Energie gratis - ce credeti ?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • luigi
    Incepator
    • 19.feb.2008
    • 5

    Energie gratis - ce credeti ?








    A incercat cineva ? pare credibil !
  • alex virtual
    Living Legend
    • 19.mai.2007
    • 1363

    #2
    nu inteleg pin ce metode produce curent , (nici nu am vizionat atent filmuletele) daca poti te rog detaliaza prin ce metoda se produce

    Comentariu

    • luigi
      Incepator
      • 19.feb.2008
      • 5

      #3
      ei sustin ca prin interferarea a doua cimpuri electromagnetice cu sensuri
      diferite se produce curent electric .in atasament sint citeva exemple .
      Fișiere Atașate

      Comentariu

      • Maestrul Max
        Living Legend
        • 28.iul.2006
        • 6920

        #4
        o fi, nu tin minte sa fi zis profa de fizica asa ceva deoarece ...eu chiuleam de la ore.
        Cu stima.

        Comentariu

        • alex virtual
          Living Legend
          • 19.mai.2007
          • 1363

          #5
          Postat în original de luigi
          ei sustin ca prin interferarea a doua cimpuri electromagnetice cu sensuri
          diferite se produce curent electric .in atasament sint citeva exemple .
          din cate stiu eu pentru a crea un camp electromagnetic e nevoie de curent electric !
          in concluzie : ".... si marmota invelea ciocolata in staniol "

          Comentariu

          • constantin57
            Membru
            • 11.dec.2005
            • 194

            #6
            Dupa cum am vazut eu constructia seamana cu un transformator toroidal.
            Miezul toroidal este format din doua segmente din materiale diferite.
            Acuma ,pentru a produce curent electric trebuie sa fii in una din doua situatii:
            1 Rotesti bobina intre polii unui magnet, si astfel variatia fluxului magnetic induce in bobina o T.E M.
            2 Rotesti magnetul si la fel fluxul magnetic induce in bobina o T.E M.
            In situatia data pentru a avea la capetele bobinei o T.E .M. trebuie sa avem un cimp magnetic variabil. Intrebarea este,cine produce acel cimp magnetic variabil in miezul toroidal ? Eu unul ma indoiesc ca poti obtine energie fara sa consumi nimic!
            Totusi o sa va povestesc o intimplare petrecuta cu ceva timp in urma.
            Venise o echipa sa repare un cos de fum la o intreprindere din Iasi.
            Au montat un scripete in virful cosului si cu ajutorul unui troliu urma sa ridice materialele pentru reparatii. Numai ca surpriza ,nu puteau sa se apropie de cirligul troliului pentru ca atunci cind se lovea de partile metalice ale cosului ieseau flacari (nu scintei). Mentionez ca troliul era legat la pamint. De unde credeti ca aparea acea tensiune pe cirlig? Ei bine va las sa va raspundeti singuri . Va spun totusi,ca la numai un km de intreprindere este statia de emisie Radio Moldova care are in antena aproape 2Mw.
            De unde stiu eu ca acel domn nu se afla la citiva metri de o statie de emisie?

            Comentariu

            • alex virtual
              Living Legend
              • 19.mai.2007
              • 1363

              #7
              Postat în original de constantin57
              De unde stiu eu ca acel domn nu se afla la citiva metri de o statie de emisie?
              asta intreb si eu !

              Comentariu

              • liviu2004
                Membru marcant
                • 03.ian.2007
                • 508

                #8
                Altu cu energie gratis. Domnilor moderatori, se pot inchide aceste topicuri??

                Comentariu

                Procesare...