Casa la rosu - Amvic

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • gagiu radu
    Incepator
    • 30.iul.2007
    • 10

    Casa la rosu - Amvic

    salut,
    a construit cineva in sistem amvic ?
    cam care sunt costurile pt casa la "rosu"?
    am cumparat de la amvic proiectul si cofrajele si la un prim contact cu constructorul mi-a cerut 42.000 euro pentru a ridica casa la rosu (122 mp utili, 169 mp desfasurat). In banii astia intra manopera si materialele(de achizitionare si transport se ocupa constructorul).
    astept cu nerabdare pareri (pretul la cheie a spus ca va urca undeva la 60.000)
    e bine, e rau ? -
  • xena
    Membru Marcant
    • 05.aug.2007
    • 786

    #2
    E destul de mult. In sistem normal (caramizi Porotherm cu ciment din statie) ar fi undeva cu putin sub 30000 eur pentru suprafetele tale. Doar daca ai niste complicatii arhitecturale, sa coste peste.
    Sistem Amvic??? Hmmm!
    Oare unde se duce apa din betonul dintre cofraje? Si nu-i cam mult beton pentru o casa?
    Daca vrei sa iesi mai ieftin si daca poti, fa tu aprovizionarea si logistica. Faci o economie de minim 10%.
    La cheie 60000 eur? Deci 18000 finisaje + acoperis+ geamuri+ usi etc. ?
    Ha ha ha! Doar daca iti pui, acoperis din tabla de la cutiile de conserve, usi de carton, geamuri din folie de PE, si dai cu lut pe pereti.
    Intreaba-te care e intresul sa-ti spuna o asemenea suma? Dupa mine vrea sa scoata un pret mare la rosu, asa ca ai grija.
    Mai inforeaza-te de pe net referitor la preturi.

    Comentariu

    • Mircea_G
      Living Legend
      • 14.ian.2007
      • 12085

      #3
      Re: casa la rosu

      Postat în original de gagiu radu
      42.000 euro pentru a ridica casa la rosu (122 mp utili, 169 mp desfasurat
      e bine, e rau ? -
      Cca 250 euro /mp casa la rosu , nu este o suma mare , daca in banii astia intra materiala si manopera , de la stadiul de boscheti la casa ! Intra si acoperisul , adica astereala ?
      Ce spunea Xena , referitor la umiditate din ziduri ... prin anii 70 blocurile care se turnau cu cofrag glisant , se lasau citeva luni sa se usuce si apoi se intra la finisaje ! Deci daca nu va grabiti cu finisajele si lasati constructia sa se usuce , sa lucreze , nu aveti probleme . Puteti face invelitoarea , instalatii dar nu puneti geamurile si usile . Tehnic apa ajuta betonul la intarire .
      Instalatii verificari-revizii gaze

      Comentariu

      • xena
        Membru Marcant
        • 05.aug.2007
        • 786

        #4
        "Ce spunea Xena , referitor la umiditate din ziduri ... prin anii 70 blocurile care se turnau cu cofrag glisant , se lasau citeva luni sa se usuce si apoi se intra la finisaje !"

        Se uscau fara cofraje, dar la Amvic cofrajele raman; dupa mine nici dupa 3 ani nu se usuca complet.

        Comentariu

        • Mircea_G
          Living Legend
          • 14.ian.2007
          • 12085

          #5
          Postat în original de xena
          "Ce spunea Xena , referitor la umiditate din ziduri ... prin anii 70 blocurile care se turnau cu cofrag glisant , se lasau citeva luni sa se usuce si apoi se intra la finisaje !"

          Se uscau fara cofraje, dar la Amvic cofrajele raman; dupa mine nici dupa 3 ani nu se usuca complet.
          Adevarat ! Totusi se usuca si casa facuta asa . Doar nu zace apa in cofrag si cind dai o gaura tisneste apa . Apa ajuta betonul si se transforma in caldura . Cine stie chimie poate explica reactia . Am citit ce zic cei de la Amvic ! Betonul se usuca in decursul a citiva ani !
          Instalatii verificari-revizii gaze

          Comentariu

          • xena
            Membru Marcant
            • 05.aug.2007
            • 786

            #6
            Normal ca nu tanseste apa, dar chiar cu reactia exoterma produsa de intarirea betonului, cantitatea de caldura este destul de mica si evaporarea apei este nesemninicativa.

            Comentariu

            • gagiu radu
              Incepator
              • 30.iul.2007
              • 10

              #7
              va multumesc pt pareri, chiar sunt bine-venite pt ca nu ma pricep deloc la constructii si nici nu am sprijinul nimanui si cum 11 ore le stau la munca ......... .
              A devenit un pic o obsesie sa-mi fac o casa numai a mea si cred ca m-am pripit un pic cu sisremul amvic, pentru ca cei care stiu cu adevarat sa lucreze cu acest sistem sunt putini si cer foarte mult.
              am luat ca bun costul de 60000 euro la cheie (raportat la alte preturi de pe net), dar nu inteleg dece la rosu urca asa de mult.
              I-am mai cerut constructorului un deviz detaliat, pe materiale si astept cu nerabdare sa-l vad pentru a sti, in functie de preturile la materiale, ce urca asa de mult, cat despre apa din cofraje................doamne ajuta!!!

              Comentariu

              • gagiu radu
                Incepator
                • 30.iul.2007
                • 10

                #8
                Re: casa la rosu

                [quote="MIRCEA MAXIMG"]
                Postat în original de gagiu radu
                42.000 euro pentru a ridica casa la rosu (122 mp utili, 169 mp desfasurat
                e bine, e rau ? -
                Cca 250 euro /mp casa la rosu , nu este o suma mare , daca in banii astia intra materiala si manopera , de la stadiul de boscheti la casa ! Intra si acoperisul , adica astereala ?
                In cei 42.000 intra manopera si materialele pentru fundatie, ridicare pereti si acoperisul fara tabla (si scara interioara) - adica beton, fier beton si lemnul pt acoperis.
                Materialele le cumpara constructorul si se ocupa si de transport.
                ce ma pune pe ganduri este ca mi-a zis ca ar intra circa 150 mc de beton in fundatie, ziduri si scara interioara.
                casa va fi p+1 (mansardat) cofrajele pt acest sistem le-am cumparat eu(circa 10.000 euro) si fundatia va fi normala 1m adancime + 40 cm grosime

                Comentariu

                • xena
                  Membru Marcant
                  • 05.aug.2007
                  • 786

                  #9
                  Deci te-ar costa 52000 eur la rosu?
                  Nu vreau sa te dezamagesc, dar faci o afacere proasta.
                  Cauta un diriginte de santier, de preferat cunostita de incredere. Te va scapa de multe cheltuieli si vei face treaba buna.

                  Se cam poate sa-ti intre atat beton, doar faci un buncar, nu?
                  Eu spun ca la Amvic manopera trebuie sa fie sub manopera de la o casa normala; Amvicul se ridica mult mai repede - nr.zile/om, efortul fizic pentru muncitori incomparabil mai mic etc.

                  Comentariu

                  • gagiu radu
                    Incepator
                    • 30.iul.2007
                    • 10

                    #10
                    [quote="xena"]
                    Deci te-ar costa 52000 eur la rosu?
                    Nu vreau sa te dezamagesc, dar faci o afacere proasta.
                    nu ma dezamagesti cu nimic, ca deja sunt , dar probabil ca pana la urma o sa o rezolv intr-un fel. Cat despre cunostinta de incredere , sunt in bucuresti de 6 ani iar 5 am stat numai in delegatii si cunostinte "ioc".
                    banii pe care-i am provin dintr-un credit si am facut un depozit cu dobanda asa ca o sa cer mai multe oferte si poate pana la urma gasesc ceva, tocmai d'aia orice recomandare si sfat sunt binevenite.

                    Comentariu

                    • xena
                      Membru Marcant
                      • 05.aug.2007
                      • 786

                      #11
                      Dupa mine asta ar fi primul pas: diriginte de santier. Datoria lui e sa te consilieze.

                      Comentariu

                      • RaduCA
                        Living Legend
                        • 09.oct.2005
                        • 6359

                        #12
                        Postat în original de gagiu radu
                        nu ma dezamagesti cu nimic, ca deja sunt [...]
                        Ca sa mai torn si eu un pic de gaz pe foc , pe la noi, o casa la rosu, sistemul clasic, cica se ridica cu aprox. 170 euro/mp desfasurat (materiale si manopera). In cazul Dvs., la cei 169 mp, ar ajunge cam 28.730 euro. Pina la 42.000 mai este loc de-o casa.
                        De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                        În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                        Comentariu

                        • Mircea_G
                          Living Legend
                          • 14.ian.2007
                          • 12085

                          #13
                          [quote="gagiu radu"..........doamne ajuta!!! [/quote]
                          Pina la " Doamne ajuta " , puteti spune ce proiect ( numele casei ) ce materiale aveti deja cumparate si unde anume , locatia , vreti sa construiti ? Nu va promit , dar incerc sa iau eu legatura , prin prieteni , cu o echipa care este instruita sa lucreze asa ceva , poate chiar cu patronul , sa vedem cum stau preturile .
                          Instalatii verificari-revizii gaze

                          Comentariu

                          • gagiu radu
                            Incepator
                            • 30.iul.2007
                            • 10

                            #14
                            Pina la " Doamne ajuta " , puteti spune ce proiect ( numele casei ) ce materiale aveti deja cumparate si unde anume , locatia , vreti sa construiti ? Nu va promit , dar incerc sa iau eu legatura , prin prieteni , cu o echipa care este instruita sa lucreze asa ceva , poate chiar cu patronul , sa vedem cum stau preturile
                            Casa tip "Mihaela" pentru care am cumparat cofrajele (proiectul este fara modificari), iar constructia va fi pe bucuresti - pitesti Km 48 (potlogi)
                            multumesc si astept cu nerabdare un raspuns

                            Comentariu

                            • gagiu radu
                              Incepator
                              • 30.iul.2007
                              • 10

                              #15
                              salut,
                              revin cu noutati. am gasit un constructor (recomandat de cei care produc sistemul) si s-au schimbat radical datele problemei, astfel:
                              manopera pt 169 mp este de 55 euro/mp si materialele trebuie sa le cumpar eu. Dupa calculele mele rezulta:
                              1. manopera = 9295euro
                              2. fier beton 6615kg = 4558euro (25.500 lei/kg)
                              3. beton (b250 la cifa) 97 mc = 6554euro (2500000 lei/mc)
                              4. scandura = 1100euro
                              ce parere aveti ?
                              ps: in manopera intra fundatie, ridicare, acoperis (fara tabla), scara interioara, prelucrare fier beton (intins, etrieri, etc) si mai zicea ca o sa izoleze si fundatia + planseul de jos cu materialele lui.

                              Comentariu

                              Procesare...