schema electrica si cateva raspunsuri

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Iason
    Incepator
    • 14.sep.2007
    • 1

    schema electrica si cateva raspunsuri

    Buna ziua,
    Vin pe acest forum si eu cu cateva situatii punctuale la care am nevoie de o parere in plus.
    Este vorba de un panou electric al unei instalatii de bloc realizata prin anii 80 cu conductor de aluminiu prin tub PVC.Nu au existat probleme de care sa cunosc eu cu aceasta instalatie pana mai acum cateva zile cand am vazut ca din disjunctoarele instalate, chiar si din contor, se aud niste bazaituri ce persista, in contor cu o intensitate mai mica si dupa intreruperea tuturor consumatorilor.Am hotarat si din motive de siguranta sa schimb in prima faza sigurantele automate vechi de aproape 30 de ani.Am achizitionat bipolare de 16A pentru circuitele de prize, 10A pentru circuitele de lumina si un intrerupator diferential 25A-30mA pe post de intrerupator general.Cel ce mi-a vandut intrerupatorul diferential mi-a spus ca este un disjunctor cu protectie diferentiala lucru de care ma cam indoiesc.Mentionez ca nu am consumatori mari cu exceptia masini de spalat si nici nu intentionez achizitionare de mari consumatori dar totusi ma gandesc ca nu peste multa vreme sa schimb instalatia cu conductori de Cu.Intrebarile mele:1.am dimensionat corect sigurantele,2.daca ceea ce este in atasament este totusi un intrerupator diferential isi are rostul introducerea si a unui disjunctor care sa protejeze la scurtcircuit instalat inaintea acestuia sau dupa,3 pe sus inteleg ca intra faza si nulul iar pe jos ies faza si nulul (pe circuitul desenat pe corpul diferentialului 1 este intrare faza, 2 iesire faza, 3 intrare nul, 4 iesire nul)
    Multumesc
    Fișiere Atașate
  • xena
    Membru Marcant
    • 05.aug.2007
    • 786

    #2
    1. Daca spui ca nu ai consumatori mari, ai dimensionat bine sigurantele.
    2. Cu siguranta este un intrerupator diferential bun (Legrand e firma buna). Acesta te protejeaza si la depasirea curentului si la scurtcircuit deci nu mai are rost o siguranta automata(disjunctor). Butonul de test e un bun mod de identificare.
    3. Poti sa il montezi cum vrei - in principiu nu are intrare si iesire, trebuie doar sa respecti faza cu faza si nul cu nul.

    Comentariu

    • ear1976
      Living Legend
      • 09.aug.2007
      • 1008

      #3
      1. Pentru un apartament obisnuit, fara consumatori mari, sigurantele sunt dimensionate corect. Daca in viitor vei vrea sa instalezi si alti consumatori mari - AC, cuptor electric, boiler etc - va trebui sa le redimensionezi.
      2. Acel disjunctor este intradevar diferential. Nu are rost instalarea unui disjunctor suplimentar pentru scurtcircuit/suprasarcina inaintea lui deoarece are si aceasta functie (25 A este curentul de suprasarcina, 30 mA este curentul diferential la care decupleaza). Dupa el se monteaza disjunctoarele de suprasarcina pe fiecare circuit.
      ratzele se trag din camioane

      Comentariu

      Procesare...