Pexal subteran

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • rctim
    Incepator
    • 12.mar.2008
    • 2

    Pexal subteran

    Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu un raspuns. Pentru racordarea la reteaua de apa rece, in exterior, am folosit o conducta de pexal care a fost direct ingropata in pamant. Dupa aceasta am primit o serie de observatii de la <binevoitori> care imi spun ca pexalul nu este un material care sa reziste in pamant. Firma care mi-a vandut tubul a infirmat aceste lucruri. Nu mai stiu ce sa cred. Credeti ca trebuie sa dezgrop tubul acum pana mai e santier in curte sau sa raman cu el asa cum este. Stiti ceva de durata de viata a pexalului subteran? Multumesc.
  • danutzddd
    Membru
    • 27.iun.2005
    • 227

    #2
    PAREREA MEA ESTE SA DEZGROPATI PEXALUL SI SA-L BAGATI PRINTR-O TEAVA DE POLIPROPILENA DIN ACEEA NEAGRA .DACA VREODATA AVETI NEVOIE SA SCHIMBATI TEAVA DE PEXAL DOAR O SCOATETI PRIN TEAVA ACEEA NEAGRA SI BAGATI ALT PEXAL IN LOC.

    Comentariu

    • zxm_patrick
      Membru marcant
      • 27.iul.2006
      • 665

      #3
      Cum adica sa nu reziste... ce il mananca coropisnitele???
      Ce fel de pexal e ....cred ca e o confuzie!
      "Am patit-o si pe asta" - Stan Patitu'

      Comentariu

      • Consultant sanitare
        Moderator
        • 16.oct.2006
        • 1554

        #4
        La ce adancime a fost pozat?

        Comentariu

        • rctim
          Incepator
          • 12.mar.2008
          • 2

          #5
          Este ingropat la 70 cm. Tubul este pex-al-pex 28x0,2, alb, Bofpipe. Multumesc

          Comentariu

          • zxm_patrick
            Membru marcant
            • 27.iul.2006
            • 665

            #6
            Nu cred ca este pt exterior, dar oricum.... Daca te ajuta eu am de 1 tol ingropata la 70cm, nu a inghetat, nu s-a intamplat nimic. Ai grija mare totusi cand iesi cu el la suprafata sa-l izolezi bine....
            "Am patit-o si pe asta" - Stan Patitu'

            Comentariu

            Procesare...