Puterea maxima simultan absorbita

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Garhus
    Incepator
    • 25.feb.2008
    • 1

    Puterea maxima simultan absorbita

    Salutare tuturor! Apelez la bunavointa, timpul si experienta voastra pentru a-mi redobandi linistea.
    Fac o casa de ~200 mp utili pe un teren de 1000 mp si voi avea diferiti consumatori electrici, cam tot ce trebuie intr-o gospodarie: electrocasnicele clasice, becuri prin casa si curte, aer conditionat(nu in fiecare camera), niste scule electrice de atelier casnic (bormasina, polizor etc), pompa pentru put si cine le mai stie (exceptand piscina). [mentiune: voi avea incalzire pe gaze]
    Proiectantul mi-a prevazut in planul de electricitate o putere instalata de 22.1 kw si putere absorbita de 12.5 kw (instalatie trifazata).
    Cu toate astea avizul tehnic de racordare obtinut de la electrica prevede o putere maxima simultan absorbita de doar 8.15 kw.
    Motivatia persoanei care mi-a dat avizul a fost ca nu se da peste 10kw (Pa) si ca daca siguranta este de 16A voi obtine fix 10 kw.
    Acum vin intrebarile:
    1) merita sa ma bat ca sa obtin cei 12.5kw sau ma pot multumi cu cei 10 kw promisi?
    2) avizul mai specifica si cablu ACYABY 4x16; care este sarcina maxima pe care o poate suporta acest cablu? Adica cati kw pot maxim lua pe acest cablu?
    Multumesc foarte mult si sunt receptiv la orice alte sfaturi legate de modalitatea cea mai buna de realizare a bransarii cu suficient curent.
    Cu stima!
    Informatia te tine in viata!
    Garhus
  • Cherubino
    Living Legend
    • 10.iul.2006
    • 1688

    #2
    Pentru cablul mentionat incarcarea maxima este de 63 A la pozarea in aer la 30 grade Celsius,deci este mai mult decat suficient pentru instalatia dvs,avand in vedere ca aceasta valoare corespunde unei puteri nominale de cca.40KW ( sursa:Agenda electricianului,editia1986).In ce priveste puterea maxima absorbita simultan,trebuie sa vedeti care este puterea nominala a celui mai mare consumator,la care sa adaugati media aritmetica a puterilor celorlalti consumatori.Bineinteles,trebuie sa va ganditi si la o rezerva de putere pentru eventualii consumatori care vor mai aparea in viitor.
    LARGO AL FACTOTUM

    Comentariu

    Procesare...