Circuit impamantare

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • mig765
    Incepator
    • 30.iul.2007
    • 51

    Circuit impamantare

    Am si eu o intrebare: ce se poate intampla daca un consumator de aprox 1500 W se alimenteaza dintr-un fir pe care am urent (faza) si de pe altul (nulul)care este legat la o priza de pamant neinclusa in circuitul de impamantare? Se poate realiza circuitul?
  • alex virtual
    Living Legend
    • 19.mai.2007
    • 1363

    #2
    daca priza de impamantare poate sustine consumatorul se poate !

    Comentariu

    • mig765
      Incepator
      • 30.iul.2007
      • 51

      #3
      Si care ar fi conditiile pentru a putea sustine consumatorul? Exista niste date tehnice specifice?

      Comentariu

      • Dumitru popa
        Membru marcant
        • 28.aug.2006
        • 407

        #4
        Priza de impamntare trebuie sa aiba o rezistenta de max.4 Ohmi.

        Comentariu

        • mig765
          Incepator
          • 30.iul.2007
          • 51

          #5
          am inteles. dar nu am belele cu cei de la renel daca ma leg de o priza de pamant cu un nul de lucru, chiar daca e pe un cingur circuit?

          Comentariu

          • alex virtual
            Living Legend
            • 19.mai.2007
            • 1363

            #6
            nu. contorul iti va inregistra aceeasi putere indiferent ca folosesti nulul "lor" sau nulul "tau".

            Comentariu

            • mig765
              Incepator
              • 30.iul.2007
              • 51

              #7
              multumesc mult. voi incerca sa vad daca merge

              Comentariu

              • xena
                Membru Marcant
                • 05.aug.2007
                • 786

                #8
                Iti va sari diferentialul, daca ai!!

                Comentariu

                • Cherubino
                  Living Legend
                  • 10.iul.2006
                  • 1688

                  #9
                  Pentru linistea dvs,ar trebui sa chemati o firma specializata care sa va faca o masuratoare la priza de impamantare,care,dupa cum s-a mentionat mai sus,trebuie sa aiba o rezistenta maxima de 4 ohmi.
                  LARGO AL FACTOTUM

                  Comentariu

                  • liviu2004
                    Membru marcant
                    • 03.ian.2007
                    • 508

                    #10
                    Hahahaha, asta e cea mai tare pe ziua de azi. Cred ca ma duc sa ma culc de'acu.

                    Dau o sugestie: curentul se intoarce la sursa. Nu pleaca de la generator faza si se inchide printr-un nul de la pamant. Ceeee taaaareeee. Unde e emoticonul ala unde ma prapadesc de ras???

                    Nu mai omorati mai fratilor oameni nevinovati. Pune mana si fa instalatia ca la carte. Terminati-o mai cu sfaturile astea de 2 lei, halal electricieni.

                    Comentariu

                    • alex virtual
                      Living Legend
                      • 19.mai.2007
                      • 1363

                      #11
                      Postat în original de liviu2004
                      Hahahaha, asta e cea mai tare pe ziua de azi. Cred ca ma duc sa ma culc de'acu.

                      Dau o sugestie: curentul se intoarce la sursa. Nu pleaca de la generator faza si se inchide printr-un nul de la pamant. Ceeee taaaareeee. Unde e emoticonul ala unde ma prapadesc de ras???

                      Nu mai omorati mai fratilor oameni nevinovati. Pune mana si fa instalatia ca la carte. Terminati-o mai cu sfaturile astea de 2 lei, halal electricieni.
                      bai nenea , ai grija , mai citeste o data subiectul . el a intrebat daca merge cea ce vrea sa faca nu si daca e recomandat ! si daca vrei sa razi razi de tine , nu de alti !

                      Comentariu

                      • liviu2004
                        Membru marcant
                        • 03.ian.2007
                        • 508

                        #12
                        Din respect pentru meseria de electrician, nu trebuia sa dai altfel de sfaturi. Merge sa aprinzi un bec si cu 2 fire direct in priza, asta nu inseamna ca trebuie sa incurajezi asa ceva.

                        Si nu imi purta tu mie de grija, daca vreau sa rad de mine, nu am nevoie de ajutorul tau.

                        Si nu mi te adresa cu bai ca nu ne tragem de aceleasi sireturi si aici nu esti pe tarlaua de acasa.

                        Comentariu

                        • alex virtual
                          Living Legend
                          • 19.mai.2007
                          • 1363

                          #13
                          Postat în original de liviu2004
                          Hahahaha, asta e cea mai tare pe ziua de azi. Cred ca ma duc sa ma culc de'acu.

                          .
                          de aici inteleg ca ne-ai luat in ras ! puteai sa iti exprimi parerea fara a te exprima asa ! iar daca tu ai facut asa zarva ca m-am adresat cu " bai" atunci eu ce ar trebui sa fac ? chiar daca tu crezi ca suntem mai prosti tine cont ca suntem oameni !

                          Comentariu

                          • Tetelu
                            Membru
                            • 03.feb.2007
                            • 122

                            #14
                            Postat în original de liviu2004

                            Dau o sugestie: curentul se intoarce la sursa. Nu pleaca de la generator faza si se inchide printr-un nul de la pamant. Ceeee taaaareeee. Unde e emoticonul ala unde ma prapadesc de ras???
                            fals.
                            daca ar fi asa nu ne-am mai curenta cind am pune mina pe faza si am fi neizolati de pamint.
                            dau si eu o sugestie: nulul de lucru care pleaca de la transformator (nu generator), oricum este legat la o priza de pamint cam la 2-3 stilpi. la blocuri este acelasi lucru: nulul de lucru este comun cu nulul de impamintare.

                            Comentariu

                            • liviu2004
                              Membru marcant
                              • 03.ian.2007
                              • 508

                              #15
                              @alex_virtual: nu am facut pe nimeni prost si nici nu ma consider mai intelept. Sa zicem ca eu ma opresc aici cu discutia asta.

                              @Tetelu: nu sustin ca schema nu merge. Practica folosirii nulului de pe impamantare e interzisa. Imagineaza-ti ce se intampla cand legatura la pamant se duce naibii. Cine moare??? Cel ce pune mana pe calorifer? Pe masina de spalat? Pe fierul de calcat? Pe cuptorul de microunde?

                              Si ce ce ma rog trebuie sa accept eu, ca vecin, de bloc, de casa, sa imi treaca nulul individului prin instalatia mea? Nu-mi spune ca se duce nulul prin pamant direct in transformator.

                              Comentariu

                              Procesare...