transformare tensiune medie in tensiune joasa

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ignatescuradu
    Incepator
    • 27.feb.2008
    • 1

    transformare tensiune medie in tensiune joasa

    ziua buna
    am urmatoarea problema: am un teren pe care trece o linie de medie tensiune (intre 2 sate). ca sa am si "curent" pentru casa ce o voi construi am 2 posibilitati:

    1. sa trag un fir de joasa de la cel mai apropiat transformator (circa 1 km);
    2. sa instalez un transformator de medie -joasa in curtea mea.

    care e cea mai ok versiune, atat dpdv al duratei cat si a costurilor?

    cu prietenie
    radu
  • Consultant electrice
    Moderator
    • 08.nov.2005
    • 3240

    #2
    Ati discutat cu cei de la Electrica si v-au spus ca e ok oricare varianta ati alege?
    Curentul nu iarta!

    Comentariu

    • getta
      Incepator
      • 15.feb.2008
      • 51

      #3
      cea mai buna varianta e s atragi un fir de joasa tensiune.
      sa instalezi un transformator este f scump. si nu sunt transformatoare pentru un singur utilizator(consumator)nici nu iti vor aproba cei de la electrica .

      Comentariu

      • liviu2004
        Membru marcant
        • 03.ian.2007
        • 508

        #4
        Poti sa incerci cu incredere energie electrica alternativa. Stai cuminte cu tensiunea medie.

        Comentariu

        • Mircea G
          Living Legend
          • 14.ian.2007
          • 12085

          #5
          Re: transformare tensiune medie in tensiune joasa

          Postat în original de ignatescuradu
          ziua buna
          am urmatoarea problema: am un teren pe care trece o linie de medie tensiune (intre 2 sate). ca sa am si "curent" pentru casa ce o voi construi am 2 posibilitati:

          1. sa trag un fir de joasa de la cel mai apropiat transformator (circa 1 km);
          2. sa instalez un transformator de medie -joasa in curtea mea.

          care e cea mai ok versiune, atat dpdv al duratei cat si a costurilor?

          cu prietenie
          radu
          In avizul de principiu pentru autorizatie , ce au spus cei de la Renel ? Acolo este solutia !
          Instalatii verificari-revizii gaze

          Comentariu

          • dmugurel
            Membru marcant
            • 14.feb.2006
            • 306

            #6
            Soliciti avizul tehnic de racordare de la operatorul retelei de distributie de la tine din zona.
            In functie de ce soliciti (putere absorbita) si de posibilitatile retelei de distributie (distanta pana la retea, transformator si caderile de tensiune) operatorul de retea va emite avizul de racordare si fisa de solutie. Totusi dupa racordare trebuie sa-ti asigure un nivel al tensiunii reglementat.
            Sunt si posturi de transformare de mica putere, fara racire in ulei si sunt mai ieftine. Daca pui un mic post trafo care ramane al tau, tariful pe medie tensiune este mai mic si este rentabil daca ai un consum mare de energie electrica. Fa cererea de aviz si vezi solutia, daca nu esti multumiti de solutia primita (dpvd tehnico economic) poti cere alta solutie.
            Mesajul contine pareri personale, fara pretentii de adevaruri universale.

            Comentariu

            Procesare...