Instalatie electrica pentru plita vitroceramica

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • pipedoi
    Incepator
    • 04.mar.2008
    • 8

    Instalatie electrica pentru plita vitroceramica

    Va salut,
    sunt nou pe acest forum si va solicit ajutorul intr-o problema. Am achizitionat o plita vitroceramica Gorenje care la capacitate maxima consuma 7kW si un cuptor electric Gorenje care consuma 3kW maxim. Vreau sa stiu daca o instalatie de 3x2.5 cupru plin ar duce asemenea consum si ce siguranta sa montez in tablou pe acest circuit ?

    Va multumesc.
  • alex virtual
    Living Legend
    • 19.mai.2007
    • 1441

    #2
    Re: Instalatie electrica pentru plita vitroceramica

    Postat în original de pipedoi
    Va salut,
    sunt nou pe acest forum si va solicit ajutorul intr-o problema. Am achizitionat o plita vitroceramica Gorenje care la capacitate maxima consuma 7kW si un cuptor electric Gorenje care consuma 3kW maxim. Vreau sa stiu daca o instalatie de 3x2.5 cupru plin ar duce asemenea consum si ce siguranta sa montez in tablou pe acest circuit ?

    Va multumesc.

    Comentariu

    • pipedoi
      Incepator
      • 04.mar.2008
      • 8

      #3
      Stau la bloc si am facut toata instalatia de la 0 anul trecut. Am pus peste tot la prize 3x2.5. Plita si cuptorul vor functiona pe acelasi circuit. La tablou am sigurante de 20A pt bucatarie (una pe faza una pe nul). De la contorul din casa scarii pana la mine vin conductoare de aluminiu dar nu iti pot spune sigur grosimea .... estimez peste 5mm din cate imi aduc aminte. Curent am monofazic. Cat pot consuma maxim pe conductor 3x2.5 din cupru plin ?

      Comentariu

      • DanielF_67
        Membru marcant
        • 22.mar.2007
        • 336

        #4
        [quote="pipedoi"]Stau la bloc si am facut toata instalatia de la 0 anul trecut. Am pus peste tot la prize 3x2.5. Plita si cuptorul vor functiona pe acelasi circuit. La tablou am sigurante de 20A pt bucatarie (una pe faza una pe nul). De la contorul din casa scarii pana la mine vin conductoare de aluminiu dar nu iti pot spune sigur grosimea .... estimez peste 5mm din cate imi aduc aminte. Curent am monofazic. Cat pot consuma maxim pe conductor 3x2.5 din cupru plin ?[/quote

        Sarcina maxima admisibila pentru FY 2,5[Ima=28A]in functie de conditiile de mediu,pozare etc

        Comentariu

        • alex virtual
          Living Legend
          • 19.mai.2007
          • 1441

          #5
          Postat în original de pipedoi
          Stau la bloc si am facut toata instalatia de la 0 anul trecut. Am pus peste tot la prize 3x2.5. Plita si cuptorul vor functiona pe acelasi circuit. La tablou am sigurante de 20A pt bucatarie (una pe faza una pe nul). De la contorul din casa scarii pana la mine vin conductoare de aluminiu dar nu iti pot spune sigur grosimea .... estimez peste 5mm din cate imi aduc aminte. Curent am monofazic. Cat pot consuma maxim pe conductor 3x2.5 din cupru plin ?

          Comentariu

          • pipedoi
            Incepator
            • 04.mar.2008
            • 8

            #6
            Multumesc mult pentru raspuns. Exista undeva un tabel cu puterea maxima ce poate fi instalata pe un anumit tip de conductor ? Sunt putin in dubii cu conductorul de 3x2.5 deoarece in specificatiile plitei (plita care nu a venit cu cordon de alimentare) scrie sa ii pun un cablu de 3x2.5 deci teoretic ar trebui sa suporte 7kW din moment ce producatorul spune ca este suficient acest tip de conductor.

            Comentariu

            • alex virtual
              Living Legend
              • 19.mai.2007
              • 1441

              #7
              Postat în original de pipedoi
              Multumesc mult pentru raspuns. Exista undeva un tabel cu puterea maxima ce poate fi instalata pe un anumit tip de conductor ? Sunt putin in dubii cu conductorul de 3x2.5 deoarece in specificatiile plitei (plita care nu a venit cu cordon de alimentare) scrie sa ii pun un cablu de 3x2.5 deci teoretic ar trebui sa suporte 7kW din moment ce producatorul spune ca este suficient acest tip de conductor.
              http://www.misiuneacasa.ro/forum/vie...t=5740&start=0

              Comentariu

              • pipedoi
                Incepator
                • 04.mar.2008
                • 8

                #8
                Producatorul se refera la cordonul de cablu pt. legarea la curent monofazat. De asemenea are si o schita cu legarea la curent trifazat dar nu am asa ceva asa ca am ales prima varianta.

                Comentariu

                • alex virtual
                  Living Legend
                  • 19.mai.2007
                  • 1441

                  #9
                  Postat în original de pipedoi
                  Producatorul se refera la cordonul de cablu pt. legarea la curent monofazat. De asemenea are si o schita cu legarea la curent trifazat dar nu am asa ceva asa ca am ales prima varianta.
                  inseamna ca nu poti folosi plita la puterea maxima de 7Kw chiar daca ai avea destula putere instalata pe monofazic . adica nu la fel de eficienta ca la trifazic

                  Comentariu

                  • pipedoi
                    Incepator
                    • 04.mar.2008
                    • 8

                    #10
                    deci ca sa o pot folosi cat de cat "decent" trebuie doar sa schimb siguranta din tablou pe care acum scrie C25 (banuiesc 25 amperi) sau e mai bine sa o las asa pentru protectie ( sa fiu sigur ca nu depasesc 5-6 kW) ?

                    Comentariu

                    • alex virtual
                      Living Legend
                      • 19.mai.2007
                      • 1441

                      #11
                      Postat în original de pipedoi
                      deci ca sa o pot folosi cat de cat "decent" trebuie doar sa schimb siguranta din tablou pe care acum scrie C25 (banuiesc 25 amperi) sau e mai bine sa o las asa pentru protectie ( sa fiu sigur ca nu depasesc 5-6 kW) ?
                      si cea din palier sau BMP ? sfatul meu e sa lasi siguranta asa cum e sa nu ai surprize !

                      Comentariu

                      • pipedoi
                        Incepator
                        • 04.mar.2008
                        • 8

                        #12
                        cea din tabloul din apartament e de 25. Cea din palier e facuta Romaneste (6 litze). O sa cumpar una noua. De 32 de amperi e ok ?

                        Comentariu

                        • alex virtual
                          Living Legend
                          • 19.mai.2007
                          • 1441

                          #13
                          Postat în original de pipedoi
                          cea din tabloul din apartament e de 25. Cea din palier e facuta Romaneste (6 litze). O sa cumpar una noua. De 32 de amperi e ok ?
                          oarecum e bine ! ce dimensiuni ai la conductoarele care vin la tabloul electric de la palier?

                          Comentariu

                          • pipedoi
                            Incepator
                            • 04.mar.2008
                            • 8

                            #14
                            Asta nu mai stiu. Pot sa-ti spun doar ca sunt din aluminiu si sunt ceva mai groase decat cele de 2.5

                            Comentariu

                            • alex virtual
                              Living Legend
                              • 19.mai.2007
                              • 1441

                              #15
                              Postat în original de pipedoi
                              Asta nu mai stiu. Pot sa-ti spun doar ca sunt din aluminiu si sunt ceva mai groase decat cele de 2.5
                              mai bine lasa siguranta de 25 A in acest caz !

                              Comentariu

                              Procesare...