Probleme tensiune retea electrica

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Maestrul Max
    Living Legend
    • 28.iul.2006
    • 6929

    Probleme tensiune retea electrica

    O intrebare simpla pentru utilizatorii forumului:
    -ce valoare are tensiunea electrica primita din reteaua electrica monofazata ?

    Am masurat deunazi valorea tensiuni si am gasit o valore de 190 V. Deoarece o valoare mica a tensiuni de alimentare conduce la un consum suplimentar de energie electrica, nu vorbesc de defectarea aparatelor electrice, domni de la electrica nu binevoiesc sa remedieze problema. Va intreb ? ...ce este de facut ? cum si unde trebuie sa facem o plangere ? care suntbazele legale pentru a inainta o plangere ?
    Cu stima.
  • Seni
    Living Legend
    • 05.mar.2006
    • 3481

    #2
    cred ca tot la .... OPC!!!

    Comentariu

    • RaduCA
      Living Legend
      • 09.oct.2005
      • 6360

      #3
      Va amintiti acest post?
      De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
      În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

      Comentariu

      • Maestrul Max
        Living Legend
        • 28.iul.2006
        • 6929

        #4
        Acu-l citesc prima oara dar oricum este de actualitate .
        Cu stima.

        Comentariu

        • zmieu2go
          Incepator
          • 09.mar.2008
          • 2

          #5
          Tensiunea nominala la un bransament monofazic trebuie sa fie de 230V +- 10%. Reclamatie poti depune intai la ANRE si apoi poti depune si la OPC.

          Comentariu

          • dmugurel
            Membru marcant
            • 14.feb.2006
            • 306

            #6
            Prima data depui reclamatie la operatorul de retea din zona (in scris cu nr. de inregistrare), astepti raspuns, dupa care daca nu esti multumit de rezolvare te poti adresa si la ANRE.
            Mesajul contine pareri personale, fara pretentii de adevaruri universale.

            Comentariu

            • Yo
              Membru marcant
              Expert mobilier
              • 20.mar.2008
              • 510

              #7
              am si eu o problema cu curentul. Am facut instalatia electrica la casa si am probleme mari cu prizele si anume se incalzesc foarte tare si chiar se topesc stecherele de la uscator de par, aspirator, ventilatro...Prizele sint din ceramica, instalatia electrica este din cupru litat de 2,5 si am tras pentru fiecare priza si bec cablu direct de la tabloul cu sigurante care l-am montat pe coridor. Care ar fi cauza care provoaca incalzirea prizelor?.Daca e vorba de legaturi slabe nu cred ca e asta pentru ca sint legate foarte bine.

              Comentariu

              • xena
                Membru Marcant
                • 05.aug.2007
                • 788

                #8
                Cred ca prizele sunt de proasta calitate. Ceramica nu inseamna obligatoriu o priza buna.
                O priza buna, are contacte ferme chiar daca e din ebonita, plasic sau altceva.
                Poti incerca o cositorire a cablului sau sa folosesti niste tuburi terminale.

                Comentariu

                • alex virtual
                  Living Legend
                  • 19.mai.2007
                  • 1363

                  #9
                  Postat în original de Yo
                  am si eu o problema cu curentul. Am facut instalatia electrica la casa si am probleme mari cu prizele si anume se incalzesc foarte tare si chiar se topesc stecherele de la uscator de par, aspirator, ventilatro...Prizele sint din ceramica, instalatia electrica este din cupru litat de 2,5 si am tras pentru fiecare priza si bec cablu direct de la tabloul cu sigurante care l-am montat pe coridor. Care ar fi cauza care provoaca incalzirea prizelor?.Daca e vorba de legaturi slabe nu cred ca e asta pentru ca sint legate foarte bine.
                  cum producatori de prize cu mari renume nu mai fac prize "pe ceramica" rezulta ca prizele tale sunt "made in turke" sau "made in china", sau pe scurt de proasta si foarte proasta calitate!
                  inlocuiestele cu unele de calitate si o sa scapi de problema si chiar de un viitor incendiu !

                  Comentariu

                  • Yo
                    Membru marcant
                    Expert mobilier
                    • 20.mar.2008
                    • 510

                    #10
                    nu pot sa spun ca prizele sint de cea mai buna calitate dar nu sint nici cele mai proaste , cind le-am cumparat am avut in vedere sa aiba contacte cit mai bune ,totus cred ca nu asta este motivul pentru ca la maicamea acasa sint prize de acelas fel si unele chiar de proasta calitate si nu are probleme de genul asta. Mai astept si alte pareri, si am sa montez citeva prize dinastea si in alta parte pentru verificare.

                    Comentariu

                    • alex virtual
                      Living Legend
                      • 19.mai.2007
                      • 1363

                      #11
                      ia toarna tu firma inscriptionata pe priza ! sunt curios ce zic si altii !

                      Comentariu

                      • Yo
                        Membru marcant
                        Expert mobilier
                        • 20.mar.2008
                        • 510

                        #12
                        salut. am gasit problema care cauzeaza incalzirea prizei. Am montat o priza care se incalzea la mine in alta casa si am bagat in priza un resou electric si o aeroterma mica si am lasat sa functioneze aprox.20 min si nu s-a incalzit deloc, la mine de la un uscator de par in 2 min se topea stecheru .
                        Un electrician mi-a zis ca este slab nulul si sa incerc sa leg pamintarul din tabloul principal la nul si asa am facut , acum pot sa bag si 10 resouri si orice aparate in priza ca nu se mai incalzeste deloc . apropo de marca prizelor ,am si de piata si de la EL-BI si toate se incalzeau pina acuma .
                        am totus o intrebare ,m-ai am protectie la pamintare daca am facut ace legatura?

                        Comentariu

                        • alex virtual
                          Living Legend
                          • 19.mai.2007
                          • 1363

                          #13
                          Postat în original de Yo
                          apropo de marca prizelor ,am si de piata si de la EL-BI si toate se incalzeau pina acuma .
                          am totus o intrebare ,m-ai am protectie la pamintare daca am facut ace legatura?
                          daca tu crezi ca elbi e o firma buna te inseli ! o sa se incalzeasca iar !
                          te sfatuiesc sa desfaci acea legatura . pe parcurs poti avea surprize mai mari , mai ales daca se inverseaza faza cu nulul !

                          Comentariu

                          • Yo
                            Membru marcant
                            Expert mobilier
                            • 20.mar.2008
                            • 510

                            #14
                            te inseli tu , Si totus ce priza vrei sa pun cu contacte de "aur" eeeeeee uite ca nu mi-se mai incalzeste prizele de cind am facut acea legatura .Sincer ,eu nu sint electrician dar am rezolvat o problema care nu o rezolvam cu nici un fel de priza de orice fel de calitate o fi ea. Cu acea legatura nici cea mai proasta priza nu se mai incalzeste deloc .Probabil am sa sun la electrica sa vedem daca se poate intari nulul de la retea si sa fac inapoi legaturile cum erau nulul separat si pamintarul separat.Mai vreau sa specific ca pamintarul l-am facut eu, separat de retea.

                            Comentariu

                            • xena
                              Membru Marcant
                              • 05.aug.2007
                              • 788

                              #15
                              Ciudat ce spui tu si fara o explicatie stiintifica - cel putin eu n-am gasit-o.
                              Daca se incalzesc prizele inseamna ca se depaseste curentul maxim admis de ele. De unde un supra curent la un uscator de par rezistiv in cazul unui nul slab care echivaleaza cu o rezistenta parazita inseriata cu consumatorul. In acest caz curentul ar fi mai mic decat cel nominal.
                              Tind a crede ca nulul tau de lucru se inchide prin alti consumatori din alta retea tot cu nul slab, legati la alta faza de aici rezultanad o tensiune mai mare de 230 V cat e normal, ceea ce duce la un curent mai mare absorbit de fiecare consumator in parte si cu siguranta va duce in timp la defectarea acestora.
                              Cel mai simplu era sa masori tensiunea pe care o aveai in retea cand se incalzeau prizele.
                              Ce ai facut tu nu e corect; trebuie anuntat furnizorul de energie sa remedieze problema sai sa stii ca nu mai beneficiezi de impamantare ca protectie.
                              EL-BI nu e o marca pe care mi-as dori-o in casa.

                              Comentariu

                              Procesare...