Chestionar Tehnoton

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ancaher
    Incepator
    • 08.apr.2008
    • 1

    Chestionar Tehnoton

    am revenit cu niste intrebari. Va fi mai simplu si pentru dumneavoastra in a ma ajuta (in masura in care timpul si vointa va permite). Daca va referiti la aragaz (A) si la masina de spalat (M)

    1. Ati auzit de firma Tehnoton Iasi?
    a) da, este producatoare de electronice
    b) da, este producatoare de electrocasnice
    c) nu

    2. Am auzit de Tehnoton:
    a) la radio
    b) la TV
    c) am vazut produse in magazine (unde?)
    d) pe strada
    e) de la cunostinte


    3. Ati achizitionat vreun produs Tehnoton (aragaz/ masina de spalat) sau aveti prieteni/cunostinte care au un astfel de produs?
    a) da, am achizitionat A/M
    b) da, au achizitionat prieteni (cati?)
    c) nu (nr de prieteni de la care daca ar fi avut acest produs ati fi aflat)

    4. Ce marca de aragaz/masina de spalat aveti?
    (A)......
    (M)...

    5. Consult e-magazinele inainte de a ma duce in magazine pentru electrocasnice:
    a) da
    b) nu


    6. Cand ati achizionat aragazul/masina de spalat ati vazut produse Tehnoton? In ce magazin?
    a) da, dar nu le-am luat in considerare in alegerea produsului pe care il doream
    b) da, dar raportul pret-calitate nu m-a determinat sa cumpar produse Tehnoton
    c) nu

    7. In alegerea aragazului in ce ordine luati in considerarea urmatoarele caracteristici?
    P - pret
    G- perioada de garantie
    E- estetica
    M- material
    S -sistem de siguranta
    D- dimensiune
    F- marca

    8. Cumparati aragazuri la pret de:
    a) sub 400 RON (4 mil ROL)
    b)400-600 RON
    c) 600-800RON
    d) 800-1000RON
    e) peste 1000 RON (10 mil ROL)

    9. Aragazul actual va fi inlocuit:
    a) cu un alt aragaz (in cati ani?)
    b) cu produse incorporabile: plita si cuptor (in cati ani?)

    10. Venitul familiei:
    a) 300-600 EUR
    b) 500-800 EUR
    c) 800-1100 EUR
    d) 1100 - 1400 EUR
    e) 1400 - 1700 EUR

    Va multumesc MULT!

    Daca aveti completari nu ezitati sa le spuneti.
  • Cherubino
    Living Legend
    • 10.iul.2006
    • 1688

    #2
    Re: Chestionar Tehnoton

    Postat în original de ancaher
    am revenit cu niste intrebari. Va fi mai simplu si pentru dumneavoastra in a ma ajuta (in masura in care timpul si vointa va permite). Daca va referiti la aragaz (A) si la masina de spalat (M)

    1. Ati auzit de firma Tehnoton Iasi?
    a) da, este producatoare de electronice
    b) da, este producatoare de electrocasnice
    c) nu

    2. Am auzit de Tehnoton:
    a) la radio
    b) la TV
    c) am vazut produse in magazine (unde?)
    d) pe strada
    e) de la cunostinte


    3. Ati achizitionat vreun produs Tehnoton (aragaz/ masina de spalat) sau aveti prieteni/cunostinte care au un astfel de produs?
    a) da, am achizitionat A/M
    b) da, au achizitionat prieteni (cati?)
    c) nu (nr de prieteni de la care daca ar fi avut acest produs ati fi aflat)

    4. Ce marca de aragaz/masina de spalat aveti?
    (A)......
    (M)...

    5. Consult e-magazinele inainte de a ma duce in magazine pentru electrocasnice:
    a) da
    b) nu


    6. Cand ati achizionat aragazul/masina de spalat ati vazut produse Tehnoton? In ce magazin?
    a) da, dar nu le-am luat in considerare in alegerea produsului pe care il doream
    b) da, dar raportul pret-calitate nu m-a determinat sa cumpar produse Tehnoton
    c) nu

    7. In alegerea aragazului in ce ordine luati in considerarea urmatoarele caracteristici?
    P - pret
    G- perioada de garantie
    E- estetica
    M- material
    S -sistem de siguranta
    D- dimensiune
    F- marca

    8. Cumparati aragazuri la pret de:
    a) sub 400 RON (4 mil ROL)
    b)400-600 RON
    c) 600-800RON
    d) 800-1000RON
    e) peste 1000 RON (10 mil ROL)

    9. Aragazul actual va fi inlocuit:
    a) cu un alt aragaz (in cati ani?)
    b) cu produse incorporabile: plita si cuptor (in cati ani?)

    10. Venitul familiei:
    a) 300-600 EUR
    b) 500-800 EUR
    c) 800-1100 EUR
    d) 1100 - 1400 EUR
    e) 1400 - 1700 EUR

    Va multumesc MULT!

    Daca aveti completari nu ezitati sa le spuneti.
    1.b;
    3.a (A);
    4.FLAME 3;
    5.b;
    8.a;
    9.a;
    10.a.
    La restul nu pot raspunde pt. ca nu sunt bine formulate.
    LARGO AL FACTOTUM

    Comentariu

    • RaduCA
      Living Legend
      • 09.oct.2005
      • 6359

      #3
      Postat în original de ancaher
      [...] (Tehnoton Iasi este al 3-lea producator local de electrocasnice). [...]
      Sincer, nu am stiut si chiar ma mira aceasta pozitionare. Care este sursa acesteia si ce inseamna "local"?

      Postat în original de ancaher
      [...] In ce masura ati achiziona (achizitionat) unul din produsele Tehnoton sau cunoasteti pe cineva care a cumparat aceste produse. De ce ati cumpara/t si de nu? [...]
      La mine in localitate, am intrebat persoane care instaleaza aceste produse si raspunsul a fost: "orice, numai Tehnoton NU!" (ma refer la aragazuri).

      Postat în original de ancaher
      [...] trebuie sa aduc solutii pentru imbunatatirea activitatii de vanzare la Tehnoton. [...]
      Jalnic pentru cei de la Tehnoton daca apeleaza la astfel de solutii! Nu ca Dvs. nu ati fi capabila de sarcina trasata, dar eu cred ca ei se folosesc de aceasta "tema" pentru a face economie la capitolul "consultanta", "prospectarea pietii", "sondaje" etc. Penibil!

      Postat în original de ancaher
      [...] cred ca am ajuns si la 100 de articole de ziar informatii despre firmele care produc si comercializeaza electrocasnice in Romania pentru a cunoasta piata [...]
      Nu cred ca pentru a cunoaste aceasta piata trebuie sa va bazati pe articolele din ziar, sau, mai bine spus, numai pe acestea. La ziar, este pe primul loc cine plateste mai mult!

      Cind spuneti "masini de spalat produse de Tehnoton", la ce va referiti? la cele in care incap trei perechi de sosete si-o batista?

      Raspunsuri la chestionar:
      1. b
      2. am lucrat acolo, alegeti Dvs. raspunsul corect
      3. c; nr. de prieteni de la care, daca ar fi avut acest produs, ati fi aflat = 0, prietenii mei nu cumpara produse Tehnoton; o face vre-un iesean/
      4. A = Zanussi; M = Whirlpool
      5. da
      6. nu
      7. S -sistem de siguranta
      G- perioada de garantie
      E- estetica
      F- marca
      M- material
      P - pret
      D- dimensiune
      8. depinde de mai multi factori, dar cred ca intre 400-800 RON
      9. deja am "aragaz" incorporat, vorba colegului, trebuia sa intrebati acest lucru de la inceput
      10. va trimit mesaj pe MP
      De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
      În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

      Comentariu

      • Mircea_G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12086

        #4
        Re: Chestionar Tehnoton

        Postat în original de ancaher
        Daca aveti completari nu ezitati sa le spuneti.
        Da ! Tehnoton ! pacat ca revolutia i-a adus um mare regres . Daca la anul 89 intreprinderea avea aripi si planuri marete , dupa , s-a ales praful . Un nume care spunea ceva ( si chiar suna bine ! ) , un concurent serios pt cei de la TG Mures care beneficiau de mai multa asistenta externa . Azi ? praful si pulberea ! Indiferent ce incearca acum e greu de reusit pe piata asta agitata , mai ales dupa esecul de dupa 89 cu aragazele . Cind a fost momentul de relansare , au trecut de la electronica la facut table , mai precis plite si aragaze de o calitate execrabila , fapt ce i-a scos din mintea romanilor ! Acum sa ma refer numai la aragaze : Doamne ! mai proaste nu cred ca le putea face cineva . Tabla vopsita , nu emailata , izolatie proasta a cuptorului ; cind functiona cuptorul se stingeau ochiurile din cauza aerului cald ...o porcarie . de alte produse n-am stiinta .
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • Cherubino
          Living Legend
          • 10.iul.2006
          • 1688

          #5
          In completare la raspunsul la chestionar si legat si de ce spunea mai sus dl.MIRCEA MAXIMG,pot sa spun si eu ca regret alegerea facuta si sunt extrem de nemultumit de aragaz.N-are decat 4 ani si deja curge rugina din el.Cred ca in maxim 1 an va trebui sa-l inlocuiesc cu altul nou,care in niciun caz nu va mai fi Tehnoton.Intr-adevar,e pacat ca aceasta marca a decazut in asemenea hal.
          LARGO AL FACTOTUM

          Comentariu

          • VYS
            Living Legend
            • 19.aug.2005
            • 12976

            #6
            Florine, vorbesti despre firma respectiva de parca ar fi fost in varful piramidei si acum sunt la pamant!

            Fara tehnologie ... nu mai faci fata azi.
            VYS Blog DIY

            Comentariu

            • Mircea_G
              Living Legend
              • 14.ian.2007
              • 12086

              #7
              Postat în original de VYS
              Florine, vorbesti despre firma respectiva de parca ar fi fost in varful piramidei si acum sunt la pamant!

              Fara tehnologie ... nu mai faci fata azi.
              N-am legaturi de afaceri cu Tehnoton dar pot spune , atit cit stiu , ca s-a aflat sus rau ! la revolutie , mai precis , dupa , a cazut ! Raduca , se pare , ne poate spune mai multe ! Acum sint anonimi iar daca se cantoneaza tot la aragaze si masini de spalat unde piata e plina ...vai de ei !
              Instalatii verificari-revizii gaze

              Comentariu

              • RaduCA
                Living Legend
                • 09.oct.2005
                • 6359

                #8
                Postat în original de MIRCEA MAXIMG
                [...] la revolutie, mai precis, dupa, a cazut! [...]
                Va pot spune (neoficial, dar cred ca as putea obtine si confirmarea oficiala) ca acum mare parte din venituri sint din inchirierea spatiilor catre terti.
                De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                Comentariu

                • Mircea_G
                  Living Legend
                  • 14.ian.2007
                  • 12086

                  #9
                  Postat în original de raduca
                  Postat în original de MIRCEA MAXIMG
                  [...] la revolutie, mai precis, dupa, a cazut! [...]
                  Va pot spune (neoficial, dar cred ca as putea obtine si confirmarea oficiala) ca acum mare parte din venituri sint din inchirierea spatiilor catre terti.
                  Metoda capitalista pe care o consider cea mai jegoasa ! Asta e termenul ! Pacat ! Lasati ca e mai bine sa aducem din China toate nimicurile cind aveam noi ditamai fabrica ....
                  Instalatii verificari-revizii gaze

                  Comentariu

                  • Cherubino
                    Living Legend
                    • 10.iul.2006
                    • 1688

                    #10
                    Postat în original de VYS
                    Florine, vorbesti despre firma respectiva de parca ar fi fost in varful piramidei si acum sunt la pamant!

                    Fara tehnologie ... nu mai faci fata azi.
                    Trebuia sa fiu mai explicit si sa precizez ca ma refeream la perioada dinainte de 1990 cand numele Tehnoton insemna ceva.
                    LARGO AL FACTOTUM

                    Comentariu

                    Procesare...