Construire gratar - schite, sfaturi, poze si multe altele

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Helerea Nicolae
    Membru marcant
    • 02.mar.2008
    • 910

    am inteles. inseamna ca acest subiect desi sa dezvoltat atit e cam pe la jumatate.
    lucrul, se mai face si cu capul

    Comentariu

    • PowerMC
      Administrator
      • 02.mai.2007
      • 2210

      Postat în original de helerea nicolae
      mi-a venit urmatoarea idee. eu oricum miine sau poimine incep constructia unui gratar ........ dar eu as putea zilnic sa fac poze cu toate etapele constructiei iar seara sa le prezint aici. cred ca e o varianta buna, interesant si pentru altii. nu stiu daca e voie.
      Aveti doua posibilitati:
      -postarea in acest topic a unor foto insotite de comentariile dvs. cu privire la etapele necesare pentru realizarea lucrarii
      -realizarea unui film cu intreaga lucrare urmata de postarea pe www.mctv.ro

      Cele doua variante nu se exclud ci se completeaza.

      Spor la lucrare si asteptam cu interes mesajele dvs.
      PowerMC
      Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

      Community Manager MC

      Comentariu

      • RaduCA
        Living Legend
        • 09.oct.2005
        • 6360

        Postat în original de helerea nicolae
        am inteles. inseamna ca acest subiect desi s-a dezvoltat atit, e cam pe la jumatate.
        Nici macar atit.

        Sint si eu de acord cu PowerMC, varianta optima este sa faceti fata la ambele provocari. Mult succes!
        De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
        În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

        Comentariu

        • Seni
          Living Legend
          • 05.mar.2006
          • 3481

          Postat în original de raduca
          pai nu crezi ca maninc eu ce iese de acolo la prima mina, am nevoie sa testez pe cineva!
          ma risc!!

          Comentariu

          • RaduCA
            Living Legend
            • 09.oct.2005
            • 6360

            Postat în original de seni
            ma risc!!
            De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
            În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

            Comentariu

            • Negulescu Corneliu
              Membru Marcant
              • 27.iun.2004
              • 850

              Postat în original de seni
              Postat în original de raduca
              pai nu crezi ca maninc eu ce iese de acolo la prima mina, am nevoie sa testez pe cineva!
              ma risc!!
              Hop si eu !
              Daca nu va edificati pe site-ul ANPC, un PM si, daca stiu si pot, va informez cu draga inima !

              Comentariu

              • Seni
                Living Legend
                • 05.mar.2006
                • 3481

                cum apare ... concurenta!!

                Comentariu

                • Negulescu Corneliu
                  Membru Marcant
                  • 27.iun.2004
                  • 850

                  concurenta!

                  Sefu', decat sa ne certam, mai bine un cantec vesel sa cantam !
                  Propun, in loc sa ne concuram, sa ne asociem !
                  Ca sa nu risc nimic in legatura cu calitate micilor (va dati seama, daca nu ies buni, vina va fi cautata pe la pasta de mici, pe la gratar, pe la aer, pe la tiraj, pe la...), eu vin cu bautura. Vin de tara, facut din, nu ma veti crede dar jur ca e adevarul pur, STRUGURI !
                  Daca nu va edificati pe site-ul ANPC, un PM si, daca stiu si pot, va informez cu draga inima !

                  Comentariu

                  • Seni
                    Living Legend
                    • 05.mar.2006
                    • 3481

                    s-a facut!
                    mai ramane ca raduca sa lanseze ..... invitatia!!

                    Comentariu

                    • Helerea Nicolae
                      Membru marcant
                      • 02.mar.2008
                      • 910

                      deocamdata pot sa va prezint locul unde se va construi acest ...nu stiu cum sa-l numim, sa zicem totusi gratar. pina la urma am stabilit cu proprietarul sa reducem putin dimensiunile dar fara a renunta la nici o functiune. adica un post principal multifunctional; gratar,ceaun disc. aici o sa folosim un sistem preluat dintr-o foarte veche bucatarie saseasca. binenteles ca trbuie sa mai fie;o soba cu plita, chiuveta, un mic cuptor pt 2piini, placinte, sau fripturi. trebuie sa mai ramina loc pt gatit, spatiu pt lemne. si toate astea in doar 4 m.l. am uitat sa precizez ca mai trebuie sa fie si foarte frumos, si pt ca mi-am luat angajamentul sa prezint aici lucrarea unde o vede multa lume. priceputi critici ar putea fi si riscant. dar si avantajos. oricum interesant, ce ziceti?
                      Fișiere Atașate
                      lucrul, se mai face si cu capul

                      Comentariu

                      • Negulescu Corneliu
                        Membru Marcant
                        • 27.iun.2004
                        • 850

                        Arata promitator!
                        Daca nu va edificati pe site-ul ANPC, un PM si, daca stiu si pot, va informez cu draga inima !

                        Comentariu

                        • RaduCA
                          Living Legend
                          • 09.oct.2005
                          • 6360

                          Postat în original de helerea nicolae
                          deocamdata pot sa va prezint locul unde se va construi [...]
                          Poate ne mai aratati si alte poze de la "locul faptei", pentru a avea o vedere de ansamblu asupra locului in care se va integra viitorul gratar.

                          Postat în original de helerea nicolae
                          [...] acest... nu stiu cum sa-l numim, sa zicem totusi gratar. Pina la urma am stabilit cu proprietarul sa reducem putin dimensiunile dar fara a renunta la nici o functiune. Adica un post principal multifunctional: gratar, ceaun, disc. Aici o sa folosim un sistem preluat dintr-o foarte veche bucatarie saseasca. Binenteles ca trebuie sa mai fie: o soba cu plita, chiuveta, un mic cuptor pt 2 piini, placinte sau fripturi. Trebuie sa mai ramina loc pt gatit, spatiu pt lemne si toate astea in doar 4 m.l. [...]
                          Cu gindul la ce va urma, deja am inceput sa-mi frec miinile de bucurie.
                          Am aceeasi senzatie ca atunci cind stiu ca va incepe un film bun la televizor (unul pe care il asteptam de mult timp) si-mi fac pregatirile ca sa-l vizionez cit mai comod posibil, sau ca atunci cind imi pregatesc floricele si berea rece stiind ca acusi-acusi incepe un mult asteptat meci de fotbal.

                          Postat în original de helerea nicolae
                          [...] Am uitat sa precizez ca mai trebuie sa fie si foarte frumos si pt ca mi-am luat angajamentul sa prezint aici lucrarea unde o vede multa lume, priceputi, critici. Ar putea fi si riscant, dar si avantajos. Oricum interesant, ce ziceti?
                          E zic ca totusi stiti Dvs. ceva, nu cred ca ati plecat la drum nepregatit.


                          P.S. @ seni & Negulescu Corneliu: Chiar azi ma duc sa dau la tiparit invitatiile!
                          De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                          În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                          Comentariu

                          • Helerea Nicolae
                            Membru marcant
                            • 02.mar.2008
                            • 910

                            ieri am trasat locul pt gratar iar proprietarul cu ceva ajutoare a sapat si turnat o fundatie. azi pina la amiaza am cofrat si turnat aprox inca 20 cm. de miine o sa zidim si se va vedea cit de cit forma constructiei. zidim cu caramida iar apoi totul va fi placat cu piatra. osa pun o poza unde se vede exact cum arata in acest moment. intr-o zona cu case de vacanta am construit acum un an jumate o casa de 120mp. in interior e totul finisat .asta iarna am facut ultima baie. exteriorul casei e gata 90 la suta. gratarul il facem acum. pe raspunderea domnului reduca as putea pune 2 poze din casa.
                            Fișiere Atașate
                            lucrul, se mai face si cu capul

                            Comentariu

                            • RaduCA
                              Living Legend
                              • 09.oct.2005
                              • 6360

                              Postat în original de helerea nicolae
                              [...] proprietarul cu ceva ajutoare a sapat si turnat o fundatie [...]
                              Cit de adinca este fundatia? Ceva armatura s-a pus in ea?

                              Postat în original de helerea nicolae
                              [...] azi pina la amiaza am cofrat si turnat aprox. inca 20 cm [...]
                              Nu e prea "din scurt"? Adica n-ar fi trebuit turnat "dintr-una" sau lasat mai mult timp dupa turnarea fundatiei?

                              Postat în original de helerea nicolae
                              [...] pe raspunderea domnului raduca as putea pune 2 poze din casa.
                              Eu ma refeream la imediata vecinatate a viitorului gratar, sau altfel spus, la decorul pentru gratar.
                              De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                              În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                              Comentariu

                              • Helerea Nicolae
                                Membru marcant
                                • 02.mar.2008
                                • 910

                                deci; deci fundatia e in forma care se vede in imagine adincime 120 de la nivelul actual care e +5 de la pavajul care va fi facut la final. sa turnat beton cu multa piatra am lasat mustati iar in partea din cofrag am armat cu bare de 8, in partea din spate o mica grinduta. in fata la final facem un fel de trotuar armat pavat cu piatra. nu voiam sa fac o poza de la distanta pt. a nu se vedea dezordinea din santier dar asta e dupa ce sa lucrat aproape doi ani sau strins tot felul de resturi. revin.
                                Fișiere Atașate
                                lucrul, se mai face si cu capul

                                Comentariu

                                Procesare...