Tevi apa prin placa de baza ???

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • HoriaT
    Incepator
    • 31.oct.2007
    • 17

    Tevi apa prin placa de baza ???

    Construiesc o casa si sunt la fundatie. Un instalator m-a sfatuit sa introduc tevile pentru apa prin placa. E o solutie buna ? L-am intrebat daca este riscul sa se sparga si mi-a spus ca nu este nici iun risc, ca trece tancul peste ele. Sunt facute dintr-un anumit polimer si sunt foarte rezistente. Ati mai auzit de o asemenea solutie ? Va multumesc anticipat !
  • HoriaT
    Incepator
    • 31.oct.2007
    • 17

    #2
    raspuns

    as dori un raspuns daca se poate. trebuie sa iau o decizie cat mai repede. va multumesc anticipat !

    Comentariu

    • xena
      Membru Marcant
      • 05.aug.2007
      • 786

      #3
      Nu ti-as recomanda; se slabeste rezistenta placii.
      Le poti baga ulterior in sapa fara probleme.

      Comentariu

      • Consultant sanitare
        Moderator
        • 16.oct.2006
        • 1554

        #4
        Daca va referiti la traversarea tevilor, vertical prin placa, este posibil, longitudinal nu.

        Comentariu

        • termoadi
          Membru Marcant
          • 21.ian.2007
          • 984

          #5
          pozarea diverselor conducte prin placa nu mi se pare deloc o solutie viabila mai ales din cauza riscului ridicat de deteriorare prin gaurire accidentala in cursul amenajarilor interioare
          Subsemnatul fiind patit , iarna aceasta ,in cursul unei mici lucrari in roterdam ,am gaurit din greseala teava de gaz a vecinului de la etajul superior................,iar peste cateva zile alti locatari au gaurit o teava de apa.....si asa am constatat ca ca montajul tevilor in placa nu este tocmai indicat,mai ales daca dupa un anumit timp te apuci de modificari arhitecturale prin casa
          O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

          Comentariu

          • heretic24m
            Incepator
            • 27.mai.2008
            • 11

            #6
            cum adica prin sapa

            ce inseamnsa sapa. peste placa peste fundatie mai torni altceva dupa? si cat de groasa poate fi sa acopere tubulatura de apa? si sifon de pardoseala si restul? eu torn placa de 10 cm peste elevatie. ma gindeam sa incorporez scurgerile in ea? cum altfel se poate face?

            Comentariu

            • termoadi
              Membru Marcant
              • 21.ian.2007
              • 984

              #7
              Luand spre exemplu realizarea scurgerilor in baia de parter ,putem sa pozam tevile instalatiei de canalizare prin placa de parter ,bineinteles avand la indemana planul de compartimentare .de regula iesirea de canalizare din casa ,traseul scurgerii din bucatarie,si punctele principale de scurgere ,personal le montez adanc sub placa de parter ,prinse cu bratari metalice de radierul de beton.
              O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

              Comentariu

              Procesare...