Amplasare centrala termica la casa

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • alexis
    Living Legend
    • 05.nov.2006
    • 1331

    Amplasare centrala termica la casa

    Am optat, cum am mai scris si la alt topic sa folosesc doua centrale termice, una pentru parter si cealalta pt mansarda. Acum am alta problema, cum se vede in schita pe care o atasez as vrea sa le pun in garaj pe peretele din spate dar am inteles ca nu am voie. Daca fac un zid despartitor asa cum este in schita voi primii aprobarea necesara?
    Fișiere Atașate
    faci o casa si pentru urmasii tai
  • crinaelena
    Living Legend
    • 11.sep.2007
    • 1596

    #2
    ma tem ca si asa-i cam naspa,ptr.ca acea usa ar trebui sa fie perfect etansa si stii si tu de ce.(solventi,vapori,etc.).
    un gol,acolo in peretele unde vrei sa montezi centralele,nu poti aplica ?
    ar afecta struct. de rezistenta?n-ai mai avea loc suficient ptr. centrale ?
    apropo ptr. ce ai optat in final ?

    Comentariu

    • alexis
      Living Legend
      • 05.nov.2006
      • 1331

      #3
      Un gol de geam pot face, nu este o problema, oricum o sa-l fac daca pot monta acolo centralele. garajul este doar sa adaposteasca masina, nu o sa ma vezi cu diluanti, vopseluri sau alte mestesugarii in garaj, o sa fac si o usa etansa, in cazul asta pot monta acolo?
      In privinta alegerii centralelor e greu, in capul meu se invart numai condensatii, simple, nu me de firme si nimci concret asa ca da-mi un sfat bun pt ca si tu, fara sa crezi ca te critic, mi-ai spus primadata ca ai alege Baxi dupa care ai spus de Vaillant si sunt total in ceata. Asa ca spune-mi, acum ca ai vazut cat de cay si planul de parte ce ai alege in locul meu. Merci
      faci o casa si pentru urmasii tai

      Comentariu

      • Consultant climatizare
        Moderator
        • 17.oct.2007
        • 3639

        #4
        Firma care v-a proiectat instalatia ce v-a recomandat inlegatura cu lucl unde sa pune-ti centralele ?

        Comentariu

        • alexis
          Living Legend
          • 05.nov.2006
          • 1331

          #5
          Postat în original de Consultant climatizare
          Firma care v-a proiectat instalatia ce v-a recomandat inlegatura cu lucl unde sa pune-ti centralele ?
          Nu am ajuns inca la proiectul instalatiei. Doar ma informez ca sa stiu ce vorbesc cand ma duc la o firma pt instalatia termica. Dvs unde ati mota centralele pe planul pe care l-am pus?
          faci o casa si pentru urmasii tai

          Comentariu

          • crinaelena
            Living Legend
            • 11.sep.2007
            • 1596

            #6
            Vaillant-ul era o optiune mai buna ca cele doua Buderus-uri conventionale.
            dar daca as fi in situatia ta,Baxi,ptr. ca ma repet,merg pe puteri diferite,pe acm si caldura,nu vei suferi la nici unul din "capitole"(na,ca nu mi-a venit in minte alt cuvint).

            Comentariu

            • Consultant climatizare
              Moderator
              • 17.oct.2007
              • 3639

              #7
              Centrala se poate monta si in bucatarie dar si in zona respectiva din garaj. Ma gandeam daca nu cumva centrala pt mansarda sa o puneti chiar in mansarda. Acum depinde foarte mult de unde vin gazele, apa si de planurile de arhitectura.

              Comentariu

              • crinaelena
                Living Legend
                • 11.sep.2007
                • 1596

                #8
                daca usa e etansa,eu zic ca da,cu mentiunea ca nu bag mina in foc.
                in bucatarie-i ca dracu,ptr. ca la cit spatiu ai,ar fi pacat.n-ai ce face la un pricajit de apartament.revin,daca usa ar fi etansa,tehnic,chiar nu vad vreo problema.

                Comentariu

                • alexis
                  Living Legend
                  • 05.nov.2006
                  • 1331

                  #9
                  Postat în original de Consultant climatizare
                  Centrala se poate monta si in bucatarie dar si in zona respectiva din garaj. Ma gandeam daca nu cumva centrala pt mansarda sa o puneti chiar in mansarda. Acum depinde foarte mult de unde vin gazele, apa si de planurile de arhitectura.
                  Apa este trasa deja in bucatarie la cotul de langa living si la baie pe aceeasi linie si vine dinspre tersa directie de unde va venii si teava de gaz.
                  E o idee buna sa pun a doua centrala in mansarda deoarece mai am o camera in pod, deasupra mansardei, o sa pun si planu mansardei.
                  faci o casa si pentru urmasii tai

                  Comentariu

                  • alexis
                    Living Legend
                    • 05.nov.2006
                    • 1331

                    #10
                    Postat în original de crinaelena
                    Vaillant-ul era o optiune mai buna ca cele doua Buderus-uri conventionale.
                    dar daca as fi in situatia ta,Baxi,ptr. ca ma repet,merg pe puteri diferite,pe acm si caldura,nu vei suferi la nici unul din "capitole"(na,ca nu mi-a venit in minte alt cuvint).
                    Atunci baxi sa fie! Condensatie sau nu?
                    faci o casa si pentru urmasii tai

                    Comentariu

                    • Consultant climatizare
                      Moderator
                      • 17.oct.2007
                      • 3639

                      #11
                      Centrala de la parter o puteti amplasa in bucatarie ca sa nu mai fie nevoie sa trageti tevile de gaz si apa pana in garaj.

                      Comentariu

                      • crinaelena
                        Living Legend
                        • 11.sep.2007
                        • 1596

                        #12
                        Postat în original de alexis
                        Postat în original de crinaelena
                        Vaillant-ul era o optiune mai buna ca cele doua Buderus-uri conventionale.
                        dar daca as fi in situatia ta,Baxi,ptr. ca ma repet,merg pe puteri diferite,pe acm si caldura,nu vei suferi la nici unul din "capitole"(na,ca nu mi-a venit in minte alt cuvint).
                        Atunci baxi sa fie! Condensatie sau nu?
                        pai numai condensatia lucreaza la puteri diferite,nu ti-am zis ?
                        Prime HT 240.

                        Comentariu

                        • alexis
                          Living Legend
                          • 05.nov.2006
                          • 1331

                          #13
                          Postat în original de Consultant climatizare
                          Centrala de la parter o puteti amplasa in bucatarie ca sa nu mai fie nevoie sa trageti tevile de gaz si apa pana in garaj.
                          Nu mi-ar placea sa am centrala in bucatarie. Chiar daca ma costa mai mult instalatia. Mi se pare mai practic in garaj, daca voi schimba dupa un timp centrala cu una pe lemne, voi construii o anexa langa garaj si gazul este destul de aproape. Mai poate fi si alt loc pe acel plan?
                          faci o casa si pentru urmasii tai

                          Comentariu

                          • alexis
                            Living Legend
                            • 05.nov.2006
                            • 1331

                            #14
                            [quote="crinaelena"]
                            Corect! Ti-am zis! E varza in capul meu, sper sa se sedimenteze informatia
                            faci o casa si pentru urmasii tai

                            Comentariu

                            • Consultant climatizare
                              Moderator
                              • 17.oct.2007
                              • 3639

                              #15
                              Alt loc nu mai e.

                              Comentariu

                              Procesare...