Vidanjare

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • bilos
    Incepator
    • 07.feb.2008
    • 28

    Vidanjare

    Intentionez sa construiesc o fosa septica din tuburi cilindrice din beton, cum sunt cele folosite la fantani, cu diametrul interior de 1m.
    Nu stiu cat de adanca sa o fac, pentru ca nu am idee despre lungimea furtunului vidanjei......
    Stie cineva cam ce lungime are un astfel de furtun?
    Eu as vrea sa o fac adanca cam de 8m......
    calu', matza si muierea............niciodata sa nu-i crezi !!!
  • Mircea G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12085

    #2
    Re: lungime furtun vidanja

    Postat în original de bilos
    Intentionez sa construiesc o fosa septica din tuburi cilindrice din beton, cum sunt cele folosite la fantani, cu diametrul interior de 1m.
    Nu stiu cat de adanca sa o fac, pentru ca nu am idee despre lungimea furtunului vidanjei......
    Stie cineva cam ce lungime are un astfel de furtun?
    Eu as vrea sa o fac adanca cam de 8m......
    8 m ? In primul rind cu cred ca pompa vidanjei poate trage de la 8 m ! Care este motivul de ati ales aceasta solutie ???
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • bilos
      Incepator
      • 07.feb.2008
      • 28

      #3
      Pai......sa explic cum vreau eu sa fac...(corectati-ma daca bat campii..).
      Fosa va fi compusa din 2 camere, dupa cum urmeaza: prima camera (cea pe care vreau sa o fac de 8m, adik din 8 tuburi de fantana, la care este racordata teava de scurgere; si a doua camera, de max 3m, adik 3 tuburi, camera aflata la aprox 1.5-2m distanta fata de prima, aceastea comunicand intre ele prin intermediul unei tevi de 150mm-200mm, teava amplasata undeva la 0.5-0.8m fata de partea superioara a primului tub din fiecare camera. A doua camera joaca rolul de supraplin pentru prima, astfel incat atunci cand prima camera s-a umplut, sa pot folosi in continuare fosa pentru un interval mai redus de timp.

      Ma gandesc sa fac prima camera de 8m ptr a nu fi nevoit sa chem vidanja la cateva luni, nr. persoane permanente in casa fiind de 4.

      Astept sfaturile voastre.!!!
      calu', matza si muierea............niciodata sa nu-i crezi !!!

      Comentariu

      • Consultant sanitare
        Moderator
        • 16.oct.2006
        • 1554

        #4
        In afara faptului ca aveti de gand sa infestati solul la o adancime considerabila si unde incepe sa existe apa potabila, din punct de vedere tehnic este imposibila, o vidanja nu va putea scoate rezidurile de la aceasta adancime.

        Presupunand ca este corecta solutia, ati calculat cat costa executia sapaturilor si materialelor? Cred ca iesiti mai bine cu o ministatie de epurare si este mai sanatos atat pentru dvs. cat si pentru ceilalti.

        Comentariu

        • mariusd72
          Incepator
          • 15.sep.2010
          • 30

          #5
          vidanjarea unui wc din curte

          salut dragi colegi,azi am avut o mica problema cu vidanjarea wc din curtea de la tara, pe scurt: am chemat oamenii cu vidanja , dar cand sa traga fecalele din wc au zis ca sunt prea solide si nu merge, deci au renuntat si au plecat, de mentionat faptul ca peretii wc-ului sunt din spalieri de beton deci ramane loc printre ei pentru a se scurge urina, ce ma sfatuiti sa fac pentru a putea goli wc-ul?

          Comentariu

          • fanero
            Living Legend
            • 02.aug.2008
            • 2107

            #6
            Răspuns la: vidanjarea unui wc din curte

            Daca vroiau va rezolvau problema.
            Trebuia sa vina cu o vidanja cu apa.
            Subtiau grosu si-l aspirau.

            Comentariu

            • jidanu
              Membru marcant
              • 13.ian.2011
              • 690

              #7
              Răspuns la: vidanjarea unui wc din curte

              Puteti turna DIAVOLINA (va spun cei care vand cantitatea)sau daca e loc trebuie sa bagati apa pt diluare

              Comentariu

              • mariusd72
                Incepator
                • 15.sep.2010
                • 30

                #8
                Răspuns la: vidanjarea unui wc din curte

                mi-au zis ca sa torn 2 kg de soda caustica in wc si apoi sa torn apa si dupa sa-l vidanjeze.

                Comentariu

                • fanero
                  Living Legend
                  • 02.aug.2008
                  • 2107

                  #9
                  Răspuns la: Răspuns la: vidanjarea unui wc din curte

                  Postat în original de mariusd72
                  mi-au zis ca sa torn 2 kg de soda caustica in wc si apoi sa torn apa si dupa sa-l vidanjeze.
                  Faceti ca v-au zis si daca nu va rezolva problema nu le platiti deplasarea.

                  Comentariu

                  • Consultant sanitare
                    Moderator
                    • 16.oct.2006
                    • 1554

                    #10
                    Răspuns la: vidanjarea unui wc din curte

                    Postat în original de mariusd72
                    azi am avut o mica problema cu vidanjarea wc din curtea de la tara, pe scurt: am chemat oamenii cu vidanja , dar cand sa traga fecalele din wc au zis ca sunt prea solide si nu merge, deci au renuntat si au plecat, de mentionat faptul ca peretii wc-ului sunt din spalieri de beton deci ramane loc printre ei pentru a se scurge urina, ce ma sfatuiti sa fac pentru a putea goli wc-ul?
                    Se scurge intreaga masa de lichid deoarece sistemul de constructie al acestei haznale este gresit. Bazinul trebuie sa fie inchis, scurgerea lichidului in sol nu este o solutie actuala si prietenoasa cu mediul (solul si panza freatica). Daca tot nu ati betonat integral, ce rost mai au doar peretii? Efectul este acelasi si este normal sa nu se poata vidanja doar materiile solide, parte din ele probabil intarite. Este omunca ceva mai grea acum si trebuie o cantitate destul de insemnata de apa pentru diluare, timp pierdut si rabdare din partea respectivilor.

                    Comentariu

                    • allexisoro
                      Banned
                      - Exclus de pe forum -
                      • 03.mar.2015
                      • 4

                      #11
                      Răspuns la: vidanjarea unui wc din curte

                      Salut Bilos , vidanja poate avea marime si diametru diferit . Pot fi furtune de lungime pana la 80 m si diametru de la 70 - 120 mm . Si vidanja noastra poate trage grosier de la o adancime de 40 m . Sper sa rezolvi problema .

                      Comentariu

                      • coby
                        Living Legend
                        • 21.feb.2012
                        • 6701

                        #12
                        Răspuns la: Vidanjare

                        Din 2008 cred ca a rezolvat problema ...
                        Si din nimicuri poti face ceva bun .

                        Comentariu

                        Procesare...