Statii de epurare

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Marina Popa
    Membru
    • 23.feb.2006
    • 173

    Statii de epurare

    Buna seara
    As dori va rog sa ma ajutati cu ceva informatii legate de achizitionarea unei statii de epurare de doua trei persoane folosita ocazional undeva in gradina.Nu stiu ce sa aleg si am nevoie de aceasta toaleta in gradina .
    Nu doresc sa ma cuplez la canalizare deoarece ar trebui sa sap prin toata gradina si nu am nici cadere .Daca aveti idee de altceva mai bun dar nu fosa septica pentru ca iar nu am posibilitatea de vidanjare,va rog mult sa imi spuneti Astept parerile dumneavoastra si eventual sa imi recomandati si un producator mai bun
    Multumesc tare mult
  • ancutza2007
    Incepator
    • 24.mar.2008
    • 6

    #2
    Re: statii de epurare

    Postat în original de Marina Popa
    Buna seara
    As dori va rog sa ma ajutati cu ceva informatii legate de achizitionarea unei statii de epurare de doua trei persoane folosita ocazional undeva in gradina.Nu stiu ce sa aleg si am nevoie de aceasta toaleta in gradina .
    Nu doresc sa ma cuplez la canalizare deoarece ar trebui sa sap prin toata gradina si nu am nici cadere .Daca aveti idee de altceva mai bun dar nu fosa septica pentru ca iar nu am posibilitatea de vidanjare,va rog mult sa imi spuneti Astept parerile dumneavoastra si eventual sa imi recomandati si un producator mai bun
    Multumesc tare mult
    Chiar daca ai opta pentru o statie de epurare tot va trebui s ao vidanjezi in jur 1.5-2 ani, deci nu vei scapa de probleme. daca vei opta pentru o statie de epurare de mari dimensiuni ar trebui sa aloci un buget forte mare care nu isi va justifica costurile. Parerea mea ar fi sa cumperi o fosa septica tricompartimentata de aproximativ 2000 litri (www.cribernet.ro, eu cred ca au cele mai bune preturi, sau mai cauta) cel putin (volumul acesteia) si daca o vei folosi numai pentru necesitati fiziologice (nu vei arunca si altfel de apa in ea o vor folosi maxim 4 persoane ) o vei vidanja la 2000 litri : 240 kg namol/an= 8.33 ani deci in 8 ani vei uita de banii dati si iti va conveni sa cumperi una noua daca vei mai avea nevoie de toaleta in gradina.

    Comentariu

    • lucian dragos
      Incepator
      • 05.apr.2008
      • 5

      #3
      recomand din propria experienta statie de epurare,scapi de mirosuri se vidanjeaza o data la doi ani mecanic,nu e o problema poti face lucrarea chiar tu.si recomand una pe sistem oxybilles(asa ceva si nu namol activ) costul unei statii de ex.klarofix sau klaerocom nu e ridicat comparativ cu unele fose asa zise ecologice

      Comentariu

      • lucian dragos
        Incepator
        • 05.apr.2008
        • 5

        #4
        sunt statii de epurare si din beton si din polipropilena,mult mai usoare pt montaj cele din urma.ai o adresa dinosans deva

        Comentariu

        • eco-tad
          Incepator
          • 15.apr.2008
          • 14

          #5
          destul de simplu.Iei o fosa biologica si ii faci drenajul vertical.O supradimensionezi putin, si in loc sa faci vidanjarea la 3 ani o faci la 5 sau mai mult, depinde de consumul de apa.Si nu te costa mai mult de 3000 ron!!
          Andrei
          fosa septica ecologica 5-6 persoane, 2300 lei(tva si transport inclus) www.eco-tad.ro

          Comentariu

          • criistinik
            Incepator
            • 10.mar.2008
            • 53

            #6
            eu nu as da 2500 lei pe o fosa din cea mentionata mai sus, de 2mc
            e 593 euro fara tva

            Mesaj modificat de PowerMC

            Comentariu

            • RaduCA
              Living Legend
              • 09.oct.2005
              • 6360

              #7
              @ criistinik: Dacă tot aţi studiat problema, poate ne spuneţi şi nouă care sînt aspectele care vă fac să fiţi neîncrezător în produsele lor, să ştim şi noi de ce să ne ferim.
              De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
              În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

              Comentariu

              • Toma Adrian
                Incepator
                • 30.iul.2007
                • 7

                #8
                Sint statii de filtrare care nu trebuie vidanjate. Namolul rezultat se scoate o data la 6 luni sau mai mult, functie de grad de incarcare. Namolul se scoate cu orice pompa. Unele au pompa incorporata. Namolul nu miroase si poate fi utilizat ca si ingrasamint in gradina.

                Comentariu

                • criistinik
                  Incepator
                  • 10.mar.2008
                  • 53

                  #9
                  la un consum mediu de 20 litri pe zi de apa menajera doar pe persona (atat consum eu si merg la 8 dimineata acasa si vin la 6 seara) cum as putea sa cred ca statia aia filtreaza atata apa?ca nu e de ajuns sa se aseze apa in statia aia.
                  din ce am mai citit pe forum trebuie cumparate niste pastile ce populeaza apa cu bacterii care descompun resturile menajere, dar si alea sunt scumpe

                  Comentariu

                  • criistinik
                    Incepator
                    • 10.mar.2008
                    • 53

                    #10
                    calcul: 20l/zi de persoana (si e putin totusi)
                    30*20=600litrii
                    mai socotesc si apa de la baie, un dus ceva
                    in medie 1mc pe luna de persoana.

                    Comentariu

                    • RaduCA
                      Living Legend
                      • 09.oct.2005
                      • 6360

                      #11
                      Postat în original de criistinik
                      la un consum mediu de 20 litri pe zi de apa menajera doar pe persona [...]
                      Eu cred că valoarea dată de Dvs. este mult, mult sub o valoare realistă. Dacă luam un calcul un singur duş pe zi şi deja am depăşit cei 20 de litri... ca să nu mai vorbim şi de altele (spălat vase, spălat rufe, wc-ul etc.).
                      De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                      În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                      Comentariu

                      • kubikprom
                        Incepator
                        • 02.sep.2008
                        • 3

                        #12
                        Consumul mediu de apa prevazut de normele europene este de 200 litri/ zi /locuitor (include apa de la toaleta, baie ,dus, masina de spalat, bucatarie, etc.).
                        cauta si vei gasi, cere si vei primi...

                        Comentariu

                        • criistinik
                          Incepator
                          • 10.mar.2008
                          • 53

                          #13
                          uitasem sa va spun
                          locuiesc la bunici si inca nu am apa curenta,
                          plec dimineata si vin seara, si in wekkend merg acasa
                          deci voi ati dat argumente in plus ca cei 2 metrii cubi de apa pe care o are o fosa de circa 2500 lei se umple foarte repede si nu are cum sa filtreze toata apa
                          iar o fosa mai mare e si mai scumpa
                          iar acum am inteles ca prin zona mea umbla astia de la mediu sa vada wc la oameni, si curand (5 ani ca la romani) va fi canalizare si in satul nostru
                          cred ca am sa aleg pe la anul varianta unui camin din beton de vreo 8m3 pe care sa il vitansez la circa 6 luni(la consumul meu minim)

                          Comentariu

                          • criistinik
                            Incepator
                            • 10.mar.2008
                            • 53

                            #14
                            inca ceva
                            am inteles ca acum din moment ce nu avem canalizare in sat nu te poate obliga sa nu mai folosesti wc din spatele curtii. iar unii oameni de pe acolo dau apa menajera (nu aia de la wc) in santul de pe marginea drumului (eu o dau in spatele curtii :P ).
                            probabil cand se pune canalizare cred ca nu mai ai voie sa ai wc in spatele curtii si sa dai apa menajera pe sant.
                            si am inteles ca momentan nu mi se impune ce fosa sa folosesc
                            ce spuneti, stiti ceva legi in domeniu?

                            Comentariu

                            • Consultant sanitare
                              Moderator
                              • 16.oct.2006
                              • 1554

                              #15
                              Deocamdata nu va obliga nimeni sa treceti pe sistemul cu statie de tratare a apelor uzate sau alte solutii specifice insa, cu timpul, va trebui sa ne conformam directivelor europene.

                              Daca optati pentru un anume sistem de tratare a apelor uzate atunci acest sistem trebuie sa respecte cerintele NTPA 011/2002 - norme tehnice privind colectarea, epurarea si evacuarea apelor uzate, sa aiba agrement de mediu si eventual agrement tehnic.

                              Comentariu

                              Procesare...