PDA

Arată versiune întreagă : Amplasare centrala termica la casa

alexis
06.02.2008, 21:18
Am optat, cum am mai scris si la alt topic sa folosesc doua centrale termice, una pentru parter si cealalta pt mansarda. Acum am alta problema, cum se vede in schita pe care o atasez as vrea sa le pun in garaj pe peretele din spate dar am inteles ca nu am voie. Daca fac un zid despartitor asa cum este in schita voi primii aprobarea necesara?

crinaelena
06.02.2008, 21:51
ma tem ca si asa-i cam naspa,ptr.ca acea usa ar trebui sa fie perfect etansa si stii si tu de ce.(solventi,vapori,etc.).
un gol,acolo in peretele unde vrei sa montezi centralele,nu poti aplica ?
ar afecta struct. de rezistenta?n-ai mai avea loc suficient ptr. centrale ?
apropo ptr. ce ai optat in final ?

alexis
06.02.2008, 22:08
Un gol de geam pot face, nu este o problema, oricum o sa-l fac daca pot monta acolo centralele. garajul este doar sa adaposteasca masina, nu o sa ma vezi cu diluanti, vopseluri sau alte mestesugarii in garaj, o sa fac si o usa etansa, in cazul asta pot monta acolo?
In privinta alegerii centralelor e greu, in capul meu se invart numai condensatii, simple, nu me de firme si nimci concret asa ca da-mi un sfat bun pt ca si tu, fara sa crezi ca te critic, mi-ai spus primadata ca ai alege Baxi dupa care ai spus de Vaillant si sunt total in ceata. Asa ca spune-mi, acum ca ai vazut cat de cay si planul de parte ce ai alege in locul meu. Merci

Consultant climatizare
06.02.2008, 22:12
Firma care v-a proiectat instalatia ce v-a recomandat inlegatura cu lucl unde sa pune-ti centralele ?

alexis
06.02.2008, 22:17
Firma care v-a proiectat instalatia ce v-a recomandat inlegatura cu lucl unde sa pune-ti centralele ?
Nu am ajuns inca la proiectul instalatiei. Doar ma informez ca sa stiu ce vorbesc cand ma duc la o firma pt instalatia termica. Dvs unde ati mota centralele pe planul pe care l-am pus?

crinaelena
06.02.2008, 22:20
Vaillant-ul era o optiune mai buna ca cele doua Buderus-uri conventionale.
dar daca as fi in situatia ta,Baxi,ptr. ca ma repet,merg pe puteri diferite,pe acm si caldura,nu vei suferi la nici unul din "capitole"(na,ca nu mi-a venit in minte alt cuvint).

Consultant climatizare
06.02.2008, 22:21
Centrala se poate monta si in bucatarie dar si in zona respectiva din garaj. Ma gandeam daca nu cumva centrala pt mansarda sa o puneti chiar in mansarda. Acum depinde foarte mult de unde vin gazele, apa si de planurile de arhitectura.

crinaelena
06.02.2008, 22:24
daca usa e etansa,eu zic ca da,cu mentiunea ca nu bag mina in foc.
in bucatarie-i ca dracu,ptr. ca la cit spatiu ai,ar fi pacat.n-ai ce face la un pricajit de apartament.revin,daca usa ar fi etansa,tehnic,chiar nu vad vreo problema.

alexis
06.02.2008, 22:29
Centrala se poate monta si in bucatarie dar si in zona respectiva din garaj. Ma gandeam daca nu cumva centrala pt mansarda sa o puneti chiar in mansarda. Acum depinde foarte mult de unde vin gazele, apa si de planurile de arhitectura.
Apa este trasa deja in bucatarie la cotul de langa living si la baie pe aceeasi linie si vine dinspre tersa directie de unde va venii si teava de gaz.
E o idee buna sa pun a doua centrala in mansarda deoarece mai am o camera in pod, deasupra mansardei, o sa pun si planu mansardei.

alexis
06.02.2008, 22:31
dar daca as fi in situatia ta,Baxi,ptr. ca ma repet,merg pe puteri diferite,pe acm si caldura,nu vei suferi la nici unul din "capitole"(na,ca nu mi-a venit in minte alt cuvint).
Atunci baxi sa fie! Condensatie sau nu? :(

Consultant climatizare
06.02.2008, 22:32
Centrala de la parter o puteti amplasa in bucatarie ca sa nu mai fie nevoie sa trageti tevile de gaz si apa pana in garaj.

crinaelena
06.02.2008, 22:41
Atunci baxi sa fie! Condensatie sau nu? :(
pai numai condensatia lucreaza la puteri diferite,nu ti-am zis ?
Prime HT 240.

alexis
06.02.2008, 22:46
Centrala de la parter o puteti amplasa in bucatarie ca sa nu mai fie nevoie sa trageti tevile de gaz si apa pana in garaj.
Nu mi-ar placea sa am centrala in bucatarie. Chiar daca ma costa mai mult instalatia. Mi se pare mai practic in garaj, daca voi schimba dupa un timp centrala cu una pe lemne, voi construii o anexa langa garaj si gazul este destul de aproape. Mai poate fi si alt loc pe acel plan?

alexis
06.02.2008, 22:47
[quote="crinaelena"]
Corect! Ti-am zis! E varza in capul meu, sper sa se sedimenteze informatia :shock:

Consultant climatizare
06.02.2008, 22:58
Alt loc nu mai e.

alexis
06.02.2008, 23:04
Alt loc nu mai e.
Multumesc pt sfaturi, o sa merg la o firma de instalatii termice si va povestesc dupa ce au zis.

Consultant climatizare
06.02.2008, 23:07
Firma de proiectare ca cele care doar comercializeaza incearca sa vanda propriile produse.

alexis
06.02.2008, 23:15
Firma de proiectare ca cele care doar comercializeaza incearca sa vanda propriile produse.
Stiu, dar dc ma vor client si dc au nevoie de clienti se pot multumii si cu realizarea instalaltiei si eventual un mic comision ca vor lua centrala pe care o vreau. dc nu! o sa ajung ca si cu tigla sa o fac singur, cu ajutorul informatiilor multe si bune de pe acest forum.

alexis
07.02.2008, 19:21
Si planul mansardei...

crinaelena
07.02.2008, 19:33
in debara sau balcon,cu obs. ca in debara kit-ul de evacuare ar trebui sa aiba un traseu vertical.

alexis
07.02.2008, 19:54
in debara sau balcon,cu obs. ca in debara kit-ul de evacuare ar trebui sa aiba un traseu vertical.
Totusi, daca este legal, in garaj mi se pare cel mai bine. Multumesc pt sfaturi.

crinaelena
07.02.2008, 20:20
tu spuneai ca vrei sa eviti solutia cu colector-distribuitor,si asta inseamna sa faci instalatie de incalzire separata ptr. fiecare centrala.
eu as monta in acest caz,cite o ct. pe fiecare nivel,ptr. un raspuns mai rapid la cererea de pa calda de la etaj.
mai consulta-te si cu cei care vor face proiectul, lucrarea,etc.
fara proiect,vei avea probleme cu astia de la gaze,acum trimit mereu oameni in teren la verificari,chiar si la abonatii existenti,si cer VTP-ul si proiectele de instalatie.
gazul e tras deja,banuiesc.

alexis
07.02.2008, 20:41
[quote="crinaelena"]
Nu este tras gazul, acum incep sa demarez actele pentru bransamentul de gaze. Se mai pot lega intre ele daca le montez cate una pe etaj?

crinaelena
07.02.2008, 20:43
da ce interes ai ?

crinaelena
07.02.2008, 20:46
coloana de gaz e departe de tine ?
astia de la gaze cam jumulesc,stiu pe cineva care ar fi trebuit sa plateasca vreo 200.mil.lei vechi,si a renuntat.

alexis
07.02.2008, 21:58
coloana de gaz e departe de tine ?
astia de la gaze cam jumulesc,stiu pe cineva care ar fi trebuit sa plateasca vreo 200.mil.lei vechi,si a renuntat.
Coloana de gaz trece prin fata curtii, la 60 cm de gard. Dar de la gard la casa am 25 m. Probabil lucrarea de dupa bransament ma va costa ceva...

alexis
07.02.2008, 22:00
da ce interes ai ?
Toamna, primavara as putea merge doar cu o centrala. Ce parere ai?

crinaelena
07.02.2008, 22:17
daca-i bine f.bine izolata casa,s-ar putea,dar si 20 kw,si temperatura joasa in sistem...stiu si eu ?

crinaelena
07.02.2008, 22:18
scuze,exprimare defectuoasa.

crinaelena
07.02.2008, 22:21
incalzire in pardoseala sau radiatoare ?

alexis
07.02.2008, 22:23
Casa are peretii exteriori din caramida PTH 30 cm si o voi izola cu zapada de 10 cm, pe acoperis am tigla ceramica si voi termoizola cu un strat de 20 cm de vata... Si mai am semineul din living. Radiatoare.

crinaelena
07.02.2008, 22:31
cred ca ar merge si una singura atunci cind e vremea blinda.oricum sa-ti montezi sonda externa si sa reglezi curba care-ti convine,da asta dupa ce jonglezi tu un pic cu ele(familia de curbe izoterme din grafic),ptr. a vedea care se preteaza cel mai bine la necesarul tau.

alexis
07.02.2008, 22:37
cred ca ar merge si una singura atunci cind e vremea blinda.oricum sa-ti montezi sonda externa si sa reglezi curba care-ti convine,da asta dupa ce jonglezi tu un pic cu ele(familia de curbe izoterme din grafic),ptr. a vedea care se preteaza cel mai bine la necesarul tau.
O sa montez si acea sonda externa, o sa fac tot ce trebuie ca sa am un confort termic de bun simt. Iti multumesc mult pentru sfaturi. Apropo! Baxi nu am vazut prin Targoviste, dar o sa mai caut, dc nu o sa merg la Ploiesti, sunt vreo 40 km.

Consultant climatizare
09.02.2008, 13:46
In debara nu aveti cum sa puneti centrala ca nu aveti suprafata vitrata.

alexis
09.02.2008, 18:47
In debara nu aveti cum sa puneti centrala ca nu aveti suprafata vitrata.
Da asa este, crinaelena probabil a crezut ca am fereastra de mansarda in debara.

RaduCA
09.02.2008, 20:51
[...] o voi izola cu zapada de 10 cm [...]Da' ce, e iglu? Si la vara ce faceti cu "izolatia"? :lol:

alexis
09.02.2008, 21:14
[...] o voi izola cu zapada de 10 cm [...]Da' ce, e iglu? Si la vara ce faceti cu "izolatia"? :lol:
Te cam plictisesti si iti arde de glume. Sambetele astea sunt plictisitoare :D

crinaelena
09.02.2008, 21:31
si tocmai cind era un film cu Jet Li....pacat. :wink:

DIY
11.02.2008, 19:31
Totusi, daca este legal, in garaj mi se pare cel mai bine. Multumesc pt sfaturi.

Instalarea centralelor in garaj mi se pare cea mai corecta solutie. Important este sa discuti direct cu un proiectant talentat care iti va da toate datele si va recomanda toate modificarile pentru ca aceasta solutie sa fie legala. Se modifica structura constructiei in zona camerei tehnice, se mareste suprafata vitrata, se adauga un spatiu de separatie, dar e posibil.
Prea multe aspecte pot intra in discutie pentru ca parerile de pe forum sa fie altceva decit niste oaresce sugestii ...

Numai bine,
DIY

alexis
11.02.2008, 19:35
Merci pt raspuns. De aceea am intrebat daca se pot monta acolo, cu conditiile minime, spatii vitrate....., ca sa fie legal sa nu ma trezesc ca vin aia cu cutia de conserve in care au un pic de clabuc si dau pe la legaruri, ca imi spuc ca voi primii amenda.