Lipire coloana scurgere canalizare

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • bella
    Incepator
    • 21.aug.2007
    • 28

    Lipire coloana scurgere canalizare

    Buna ziua,

    Imi cer scuze daca s-a mai discutat dar eu nu am reusit sa gasesc.
    Problema mea consta in faptul ca trebuie sa fac o lipitura la coloana de scurgere de la bucatarie.
    Mai exact, legatura dintre chiuveta si coloana este facuta printr-un T in forma de Y(nu stiu exact cum se numeste). Mai clar am incercat sa exemplific in imaginea alaturata.

    Ideea este ca vreau sa cumpar o solutie de lipit rezistenta cu care sa rezolv problema(fisura indicata de sageata) pentru o perioada mai mare.

    Am vb cu un instalator care a vazut problema si a spus ca are o astfel de solutie dar e ff ocupat si nu prea isi face timp sa vina sa rezolve.....mai mult, nu am reusit sa mai dau de el nici la telefon.

    Multumesc mult pentru ajutor.

    L.E. Nu pot atasa imaginea
    Fișiere Atașate
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 12977

    #2
    Fisier maxim 550x550 px.

    Carpeala poate tine insa asteptam pozele.
    Ai luat in calcul schimbarea ramificatiei?
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • bella
      Incepator
      • 21.aug.2007
      • 28

      #3
      Am luat in calcul si schimbarea dar la vara. Tb sa rezolv chestia asta pt ca vecinul de sub mine vrea sa zugraveasca in primavara.
      Am inteles ca exista o substanta pe baza de sticla care se solidifica atunci cand da de umezeala?
      Ideea este ca mi-ar trebui ceva ce merge aplicat ca o pelicula pt ca nu pot "cracana" prea mult partea fisurata ca sa nu se mareasca aceasta.

      Multumesc.

      Comentariu

      • Maestrul Max
        Living Legend
        • 28.iul.2006
        • 6920

        #4
        Lipiti fisura cu Ceresit Aqua Block.
        Cu stima.

        Comentariu

        • bella
          Incepator
          • 21.aug.2007
          • 28

          #5
          Multumesc frumos.
          E vreo problema daca acolo nu este uscat perfect?

          Comentariu

          • Maestrul Max
            Living Legend
            • 28.iul.2006
            • 6920

            #6
            Nu.
            Cu stima.

            Comentariu

            • traiansatulu
              Incepator
              • 31.ian.2011
              • 3

              #7
              Aceiasi solutie indicata de d-voastra mai sus functioneaza si pt fundul si peretii unui sifon de pardoseala tot din PVC?

              Ideea este ca scade nivelul apei f rapid in sifon. Este clar ca sifonul este fisurat. Dupa cateva ore apa in sifon ajunge la un nivel f mic si permite mirosului din teava principala de scurgere sa iasa.

              Cu respect !
              Traian

              Comentariu

              • Consultant sanitare
                Moderator
                • 16.oct.2006
                • 1554

                #8
                Solutia corecta este inlocuirea sifonului.
                Nu cred ca aceasta pasta poate etansa definitiv fisura sifonului.
                Este posibil ca odata reparata sa apara probleme in alta parte a acestuia.

                Mai exista niste adezivi etansanti speciali pentru repararea fisurilor pe orice tip de plastic si eventual benzi de armare a lipiturilor.
                Acum nu stiu daca merita cheltuiala fata de schimbarea sifonului.

                Comentariu

                • traiansatulu
                  Incepator
                  • 31.ian.2011
                  • 3

                  #9
                  multumesc pt sfat
                  speram sa scap fara sa sparg iar gresia
                  dar vb d-voastra decat o carpeala mai bine un lucru bun facut

                  cu respect!

                  Comentariu

                  • adibarbu
                    Incepator
                    • 10.nov.2006
                    • 9

                    #10
                    La bucatarie coloana de scurgere a apei este din fonta. Din nu stiu ce motiv a aparut o fisura cam de 30 cm. Apa nu curge deoarece apartamentul superior nu este locuit, dar in fisura, un ac de cusut intra cu usurinta. Teava de fonta este in proportie de 60% incorporata in zid. Daca folosesc solutia de mai sus sunt sanse sa reziste mult si bine?

                    Comentariu

                    • Mircea G
                      Living Legend
                      • 14.ian.2007
                      • 12085

                      #11
                      Postat în original de adibarbu
                      La bucatarie coloana de scurgere a apei este din fonta. Din nu stiu ce motiv a aparut o fisura cam de 30 cm. Apa nu curge deoarece apartamentul superior nu este locuit, dar in fisura, un ac de cusut intra cu usurinta. Teava de fonta este in proportie de 60% incorporata in zid. Daca folosesc solutia de mai sus sunt sanse sa reziste mult si bine?
                      Nu este recomandat . Daca teava s-a fisurat , se va fisura in continuare ...
                      Daca nu doriti o inlocuire a ei , cel mai sigur este sa folositi un manson de reparatie . Dati un mastic , silicon , ce doriti dvs , pe fisura , puneti o garnitura de cauciuc si apoi mansonul . Faptul ca mansonul este strins pe teava , nu va da voie sa se fisureze in continuare .O asa reparatie poate tine zeci de ani
                      Instalatii verificari-revizii gaze

                      Comentariu

                      • Consultant sanitare
                        Moderator
                        • 16.oct.2006
                        • 1554

                        #12
                        Daca nu sunt alte cauze mai serioase care sa fi dus la aparitia acelei fisuri, o reparatie a fisurii poate dura suficient de mult. Totul depinde de modul de evolutie al acelei fisuri.

                        Daca vor evolua lucrurile se poate schimba elementul cu probleme din coloana respectiva, aceasta in extrema urgenta.
                        Pana atunci puteti umple fisura cu un mastic, un etansant, de exemplu poxilina, Ceresit FT 101 etansant si adeziv sau alte produse de acest gen .

                        Comentariu

                        • adibarbu
                          Incepator
                          • 10.nov.2006
                          • 9

                          #13
                          multumesc

                          Am schimbat tot tronsonul. Dupa ce am dat jos vopseaua am vazut ca fisura era mult mai lunga.Partea urata a fost ca nu am gasit in magazine PVC cu interiorul de 60 ( cat ar fi trebuit) si am folosit un furtun din cauciuc gros care s-a potrivit ca o manusa.

                          Comentariu

                          • Consultant sanitare
                            Moderator
                            • 16.oct.2006
                            • 1554

                            #14
                            Nici nu o sa gasiti teava de canalizare de 60mm, dimensiunile standard sunt 50mm si 75mm.

                            Pentru imbinarea fontei cu PVC/PP se poate utiliza sistemul prezentat in http://www.misiuneacasa.ro/forum/vie...?p=75831#75831

                            Exista conectori de trecere de la un material la celalalt, aveti in foto conectorul respectiv.
                            Fișiere Atașate

                            Comentariu

                            • adibarbu
                              Incepator
                              • 10.nov.2006
                              • 9

                              #15
                              multumesc mult. am intrebat de asa ceva la magazine si mi-au spus ca nu se mai fabrica. probabil nu vor sa castige bani....

                              Comentariu

                              Procesare...