Problema instalatie iluminare cu senzor

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Maestrul Max
    Living Legend
    • 28.iul.2006
    • 6920

    Problema instalatie iluminare cu senzor

    Doresc la casa sa montez doua lampi de exterior cu halogen si cu senzor de miscare. Cum pot sa fac legaturile in asa fel incat daca ies din casa sau daca intru pe poarta sa se aprinda lampile de exterior ?
    Fișiere Atașate
    Cu stima.
  • RaduCA
    Living Legend
    • 09.oct.2005
    • 6360

    #2
    O varianta posibila (si poate mai ieftina, doar o sursa de lumina, dar conteaza ca distantele de la sursa de lumina la poarta si la usa sa nu depaseasca raza de actiune a senzorului de prezenta).
    Fișiere Atașate
    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

    Comentariu

    • Consultant electrice
      Moderator
      • 08.nov.2005
      • 3240

      #3
      Deci ideea ar fi ca la actionarea oricarui senzor sa se aprinda ambele lampi? Daca este asa, e simplu; senzorii lucreaza cu releu si nu e problema sa se intoarca tensiunea in vreun montaj. La varianta lui raduca se poate folosi o singura sursa de lumina si doi senzori daca apare problema distantei.
      Curentul nu iarta!

      Comentariu

      • Habib
        Membru
        • 23.mai.2007
        • 195

        #4
        Ai putea incerca senzorul asta de miscare CDM 270 de la schinder:
        casa.schneider-electric.ro/detectoare-de-miscare.html

        Comentariu

        • Maestrul Max
          Living Legend
          • 28.iul.2006
          • 6920

          #5
          @Raduca : m-am gandit si la varianta cu un singur proiector cu senzor insa e distanta prea mare de la coltul casei pana la poarta (aproape 20 m) si pana la usa de intrare (10 m).
          @Consultant electrice: Doi senzori de miscare+doua proiectoare ca pret= cam 140 RON. Doua proiectoare cu senzor de miscare ca pret = aproape 100 RON. Asa ca mai bine dau o bere pentru schita de legatura pentru doua proiectoare cu senzori
          Cu stima.

          Comentariu

          • leon
            Membru Marcant
            • 19.sep.2006
            • 905

            #6
            Postat în original de Maistrul Max
            ... Asa ca mai bine dau o bere pentru schita de legatura pentru doua proiectoare cu senzori

            Comentariu

            • Maestrul Max
              Living Legend
              • 28.iul.2006
              • 6920

              #7
              Merci Leon insa te rog sa-mi zici daca este intrunita conditia: "daca ies din casa sau daca intru pe poarta sa se aprinda lampile de exterior" deci daca, de exemplu, intru pe la poarta si sant "simtit" de senzorul montat acolo pe proiector de la poarta sa se aprinda amandoua proiectoarele nu doar acela de la poarta sau daca ies din casa pe usa sa se aprinda tot amandoua refletoarele insa sa ma "simta" senzorul montat pe proiectorul de la usa.
              Cu stima.

              Comentariu

              • RaduCA
                Living Legend
                • 09.oct.2005
                • 6360

                #8
                Un apel umanitar: propun celor care vor sa dea solutii la aceasta problema sa se abtina, pentru ca acest mesaj vine de la un "troian" (instalatia HI-FI a lui MM)!
                Nu vedeti ca se vrea "monitorizarea" lui MM atunci cind pleaca sau vine la ore tirzii?
                De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                Comentariu

                • leon
                  Membru Marcant
                  • 19.sep.2006
                  • 905

                  #9
                  Postat în original de Maistrul Max
                  Merci Leon insa te rog sa-mi zici daca este intrunita conditia: "daca ies din casa sau daca intru pe poarta sa se aprinda lampile de exterior" deci daca, de exemplu, intru pe la poarta si sant "simtit" de senzorul montat acolo pe proiector de la poarta sa se aprinda amandoua proiectoarele nu doar acela de la poarta sau daca ies din casa pe usa sa se aprinda tot amandoua refletoarele insa sa ma "simta" senzorul montat pe proiectorul de la usa.
                  Din pacate nu, fiecare senzor lucreaza independent.
                  Va rog atasati o imagine cu bornele de legaturi a acestor lampi cu senzor si poate vom gasi o solutie.

                  PS Cred ca discutam aici de lampi cu senzorul de miscare incorporat.

                  Comentariu

                  • leon
                    Membru Marcant
                    • 19.sep.2006
                    • 905

                    #10
                    In cazul in care aveti pe langa bornele L si N si una notata cu +, puteti proba schema de mai jos:

                    Comentariu

                    • VYS
                      Living Legend
                      • 19.aug.2005
                      • 12977

                      #11
                      Postat în original de raduca
                      Un apel umanitar: propun celor care vor sa dea solutii la aceasta problema sa se abtina, pentru ca acest mesaj vine de la un "troian" (instalatia HI-FI a lui MM)!
                      Nu vedeti ca se vrea "monitorizarea" lui MM atunci cind pleaca sau vine la ore tirzii?
                      Am baut eu vin si am cantat,
                      Am baut eu vin si am dansat,
                      Am baut eu vin si am iubit,
                      Tanar eram si fericit ............. oleeee
                      VYS Blog DIY

                      Comentariu

                      • Consultant electrice
                        Moderator
                        • 08.nov.2005
                        • 3240

                        #12
                        Dupa cum am spus, daca folosim comenzile de la cei doi senzori unite, va rezulta o actionare exact cum doreste MM. Tot din senzor(daca are posibilitate de reglaj) se poate seta timpul cat lumina sa stea aprinsa. Spre exemplu la senzorul de la poarta se poate regla un timp, iar la cel de la usa alt timp in functie de necesitati. Intensitatea luminoasa a mediului de operare se poate seta deasemenea.
                        Curentul nu iarta!

                        Comentariu

                        • Negulescu Corneliu
                          Membru Marcant
                          • 27.iun.2004
                          • 850

                          #13
                          usor pa langa...

                          Va rog sa ma iertati daca profit de ocazie sa intreb daca exista un senzor care sa detecteze prezenta (atentie, nu miscarea!) sau daca exista un senzor care sa detecteze miscarea dar care sa nu intrerupa circuitul de forta dupa un timp reglat, asa cum fac cele uzuale. As vrea sa utilizez asa ceva in bucatarie si baie.Pentru hol nu e cazul, acolo nu se sta prea mult si ai timp sa efectuezi activitatile aferente locului pana la stingerea becului.
                          Iar in sufragerie (living, dupa unii autori) si dormitor se mai sta si pe intuneric.
                          Daca nu va edificati pe site-ul ANPC, un PM si, daca stiu si pot, va informez cu draga inima !

                          Comentariu

                          • alex virtual
                            Living Legend
                            • 19.mai.2007
                            • 1363

                            #14
                            Re: usor pa langa...

                            Postat în original de Negulescu Corneliu
                            Va rog sa ma iertati daca profit de ocazie sa intreb daca exista un senzor care sa detecteze prezenta (atentie, nu miscarea!) sau daca exista un senzor care sa detecteze miscarea dar care sa nu intrerupa circuitul de forta dupa un timp reglat, asa cum fac cele uzuale. As vrea sa utilizez asa ceva in bucatarie si baie.Pentru hol nu e cazul, acolo nu se sta prea mult si ai timp sa efectuezi activitatile aferente locului pana la stingerea becului.
                            Iar in sufragerie (living, dupa unii autori) si dormitor se mai sta si pe intuneric.
                            chiar senzorul mentionat mai sus face acest lucru (detecteaza prezenta) daca prin fata unui astfel de senzor o sa treceti o placa de poistrien de exemplu senzorul nu va avea nici o reactie .
                            va salut!

                            Comentariu

                            • alex virtual
                              Living Legend
                              • 19.mai.2007
                              • 1363

                              #15
                              schema legare senzori ! atat alimentarile senzorilor cat si iesirile acestora se leaga in paralel ! mare atentie a nu se inversa nulul si fazele atat la intrere cat si la iesire !
                              Fișiere Atașate

                              Comentariu

                              Procesare...