siguranta cu diferential

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • vasyle
    Incepator
    • 08.feb.2008
    • 21

    siguranta cu diferential

    Salutare,vreau sa montez o protectie diferentiala pentru baie m-am gandit sa o pun direct in tablou pt.ca exista instalatie separata insa problema este ca nu are inpamantare, protectia functioneaza fara impamantare sau nu ? va rog daca poate cineva sa i-mi explice ca n-am folosit niciodata.
  • TDJ
    Living Legend
    • 10.apr.2006
    • 2348

    #2
    Siguranta cu protectie diferentiala functioneaza fara conductor de impamantare, la ea fiind conectate numai faza si nulul care alimenteaza circuitul protejat.

    Comentariu

    • vasyle
      Incepator
      • 08.feb.2008
      • 21

      #3
      multumesc pentru raspuns.Sa inteleg ca da ca pun un diferential nu mai am nevoie de impamantare, voi fi in''siguranta'' sa zic asa daca se intampla ceva la boiler,etc.

      Comentariu

      • TDJ
        Living Legend
        • 10.apr.2006
        • 2348

        #4
        Da, protectia acestei sigurante este superioara protectiei cu conductor de impamantare.
        Daca aveti posibilitatea de a trage si conductor de impamantare, faceti-o.

        Comentariu

        • alex virtual
          Living Legend
          • 19.mai.2007
          • 1363

          #5
          Postat în original de Traian Dajma
          Da, protectia acestei sigurante este superioara protectiei cu conductor de impamantare.
          Daca aveti posibilitatea de a trage si conductor de impamantare, faceti-o.
          cu sau fara siguranta diferentiala , e NEVOIE de impamantare la baie !
          siguranta te protejeaza atunci cand te curentezi !!
          impamantarea previne curentarea !
          va salut!

          Comentariu

          • TDJ
            Living Legend
            • 10.apr.2006
            • 2348

            #6
            Corect.

            Comentariu

            Procesare...