atentie in cele mai mici detalii, pentru a reprezenta numai o idee de conectare.
Se vede ca dl. leon locuieste in Germania. Acolo, aceste atentii in executie probabil ca sunt privite ca normalitate.

Maestrul Max
09.02.2008, 19:44
Pentru toti cei care au bunavoit sa ma ajute deocamdata va spun din inima VA MULTUMESC.
Azi am montat instalatia si prima data cand i-am dat drumul ziceai ca e orga de lumina deoarece se aprindeau reflectoarele pe rand sau ba luminau amandoua dar cu juma de putere. Asa ca am luat la reverificat conexiunile si am dat peste o legatura facuta gresit. Acuma este OK si instalatia functioneaza.
Raduca sa stii ca am lasat zone de umbra pentru a ma putea strecura nedetectat de instalatie (HI-FI :P ).

alex virtual
09.02.2008, 20:10
trebuia sa lasi 7 zone de umbra deoarece poti ajunge acasa si pe "7 carari"
va salut!

Maestrul Max
09.02.2008, 20:21
:D asta a fost buna Alex. E de tinut minte :D.

ear1976
09.02.2008, 20:46
Pentru toti cei care au bunavoit sa ma ajute deocamdata va spun din inima VA MULTUMESC.
Azi am montat instalatia si prima data cand i-am dat drumul ziceai ca e orga de lumina deoarece se aprindeau reflectoarele pe rand sau ba luminau amandoua dar cu juma de putere. Asa ca am luat la reverificat conexiunile si am dat peste o legatura facuta gresit. Acuma este OK si instalatia functioneaza.
Raduca sa stii ca am lasat zone de umbra pentru a ma putea strecura nedetectat de instalatie (HI-FI :P ).

Felicitari pentru realizare!

RaduCA
09.02.2008, 21:36
[...] Acuma este OK si instalatia functioneaza. [...]Bravo! de acum avem printre noi un nou "expert electrice".:lol:

[...] Raduca sa stii ca am lasat zone de umbra pentru a ma putea strecura nedetectat de instalatie (HI-FI :P ). :lol: :lol: :lol:
O idee: la cite ai invatat si muncit pentru asa o instalatie, cred ca va fi "floare la ureche" sa ii atasezi un sistem de telecomanda (ca la alarmele de la masini). :!: :lol:

alex virtual
09.02.2008, 21:50
:D asta a fost buna Alex. E de tinut minte :D.
sper ca nu am suparat!

Maestrul Max
09.02.2008, 21:52
Fii serios Alex. Am gustat din plin gluma ta. :D

Maestrul Max
09.02.2008, 21:54
O idee: la cite ai invatat si muncit pentru asa o instalatie, cred ca va fi "floare la ureche" sa ii atasezi un sistem de telecomanda (ca la alarmele de la masini). :!: :lol:
Noroc ca "sti tu cine" nu are cont pe forum. Uite asa imi dai de lucru.

RaduCA
09.02.2008, 22:01
Noroc ca "sti tu cine" nu are cont pe forum. [...]Cite beri ziceai ca dai pentru ca nici sa nu-si faca? :lol:

[...] Uite asa imi dai de lucru.Da' de unde! doar te ajut sa te perfectionezi! :lol:

Maestrul Max
09.02.2008, 22:09
Da' de unde! doar te ajut sa te perfectionezi! :lol:

Raduca eu ziceam sa lasam masurile alea mici gen sticla si sa trecem la masuri adegvate ce avem amandoi adica "geamantan la purtator" . Ce zici de butelcuta sau butoi ?

RaduCA
09.02.2008, 23:14
[...] Ce zici de butelcuta sau butoi ?Nu am timp sa-ti raspund pe forum, pentru ca alerg la gara sa prind trenul de Timisoara. :lol:

Maestrul Max
10.02.2008, 16:25
Heloo, nu uita sa aduci si lichid de gat din ala cu *****

RaduCA
10.02.2008, 16:31
Heloo, nu uita sa aduci si lichid de gat din ala cu *****Acuma spui? Pai, eu am crezut ca vrei sa vin "curat", ca sa nu ma scaneze instalatia proaspat instalata. Ca sa repar greseala, ma intorc sa iau citeva *****. Da' trebuie sa ma ajuti sa trec de "filtru HI-FI". :lol:

Maestrul Max
10.02.2008, 17:01
Aia nu e o problema. Ne intalnim la jumatatea distantei dintre Tm si Is pe la Seni acasa. Il ajutam sa-si faca casa mai repede.

RaduCA
10.02.2008, 22:47
[...] Ne intalnim la jumatatea distantei dintre Tm si Is pe la Seni acasa. [...]S-a facut. Seni, in ce relatii esti cu "instalatia ta HI-FI"? :lol:

RaduCA
10.02.2008, 22:50
[...] Il ajutam sa-si faca casa mai repede.Asta e motivul oficial. :wink:

Maestrul Max
13.02.2008, 19:55
Am facut rost de un Nokia asa ca uitati si amplasarea senzorilor si a refletoarelor pe casa. Inca o data MULTAM.

aiconomu
14.02.2008, 17:06
Buna seara,
Va rog sa ma ajutati cu o informatie legata de conectarea unui proiector cu senzor la reteaua de curent alternativ.
Tabloul pt fire este cel din poza atasata si vreau sa stiu care sunt firele care trebuiesc conectate la reteaua de curent alternativ.
Multumesc anticipat.

leon
14.02.2008, 17:20
:arrow:

Maestrul Max
18.02.2008, 22:44
Corect Leon. Aproape ca am ajuns expert la refletoarele astea. Aiconomu ai reflector ca al meu.

kristina_racoasa
18.04.2008, 23:55
Am cumparat si eu un asemenea proiector. As vrea sa fac o mica modificare. Se poate separa senzorul de proiector (prelungindu-i firele) si sa il montez in alta parte? Pozitia in care se afla montat proiectorul este foarte buna, imi lumineaza toata curtea insa e cam departe de poarta de intrare si se aprinde abia pe la mijlocul curtii. Interesul major este sa se aprinda cand intra cineva in curte. Si inca ceva: cum se regleaza? Ca eu nu am putut sa il fac sa se aprinda de la 12 metri(distanta maxima) ci de pe la 5-6 metri. daca orientez senzorul sa "citeasca " mai sus scap de alarme false (caini si pisici)?

Consultant electrice
19.04.2008, 00:04
Tehnic vorbind se poate muta, practic daca reflectorul a fost prevazut cu acel senzor probabil ca e mai greu sa le separati. Pentru situatia dvs era recomandat un reflector si cu un senzor amandoua cumparate separat. Sunt mai multi factori de care depinde sensibilitatea senzorului. Daca senzorul este de calitate slaba e posibil sa nu aiba performantele trecute pe hartie.

kristina_racoasa
19.04.2008, 00:25
Problema este ca am cumparat deja proiectorul cu senzor. se poate ca si calitatea sa fie rea, ca in Romania te astepti la orice. Dupa cum am scris, se poate desparti senzorul de proiector, nu?

Baboo
19.04.2008, 08:01
Iar in sufragerie (living, dupa unii autori) si dormitor se mai sta si pe intuneric.

Acesti senzori, dupa stiinta mea, sunt construitzi sa functioneze in infrarosu. Sunt echipati cu lentile speciale de tip fresnel, care sesizeaza diferenta de temperatura pe doua fascicole succcesive ale lentilei. Aceste fascicole pornesc din centrul lentilei si se deschid ca un evantai cu cit te departezi de lentila fresnel. Daca exista miscare, astfel incit sa treci dintr-un sector in altul al lentilei(sa-l intersectezi), sesizorul ,,vede" miscarea. Daca miscarea se face in lungul acestor fascicole si distanta fata de sesizor e mai mare, catre limita lui, atunci sesizorul nu ,,vede". Exista situatii cind miscarea, chiar daca e facuta incit sa intersecteze aceste linii la distanta maxima de sesizor, pe deplasari scurte, sesizorul sa nu ,,vada", deoarece subiectul aflat in miscare nu trece dintr-un fascicol in altul. In concluzie nu sesizeaza prezenta unei surse de infrarosu decit daca aceasta este in miscare si daca intersecteaza fascicolele. Daca stai nemiscat in cimp, nu te sesizeaza.

Sal'tare!

Mircea G
19.04.2008, 08:41
nu am putut sa il fac sa se aprinda de la 12 metri(distanta maxima) ci de pe la 5-6 metri.
Distanta de la care senzorul <vede> miscarea , depinde si de temperatura exterioara . La temperatura scazuta , mai departe , temperatura mare , mai aproape .

Baboo
19.04.2008, 08:58
nu am putut sa il fac sa se aprinda de la 12 metri(distanta maxima) ci de pe la 5-6 metri.
Distanta de la care senzorul <vede> miscarea , depinde si de temperatura exterioara . La temperatura scazuta , mai departe , temperatura mare , mai aproape .

Temperatura exterioara nu influentzeaza distantza la care actzioneaza sesizorul. Trebuie montat in asa fel incit deplasarea sursei de infra rosu sa intersecteze fascicolele lentilei fresnel. Probabil ca miscarea sursei de infrarosu se face pe directzia senzorului iar numai la distantza de 5-6 m (ptr ca acolo se ,,indesesc " liniile fascicolului) este sesizata miscarea.

Sal'tare!

Mircea G
19.04.2008, 09:03

Temperatura exterioara nu influentzeaza distantza la care actzioneaza sesizorul. Trebuie montat in asa fel incit deplasarea sursei de infra rosu sa intersecteze fascicolele lentilei fresnel. Probabil ca miscarea sursei de infrarosu se face pe directzia senzorului iar numai la distantza de 5-6 m (ptr ca acolo se ,,indesesc " liniile fascicolului) este sesizata miscarea.

Sal'tare!
Bine , nu va contrazic , voi cauta documentatia unde am citit asa ceva ! Nu este imaginatia sau inventia mea ! Ce repede ma misc ! Intimplarea face ca tocmai pregateam niste proiectoare sa le montez ............

Baboo
19.04.2008, 10:00
Corect! Este explicatzia producatorului... Dar trebuie sa ne amintim ca orice temperatura mai scazuta afecteaza spre bine transferul termic al componentelor pasive electronice. Nu ? Pe cind ceea ce am spus eu depinde in spetza de functzionare unei lentile fresnel.
Pentru ca tot suntetzi la montarea unui astfel de proiector, va propun urmatoarea experientz?: dupa ce atzi montat si reglat proiectorul, la limita la care este sensibil scris in instructziuni (si verificat la montare), 10-12m cred, deplasatzi-va perpendicular pe directia sesizorului cu 30-40cm si nu se va aprinde lumina. Facetzi aceeasi miscare lateral, la aceeasi distantza si observatzi la ce distantza laterala va este sesizata miscarea.
Putetzi juca cu sesizorul jocul din copilarie ,,Regina pe furatelea": facetzi miscari nesesizabile si nu vetzi fi ,,vazut", daca miscare e aproape imperceptibila LA DISTANTZA. Pe masura apropierii de senzor , el nu poate fi inselat.Am aceasta experimenta la montarea senzorior de alarma.
Sal'tare!

kristina_racoasa
20.04.2008, 08:24
Eu nu ma pricep la aceste chestii. Totusi , explicatia lui Baboo se cam potriveste la mine. Eu cand intru in curte o fac perpendicular pe directia proiectorului(vin char in fata lui). Si nu ma vede mereu de la aceeasi distanta. Daca vin dintr-o laterala , detectia lui pare mai buna. Stau si ma intreb: daca demontez senzorul si il montez paralel cu aleea? Atunci as trece prin acele fascicole. Au fost momente cand pentru a ma vedea a trebuit sa fac mescari in lateral(asta la o distanta mai maricica). Cineva mi-a raspuns ca este mai greu sa il separ daca este un proiector cu senzor din fabrica. Dar nu este "turnat" ca sa nu se poata desparti. si intentia este de a muta sensorul cu toata partea electrica si sa fac legatura cu alte fire mai lungi.

Mircea G
20.04.2008, 08:38
explicatia lui Baboo se cam potriveste la mine. Eu cand intru in curte o fac perpendicular pe directia proiectorului(vin char in fata lui). Si nu ma vede mereu de la aceeasi distanta.
E corect . In alte instructiuni de montaj scria clar ca trebuie amplasat in asa fel incit persoana sa intersecteze raza vizuala a senzorului si nu sa vina din fata . Ce patiti dumneavoastra acum se intimpla si la mine , motiv pt care am demontat tot si fac o noua amplasare , cu senzori independenti .

Baboo
20.04.2008, 09:08
D-le Mircea Maximg: vi se pare normal ca aceasta distantza de actzionare sa se modifice o data cu temperatura?
Mie nu mi se pare sa fie normal si sunt primele instructziuni in care vad ca s-a specificat asta. Asta presupune ca la fiecare modificare considerabila a temperaturii, proiectorul sa nu poata fi aprins in conditziile initziala ale reglajului. Il poate ,,vedea" pe vecin in curtea, pisica de pe gard sau trecatorii de pe strada, ceeea ce poate nu corespunde intereselor proprietarului.

Sal'tare!

kristina_racoasa
20.04.2008, 09:12
Oare sesizeaza si miscarea frunzelor? Senzorul va fi amplasat pe o bolta de vie.

Baboo
20.04.2008, 09:15
@kristina racoasa: parerea mea este ca se poate despartzi proiectorul de sesizor, mai ales daca spunetzi ca nu este turnat. Poate fi lasat pe locul lui si sa se monteze un alt bec in paralel cu proiectorul. Important este sa se respecte sectiunea conductorului de alimentare si sa nu se depaseasca puterea pe care o suporta contactele releului. Am avur senzori care ,,duceau" 2000W incandescent si 1000W fluorescent.

Sal'tare!

Baboo
20.04.2008, 09:20
Oare sesizeaza si miscarea frunzelor? Senzorul va fi amplasat pe o bolta de vie.

Cred ca este posibil sa le sesizeze, coroborat cu osursa de lumina stradala. Incercatzi!. Am avut alarme false cu un sesizor (de alarma, e drept) care a fost montat in interior linga o fereastra, care avea montata jaluzele verticale: curentzii de aer cald generatzi de calorifer faceau ca sa se miste jaluzelel verticale si dadeau alarma falsa.

Sal'tare

Mircea G
20.04.2008, 09:47

Cred ca este posibil sa le sesizeze, coroborat cu osursa de lumina stradala. Incercatzi!. Am avut alarme false cu un sesizor (de alarma, e drept) care a fost montat in interior linga o fereastra, care avea montata jaluzele verticale: curentzii de aer cald generatzi de calorifer faceau ca sa se miste jaluzelel verticale si dadeau alarma falsa.

Sal'tare
Pana aici e clar . Avind in vedere ca pentru iluminat , o declansare falsa sau o mica intirziere a aprinderii luminii nu este un capat de tara , iar pentru o alarma , o functionare imprecisa poate fi catastrofala , ce tip de senzori recomandati mai buni si o functionare cit mai precisa ? Senzori de prezenta .