Dilema

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Roland
    Incepator
    • 02.apr.2008
    • 4

    Dilema

    Buna Ziua!
    Sunt student si stau in chirie intr-o garsoniera in Drumul Taberei si de cateva saptamani am o problema, si anume pizele din camera nu imi mai merg. pe hol am 2 prize una langa usa de la intrare care merge si una langa usa camerei care nu merge.deasemenea priza din bucatarie merge. de la sigurante nu este caci le-am schimbat pe toate desi nu era cazul dar.... just in case! as vrea sa stiu cum as putea sa imi dau seama de problema ...macar sa stiu cati bani trebuie sa strang ca sa chem un electrician sa o remedieze! daca mai trebuie ceva detalii pentru a va ajuta sa ma ajutati sa elucidez enigma va stau la dispozitie!
    Multumesc anticipat pentru timpul acordat!
    O Zi Buna!
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 12977

    #2
    Pai primul pas este sa verifici daca ai tensiune la prize, apoi desfaci priza si vezi ce gasesti acolo. Daca totul este Ok la priza, mergi la cauti un electrician care sa iti verifice circuitele.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • Roland
      Incepator
      • 02.apr.2008
      • 4

      #3
      nu ma pricep la ce tine de eletricitate si sincer sa fiu imi este si putin teama.am desfacut toate prizele care nu merg crezand ca poate pe undeva e un scurt si am pus eu litza la siguranta prea groasa si nu sare siguranta chiar daca se face scurt , dar totul este in regula cu prizele!daca spun vreo prostie corectati-ma caci precum am mai spus nu ma pricep. am incercat prizele cu o veioza si se aprinde becul dupa care se stinge ca si cum ar fi o lanterna la care se termina bateriile. daca o las ceva timp si o bag in priza iar se aprinde dupa care "moare". as merge la un electrician dar nu cunosc niciunul prin zona si nu as lasa pe oricine sa umble la curent, ca s-a mai oferit un vecin care nu era electrician si l-a zgatait putin. m-ar interesa si cat ma costa un "diagnostic" caci sunt student la urma urmei si banii nu ii intorc cu furca.

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 12977

        #4
        Stecherul veiozei sta bine fixat in priza? E posibil sa nu faca contact - lamelele largite la priza - asta pentru ca ai zis ca ai tesiune.

        Lita groasa nu este indicata, mai degraba o siguranta calibrata.
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        • Roland
          Incepator
          • 02.apr.2008
          • 4

          #5
          stecherul sta bine priza e noua.o sa incerc sa schimb si tabloul de sigurante ca e mai sigur si mai usor ca dai de un buton decat sa schimbi litza la sigurante de fiecare data cand sare. tatal meu a spus ca ar putea fi ceva de la instalatia elecrica de prin pereti dar nici el nu este electrician asa ca...
          nu am inteles de ce daca las priza nefolosita dupa care bag ceva in ea parca se consuma curentul care in prealabil se acumulase ca intr-o baterie.nu stiu cum sa explic sa se inteleaga mai bine.

          Comentariu

          • xena
            Membru Marcant
            • 05.aug.2007
            • 786

            #6
            Postat în original de Roland
            stecherul sta bine priza e noua.o sa incerc sa schimb si tabloul de sigurante ca e mai sigur si mai usor ca dai de un buton decat sa schimbi litza la sigurante de fiecare data cand sare. tatal meu a spus ca ar putea fi ceva de la instalatia elecrica de prin pereti dar nici el nu este electrician asa ca...
            nu am inteles de ce daca las priza nefolosita dupa care bag ceva in ea parca se consuma curentul care in prealabil se acumulase ca intr-o baterie.nu stiu cum sa explic sa se inteleaga mai bine.
            Chiar esti simpatic!
            Cred ca iti lipseste nulul de la priza cu pricina. Mai fa o data testul cu veioza (presupunem ca e perfect functionala) dar cu restul prizelor libere (sa nu ai nici un consumator in ele). Daca nu se mai aprinde inseamna ca problema de lipsa nulului de lucru. Probabil acea priza e legata intr-o doza; trebuie sa gasesti acea doza si sa vezi daca problema nu e de acolo (cu tensiunea scoasa), pesupunand ca siguranta de nul e buna si face contact.
            Daca ai conductori de aluminiu la priza incearca sa vezi daca nu cumva e rupt unul in spatele prizei si mai sta prins doar in izolatie; am intalnit cazuri.
            Daca nu e priza, doza sau siguranta pregateste dalta si ciocanul si treci la spart pereti; glumeam. Se poate trece la inlocuirea conductorilor daca instalatia e facuta in tuburi de pvc sau copex; daca e intenc aplici indemnul din prima fraza.
            Poti sa mai faci si un traseu aparent in canale de cablu din plastic dar nu prea e estetic.

            Comentariu

            • Roland
              Incepator
              • 02.apr.2008
              • 4

              #7
              problema asta nu etse la o singura priza ci la 3 (2 din camera caci atatea sunt) si una de pe hol de langa usa camerei. in capatul holului langa usa de la intrare priza merge. v-as mai ruga daca imi puteti da un pret aproximativ pentru un diagnostic.iar daca e problema cu "nulul" cam cat ar costa reparatia. in bucuresti pentru cei ce nu au citit primul post! multumesc mult pentru timpul acordat!

              Comentariu

              • xena
                Membru Marcant
                • 05.aug.2007
                • 786

                #8
                Deci 3 prize alimentate intr-un circuit; trebuie sa testezi cum am spus in postul anterior. Sa nu fie bagat in nicio priza nimic.
                Preturi ti-ar putea da doar cineva care vede cei acolo.

                Comentariu

                • Mircea G
                  Living Legend
                  • 14.ian.2007
                  • 12085

                  #9
                  Postat în original de Roland
                  problema asta nu etse la o singura priza ci la 3 (2 din camera caci atatea sunt) si una de pe hol de langa usa camerei. in capatul holului langa usa de la intrare priza merge. v-as mai ruga daca imi puteti da un pret aproximativ pentru un diagnostic.iar daca e problema cu "nulul" cam cat ar costa reparatia. in bucuresti pentru cei ce nu au citit primul post! multumesc mult pentru timpul acordat!
                  Daca garsoniera se afla in bloc de tipul x (nr)S x (nr )e posibil sa aveti alimentarea prizelor pe cablu intenc si datorita grosimi izolatiei sa nu va dati seama iar firul sa fie rupt in izolatie !
                  Instalatii verificari-revizii gaze

                  Comentariu

                  • liviu2004
                    Membru marcant
                    • 03.ian.2007
                    • 508

                    #10
                    Daca nu te pricepi uite cel mai bun sfat de la mine: STAI DEPARTE de prize. Nu mai baga cuie in sigurante. Cheama un electrician.

                    Comentariu

                    Procesare...