Caseta Antirefulanta - eficienta sau nu?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • garlito
    Incepator
    • 03.mar.2008
    • 7

    Caseta Antirefulanta - eficienta sau nu?

    Buna ziua,

    Va cer sfatul in urmatoarea problema. Am cumparat vara trecuta un apartament la parter intr-un bloc relativ nou (91). Este situat la parter si in momentul cumpararii am fost asigurat de proprietar ca are canalizare separata. Din pacate...nu are.

    Pentru a preintampina probleme cu refulatul materiilor neplacute, am luat legatura cu un instalator care sa realizeze separarea de coloana principala a blocului. Dupa o vizita la subsol, a zis ca e imposibila o separare totala de coloana, (ar fi o portiune de canalizare separata astfel incat teava mea ar "intepa" teava comuna undeva pe linia dreapta de scurgere). Pentru siguranta, a sugerat montajul unei casete antirefulante.

    Acum vine intrebarea mea...ce parere aveti de astfel de casete? Stiti pe unde as putea gasi? Am cautat in cateva magazine de specialitate, insa nu erau.

    Multumesc mult!
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 12977

    #2
    Cred ca este vorba de clapeta antirefulare.
    O consider inutila in cazul unei locuinte la bloc.

    Daca aveti probleme cu infundarea canalizarii datorita folosirii necorespunzatoare a instalatiei de catre unii dintre vecini, te poti racorda dupa zona care se infunda si nu sunt probleme.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • garlito
      Incepator
      • 03.mar.2008
      • 7

      #3
      Puteti detalia un pic de ce este inutila?
      Pana acum nu au fost probleme insa vroiam sa fac operatia asta preventiv. Costurile unei astfel de clapete nu mi se par mari pe langa pagubele pe care le-ar produce o refulare a wc-ului.
      Ma gadesc...e posibil sa sar din lac in put..odata cu montarea unei clapete?

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 12977

        #4
        Nu compar pretul clapetei cu eventualele beneficii pentru ca vad lucrurile din alt puncte de vedere. Aceasta clapeta asigura protectia fata de o posibila refulare dins[pre exterior (canalizarea din strada).
        Legarea conductei din bloc la canalizarea stradala este facuta prin inetrmediul unui camin si nu exista posibilitatea de refulare din camin astfel incat sa ajunga apa murdara in locuinta ta.

        Daca se poate infunda canalizarea din bloc, de regula in subsol la vreo ramificatie (pentru ca un vecim arunca ceea ce nu trebuie in WC) atunci infundarea poate duce la probleme la cel de la parter. Daca te racordezi separat, pe o zona cat mai aproape de iesirea canalizarii din bloc, dincolo de toate ramificatiile, nu va mai exista posibilitatea aparitiei problemelor.

        La o exploatare normala a canalizarii, ceea ce a fost pana acum asa cum spui, nu poate avea loc o astfel de situatie neplacuta si este posibil sa fie inutila separarea (investitia pe care vrei sa o faci).
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        • garlito
          Incepator
          • 03.mar.2008
          • 7

          #5
          Am inteles.

          Pentru teava de la bucatarie, instalatorul a sugerat montarea unei "supape" (sper sa fi inteles bine). Teava are diametrul 50mm. Ce parere aveti? Este eficienta in caz de "dezastru" ?

          Comentariu

          • RaduCA
            Living Legend
            • 09.oct.2005
            • 6360

            #6
            Postat în original de garlito
            [...] Pentru teava de la bucatarie, instalatorul a sugerat montarea unei "supape" (sper sa fi inteles bine). [...] Este eficienta in caz de "dezastru" ?
            Este greu de garantat ca nu vor ramine citeva resturi alimentare care sa blocheze inchiderea etansa a "supapei"/clapetei de sens.
            De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
            În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

            Comentariu

            • garlito
              Incepator
              • 03.mar.2008
              • 7

              #7
              Atunci alta solutie? Am impresia ca nu se poate duce cu teava pana in canalizare..de asta a propus supapa de sens.

              Comentariu

              • Mircea G
                Living Legend
                • 14.ian.2007
                • 12085

                #8
                Postat în original de garlito
                Atunci alta solutie? Am impresia ca nu se poate duce cu teava pana in canalizare..de asta a propus supapa de sens.
                Separarea canalizarii ap de la parter nu este eficienta decit daca se scoate teava pina in primul canal la iesirea din bloc . Cum nu este posibil , puteti sa va modificati canalizarea in subsol ,adunind toate scurgerile din ap intr-o teava de 110 si montati o clapeta antirefulare inainte de a intra in coloana blocului . Problema este ca o asemenea clapeta trebuie intretinuta periodic in caz contrar se poate bloca chiar cind aveti nevoie de ea si anuleaza toata investitia .
                Instalatii verificari-revizii gaze

                Comentariu

                • garlito
                  Incepator
                  • 03.mar.2008
                  • 7

                  #9
                  Multumesc pentru raspuns!

                  Inteleg ca acea clapeta ar avea rolul de a preveni o eventuala infundare a canalului din afara blocului. O sa mai fac o viza la subsol zilele astea si sper sa optez pentru cea mai sigura varianta. M-am interesat despre clapete putin stiu ca se curata la 6 luni, se monteaza in plan orizontal insa nu stiu de unde se cumpara .

                  In cazul in care nu se pot uni scurgerile dintre bucatarie si baie, ideea cu supapa de sens vi se pare buna?

                  Comentariu

                  • Mircea G
                    Living Legend
                    • 14.ian.2007
                    • 12085

                    #10
                    Postat în original de garlito
                    Multumesc pentru raspuns!

                    Inteleg ca acea clapeta ar avea rolul de a preveni o eventuala infundare a canalului din afara blocului. O sa mai fac o viza la subsol zilele astea si sper sa optez pentru cea mai sigura varianta. M-am interesat despre clapete putin stiu ca se curata la 6 luni, se monteaza in plan orizontal insa nu stiu de unde se cumpara .

                    In cazul in care nu se pot uni scurgerile dintre bucatarie si baie, ideea cu supapa de sens vi se pare buna?
                    Nu este buna ideea . Exista clapete si pt diametru mai mic . Va spuneam , daca puteti , sa uniti canalizarile si apoi sa intrati in clapeta pt a folosi una singura . Costa 2,5-3 mil de 110 .
                    Instalatii verificari-revizii gaze

                    Comentariu

                    • garlito
                      Incepator
                      • 03.mar.2008
                      • 7

                      #11
                      Voi incerca sa unesc toate tevile intr-una singura si sa o "acopar" apoi cu o clapeta antirefulanta.
                      Multumesc!

                      Comentariu

                      • VYS
                        Living Legend
                        • 19.aug.2005
                        • 12977

                        #12
                        Raman la parerea ca o canalizare de bloc nu are nevoie de clapeta.
                        Dintr-un camin stradal nu va intra niciodata mizerie astfel incat sa umple coloana de canalizare din bloc.

                        Nu am inteles faza cu supara de sens! Ce este aceasta?
                        VYS Blog DIY

                        Comentariu

                        • Mircea G
                          Living Legend
                          • 14.ian.2007
                          • 12085

                          #13
                          Postat în original de VYS
                          Raman la parerea ca o canalizare de bloc nu are nevoie de clapeta.
                          Dintr-un camin stradal nu va intra niciodata mizerie astfel incat sa umple coloana de canalizare din bloc.

                          Nu am inteles faza cu supara de sens! Ce este aceasta?
                          Se gindea sa foloseasca o clapeta de sens pe post de clapeta anitrefulare !
                          Instalatii verificari-revizii gaze

                          Comentariu

                          • garlito
                            Incepator
                            • 03.mar.2008
                            • 7

                            #14
                            Clapeta sau supapa de sens (asa am inteles). Se pune pe teava de scurgere de la bucatarie si ar indeplini acelasi rol ca si o clapeta antirefulare.

                            Solutia ideala dupa mine ar fi fost o scurgere separata pana in canal, insa se pare ca nu este posibil tehnic. Voi incerca sa le unesc (bucataria si baia) intr-o teava de 110, sa montez o clapeta antirefulare si sa intep coloana de scurgere cat mai aproape de iesirea din bloc.
                            As putea renunta la clapeta in cazul acesta, dar parca nu as fi impacat (nu mi-e frica de o infundare pe ultimii metri cat mi-e de o infundare a canalului).

                            Ce spuneti?

                            Comentariu

                            • strab1
                              Incepator
                              • 16.mai.2008
                              • 1

                              #15
                              Am si eu acelasi gen de problema.
                              Stau la etajul trei si in ultima perioada, din ce in ce mai des refuleaza scurgerea de la bucatarie.
                              Problema este alta, am citit urmatorul articol:

                              Ei, cum vi se pare? Interesant nu?
                              Ideea este ca aceste clapete sunt de negasit. Am cautat peste tot.
                              Va rog, cine are ideee unde se pot gasi aceste produse, sa ne informeze si pe noi.
                              Ajutoooooooooooor!!!!!!!

                              Comentariu

                              Procesare...