Achizitionare ministatie epurare

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • tutu2007
    Incepator
    • 24.mar.2008
    • 9

    Achizitionare ministatie epurare

    Am construit la munte o casa de vacanta si doresc achizitionarea (sau construirea) unui sistem de epurare fosa septica sau ministatie de epurare) dar nu stiu la ce firma sa apelez. Am cautat pe internet si am gasit diferite sistem (fose septice tricompartimentate, ministatii de epurare cu alimentare secventiala , ministatii de epurare cu aerare continua etc) dar nu stiu la care sa ma opresc deoarece piata e destul de diversificata la preturi si din punct de vedere tehnic. imi puteti da niste sfaturi pentru asemenea produse? Multumesc anticipat.
  • ancutza2007
    Incepator
    • 24.mar.2008
    • 6

    #2
    Re: va rog sa ma ajutati

    Postat în original de tutu2007
    Am construit la munte o casa de vacanta si doresc achizitionarea (sau construirea) unui sistem de epurare fosa septica sau ministatie de epurare) dar nu stiu la ce firma sa apelez. Am cautat pe internet si am gasit diferite sistem (fose septice tricompartimentate, ministatii de epurare cu alimentare secventiala , ministatii de epurare cu aerare continua etc) dar nu stiu la care sa ma opresc deoarece piata e destul de diversificata la preturi si din punct de vedere tehnic. imi puteti da niste sfaturi pentru asemenea produse? Multumesc anticipat.

    Parerea mea ar fi sa cumperi o Statie de epurare cu alimentare secventiala deoarece toate procesele de epurare se realizeaza intr-un singur recipient si nu tine cont de cantitatea de apa deversata si de numarul de zile de concediu pe care le ai. sunt multe firme care comercializeaza sisteme de epurare cu aerare continua (VALROM, AQUA-BIOTEC, PRATORECOTEHNIC ETC). pentru care iti zic ca poti folosi apa si la udat gradina si o poti chir si refolosi la veceu. Acest lucru e valabil doar daca a un debit de apa constant, ceea ce nu pre se intampla in realitate.Sper ca te-am convins ce sa cumperi. Eu am acasa montata o ministatie de epurare cu alimentare secventia SBR care e un simplu recipient din fibra de sticla cu un panou de comanda complet automatizat. Mia cauta pe net si te vei convinge singur. Succes

    Comentariu

    • eco-tad
      Incepator
      • 15.apr.2008
      • 14

      #3
      Re: va rog sa ma ajutati

      Postat în original de tutu2007
      Am construit la munte o casa de vacanta si doresc achizitionarea (sau construirea) unui sistem de epurare fosa septica sau ministatie de epurare) dar nu stiu la ce firma sa apelez. Am cautat pe internet si am gasit diferite sistem (fose septice tricompartimentate, ministatii de epurare cu alimentare secventiala , ministatii de epurare cu aerare continua etc) dar nu stiu la care sa ma opresc deoarece piata e destul de diversificata la preturi si din punct de vedere tehnic. imi puteti da niste sfaturi pentru asemenea produse? Multumesc anticipat.
      Andrei
      fosa septica ecologica 5-6 persoane, 2300 lei(tva si transport inclus) www.eco-tad.ro

      Comentariu

      • eco-tad
        Incepator
        • 15.apr.2008
        • 14

        #4
        Re: va rog sa ma ajutati

        Postat în original de tutu2007
        Am construit la munte o casa de vacanta si doresc achizitionarea (sau construirea) unui sistem de epurare fosa septica sau ministatie de epurare) dar nu stiu la ce firma sa apelez. Am cautat pe internet si am gasit diferite sistem (fose septice tricompartimentate, ministatii de epurare cu alimentare secventiala , ministatii de epurare cu aerare continua etc) dar nu stiu la care sa ma opresc deoarece piata e destul de diversificata la preturi si din punct de vedere tehnic. imi puteti da niste sfaturi pentru asemenea produse? Multumesc anticipat.

        daca e doar o casa de vacanta o dosa de plastic cu un pic de drenaj e suficient.De ce? Pentru ca o fosa de ex de 3 persoane poate trata aprox 600 litri de apa pe zi.Deci,cauta unde va o fosa de 2-3 persoane si vei vedea daca calculezi ca va trebui sa o vidanjezi dupa 5 ani.Iti spun din experienta.Lucrez de 4 ani cu ele..Cauta numele meu si pe site ai sa vezi despre ce vorbesc.
        Andrei
        fosa septica ecologica 5-6 persoane, 2300 lei(tva si transport inclus) www.eco-tad.ro

        Comentariu

        • AlexEdildue
          Incepator
          • 30.iun.2008
          • 2

          #5
          recomandare

          Buna,daca te intereseaza fosa septica iti recomand ..... fose dimensionate de la 4 pana la 30 de locuitori ............proces in totalitate biologic si ecologic .


          Mesaj modificat de PowerMC
          Considerati ca ati primit avertisment de la primul mesaj, pentru reclama.

          Comentariu

          • eco-tad
            Incepator
            • 15.apr.2008
            • 14

            #6
            Re: recomandare

            Postat în original de AlexEdildue
            Buna,daca te intereseaza fosa septica iti recomand ..... fose dimensionate de la 4 pana la 30 de locuitori ............proces in totalitate biologic si ecologic .


            Mesaj modificat de PowerMC
            Considerati ca ati primit avertisment de la primul mesaj, pentru reclama.
            daca vrei sa faci reclama plateste tati...si apropo, ia zi-mi domnule Alex cum se calculeaza si ce reprezinta CBO5?
            Andrei
            fosa septica ecologica 5-6 persoane, 2300 lei(tva si transport inclus) www.eco-tad.ro

            Comentariu

            • AlexEdildue
              Incepator
              • 30.iun.2008
              • 2

              #7
              consum biochimic de oxigen la 5 zile si reprezinta cantitatea de oxigen consumata in 5 zile de microorganismele existente in apa uzata pentru oxiarea materiei organice in scopul sustinerii vietii lor.
              si la sistemele la care faceam referire mai sus exista o reducere CBO5 fata de incarcarea efluentului cu ~40%

              ceau Andrei

              Comentariu

              • eco-tad
                Incepator
                • 15.apr.2008
                • 14

                #8
                Postat în original de AlexEdildue
                consum biochimic de oxigen la 5 zile si reprezinta cantitatea de oxigen consumata in 5 zile de microorganismele existente in apa uzata pentru oxiarea materiei organice in scopul sustinerii vietii lor.
                si la sistemele la care faceam referire mai sus exista o reducere CBO5 fata de incarcarea efluentului cu ~40%

                ceau Andrei
                fata de intrare sau fata de cota initiala de iesire?
                Andrei
                fosa septica ecologica 5-6 persoane, 2300 lei(tva si transport inclus) www.eco-tad.ro

                Comentariu

                Procesare...