Construire gratar - schite, sfaturi, poze si multe altele

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Helerea Nicolae
    Membru marcant
    • 02.mar.2008
    • 910

    #76
    a iesit atit de bine ca ziua urmatoare sa mai facut unul. dar cam atit. nu mai prea au timp proprietarii.
    Fișiere Atașate
    lucrul, se mai face si cu capul

    Comentariu

    • RaduCA
      Living Legend
      • 09.oct.2005
      • 6360

      #77
      Partea piramidala la gratar ati realizat-o prin cofrare si turnare beton?
      De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
      În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

      Comentariu

      • RaduCA
        Living Legend
        • 09.oct.2005
        • 6360

        #78
        De la mine, pentru Maistrul Max!
        Fișiere Atașate
        De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
        În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

        Comentariu

        • Helerea Nicolae
          Membru marcant
          • 02.mar.2008
          • 910

          #79
          cofrag, armatura, beton si piatra de riu care e din abundenta in zona si e gratis
          lucrul, se mai face si cu capul

          Comentariu

          • RaduCA
            Living Legend
            • 09.oct.2005
            • 6360

            #80
            Si peretii verticali sint tot turnati sau sint din caramida?
            De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
            În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

            Comentariu

            • Helerea Nicolae
              Membru marcant
              • 02.mar.2008
              • 910

              #81
              totul e zidit cu piatra in unele locuri cu un cofrag de ajutor care afost desfacut in aceeasi zi pt. finisat
              lucrul, se mai face si cu capul

              Comentariu

              • RaduCA
                Living Legend
                • 09.oct.2005
                • 6360

                #82
                Va mai amintiti, macar aproximativ, sectiuniunile interioare ale hornului (partea piramidala si cea paralelipipedica)?
                De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                Comentariu

                • Helerea Nicolae
                  Membru marcant
                  • 02.mar.2008
                  • 910

                  #83
                  cred interiorul 20 cm dar poate era bun si mai mare. facut cu o bucata burlan de tabla putin conic un fel de cofrag glisant.
                  Fișiere Atașate
                  lucrul, se mai face si cu capul

                  Comentariu

                  • RaduCA
                    Living Legend
                    • 09.oct.2005
                    • 6360

                    #84
                    @ helerea nicolae: Multumesc.
                    In partea din fata-jos, sub focar, se observa niste orificii. Sint pentru aerarea jaraticului?
                    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                    Comentariu

                    • Maestrul Max
                      Living Legend
                      • 28.iul.2006
                      • 6920

                      #85
                      Postat în original de raduca
                      De la mine, pentru Maistrul Max!
                      Vai Raduca, merci. Acu sa vezi ce banuieli se abat asupra noastra.
                      Cu stima.

                      Comentariu

                      • RaduCA
                        Living Legend
                        • 09.oct.2005
                        • 6360

                        #86
                        Maestre, ce-am putea sa le facem? Cred ca cine nu stie sa citeasca printre rinduri, mai bine sa se lase de meserie.

                        Si ca sa-i dezamagesc pe cei banuitori...
                        Postat în original de Maistrul Max
                        Raduca, am sa-ti fac eu o schita pentru fundatie [...]
                        Fișiere Atașate
                        De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                        În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                        Comentariu

                        • Mircea G
                          Living Legend
                          • 14.ian.2007
                          • 12085

                          #87
                          Postat în original de raduca
                          Maestre, ce-am putea sa le facem? Cred ca cine nu stie sa citeasca printre rinduri, mai bine sa se lase de meserie
                          Aici cereti sa citim printre rinduri , sa gindim, adica , si pe alta parte ati format un cartel al inchistatilor , al celor care parca nu vor sa priveasca realitatea, asa cum ea , si nu cum ne este prezentata
                          Instalatii verificari-revizii gaze

                          Comentariu

                          • RaduCA
                            Living Legend
                            • 09.oct.2005
                            • 6360

                            #88
                            Postat în original de MIRCEA MAXIMG
                            [...] ati format un cartel al inchistatilor, al celor care parca nu vor sa priveasca realitatea, asa cum ea, si nu cum ne este prezentata
                            Stimate coleg, este a treia oara cind faceti afirmatii deplasate referitor la persoana mea. Si chiar daca v-am scuzat in sinea mea, spunindu-mi ca v-ati lasat furat de frenezia momentului, v-am atras atentia asupra acestor afirmatii tocmai pentru a va putea controla. Lucru pe care vad ca nu-l puteti face.
                            Dupa cum se vede, am fost inteles gresit pentru ca nu am reactionat mai vehement. Dvs. ati interpretat ca nu am facut-o pentru ca ma simt cu "musca pe caciula", pe cind eu nu am facut-o decit pentru nu a inflama spiritele. In conceptia Dvs., se pare ca sinteti cel care detine adevarul absolut si toata lumea trebuie sa gindeasca asa cum vreti Dvs., iar cine nu o face, este impotriva Dvs. si nu oricum, ci chiar intr-o conspiratie. In medicina exista o definitie pentru un astfel de comportament, dar va las satisfactia sa o descoperiti singur.


                            P.S. Nu va obositi sa-mi raspundeti la acest mesaj, pentru ca, din punctul meu de vedere, discutia pe aceasta tema s-a incheiat aici.
                            De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                            În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                            Comentariu

                            • Mircea G
                              Living Legend
                              • 14.ian.2007
                              • 12085

                              #89
                              Postat în original de raduca
                              Postat în original de MIRCEA MAXIMG
                              [...] ati format un cartel al inchistatilor, al celor care parca nu vor sa priveasca realitatea, asa cumea, si nu cum ne este prezentata
                              Stimate coleg, este a treia oara cind faceti afirmatii deplasate referitor la persoana mea. Si chiar daca v-am scuzat in sinea mea, spunindu-mi ca v-ati lasat furat de frenezia momentului, v-am atras atentia asupra acestor afirmatii tocmai pentru a va putea controla. Lucru pe care vad ca nu-lputeti face.
                              Dupa cum se vede, am fost inteles gresit pentru ca nu am reactionat mai vehement. Dvs. ati interpretat ca nu am facut-o pentru ca ma simt cu "musca pe caciula", pe cind eu nu am facut-o decit pentru nu a inflama spiritele. In conceptia Dvs., se pare ca sinteti cel care detine adevarul absolut si toata lumea trebuie sa gindeasca asa cum vreti Dvs., iar cine nu o face, este impotriva Dvs. si nu oricum, ci chiar intr-o conspiratie. In medicina exista o definitie pentru un astfel de comportament, dar va las satisfactia sa o descoperiti singur.
                              P.S. Nu va obositi sa-mi raspundeti la acest mesaj, pentru ca, din punctul meu de vedere, discutia pe aceasta tema s-a incheiat aici.
                              Nu va obositi sa trageti concluzii eronate si nu incercati sa puneti punctul pe i ca nu reusiti ! Lucrurile stau tocmai pe dos ! Alte persoane se cred detinatoarele adevarului absolut si nu vor sa admita si alte pareri , pareri si opinii care sint luate din practica , testate ! Asa ca despre idei fixe......cu alte persoane trebuie sa discutati , tocmai ca eu sint deschis la ce este nou si accept ca pt rezolvarea unei probleme pot fi mai multe solutii. Deci recomandarea medicala va contine mai multe nume dar sigur nu al meu . Daca dumneavoastra ii trimiteti la doctor pe cei care gindesc asa , treaba dumneavoastra si sa se certe cu dumneavoastra , eu nu mi-am permis sa fac consideratii medicale asupra lor ci doar sa constat sa sint inchisi in teorii fara sa vada si ce este in practica , in realitate ! Asa ca , sa vezi dracie , ati vrut sa ma jigniti pe mine si ati reusit sa jigniti pe mult mai multi ! Nu ma asteptam !
                              Instalatii verificari-revizii gaze

                              Comentariu

                              • Seni
                                Living Legend
                                • 05.mar.2006
                                • 3481

                                #90
                                raduca, sa revenim la tema topicului...... gratarul!!
                                ai pus atata suflet in acest proiect ca ar fi pacat sa iei in seama anumite provocari......
                                tare mult mi-as dori sa am ocazia sa-ti vad gratarul cand va fi gata!!

                                Comentariu

                                Procesare...