Tablou sigurante

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • bogdan.sb
    Membru Marcant
    • 23.aug.2006
    • 548

    Tablou sigurante

    Deoarece am adaugat o noua intrebare intr-un topic mai vechi si nu am primit raspuns, revin si deschid un nou topic cu aceeasi problema:
    Am deschis aceasta discutie in urma cu mai mult timp. Am primit mai multe sugestii, dar din motive personale, nu am reusit sa le pun in practica.
    Acum m-am hotarat sa montez tabloul electric. Precizez ca nu sunt electrician de profesie, dar nu sunt nici strain de ceea ce inseamna curentul electric.
    Atasez inca odate schema cu explicatii suplimentare:
    1. CABLU 1 .... CABLU 8 reprezinta firele electrice care ies din tubulatura si intra in panoul electric. Din pacate nu pot sa grupez in alt mod consumatorii. La vremea cand am realizat instalatia am avut incredere in electrician ....
    2. In acest moment fiecare "CABLU" are o sigutanta F+N (20 sau 16 A de la caz la caz) pe care o sa le pastrez.
    3. In dreptul fiecarul cablu am alaturat o lista cu consumatori (bineinteles nu functioneaza toti odata)
    4. Impamantarea: Tabloul 1 NU are impamantare, tablourile 2 si 3 au pentru prize si NU au pentru lampi.
    5. O parte a retelei electrice este realizata intr-o mansarda pe structura de lemn.
    6. Deja am cumparat aparetele asa ca prefer DACA ESTE OK sa pastrez aceasta schema, sau sa-i aduc modificari cat mai mici.

    Avand in vedere cele de mai sus, va rog sa-mi dati sugestii cat mai pertinente.
    Personal imi fac griji din 2 motive:
    1. consumul de curent pe cele 2 DPNa vigi C10 si pe grupul MSU + C60N + Vigi C60
    2. lipsa impamantarii pentru anumiti consumatori
    3. Pot sa folosesc un DPNa vigi C10 pentru tablourile 1 si 2?
    4. Mai trebuie sa folosesc o alta siguranta dupa DPNa vigi C10 ?

    Va multumesc.
    Fișiere Atașate
  • alex virtual
    Living Legend
    • 19.mai.2007
    • 1363

    #2
    eu spun asa :

    1-pentru grupul MSU + C60N + Vigi C60 nu cred ca o sa ai probleme la consum. insa pentru tablourile 1 si 2 nu am aceeasi parere . aici te sfatuiesc sa pui sigurante de 20A sau 25A .
    2- lipsa impamantari e o problema pe care ar trebui sa o rezolvi , din cate vad eu doar tabloul 3 are impamantare!
    3-cum am mentionat si mai sus pune de 20A sau 25A , dimensioneaza si conductori daca e nevoie!
    4-nu mai e nevoie .

    Comentariu

    • liviu2004
      Membru marcant
      • 03.ian.2007
      • 508

      #3
      bogdan, ai mesaj dincolo.

      alex, de unde stii valoare nominala la MSU + C60N + Vigi C60 daca tot zici ca ajunge

      20-25A pentru un tv amarat si 13 becuri? oooooo

      Comentariu

      • bogdan.sb
        Membru Marcant
        • 23.aug.2006
        • 548

        #4
        Am mai intrebat in stanga si in dreapta si am schimbat cu totul schema.
        Acum cred ca este ok. Am dimensionat si sigurantele in raport cu conductorii, am grupat in 2 tablouri, etc. Sper sa reusesc maine sa o postez si sa primesc critici
        Daca nu o sa primesc critici, poate o sa se inspire si alti forum-isti din ea.
        Multumesc.

        Comentariu

        • alex virtual
          Living Legend
          • 19.mai.2007
          • 1363

          #5
          Postat în original de liviu2004
          bogdan, ai mesaj dincolo.

          alex, de unde stii valoare nominala la MSU + C60N + Vigi C60 daca tot zici ca ajunge

          20-25A pentru un tv amarat si 13 becuri? oooooo
          daca lasi siguranta de 10 A si folosesti un fier de calcat de 2Kw sau mai mare ce mai iti ramane domnule? nu mai pun TV si becurile care le mentionezi tu ! mare grija la mentiunile gresite pe care le faci deoarece uni te pot crede !

          Comentariu

          • liviu2004
            Membru marcant
            • 03.ian.2007
            • 508

            #6
            Un fier de 2kw ia vreo 8A. Un TV sa zicem 0,5A. Becurile trebuie puse pe o siguranta separata. 16A pe circuit de priza e mai mult decat suficient.

            Sa ne intelegem: 20,25A pe un circuit de prize e prea mult. Ca o siguranta generala e alta discutie.

            Comentariu

            • alex virtual
              Living Legend
              • 19.mai.2007
              • 1363

              #7
              Postat în original de liviu2004
              Un fier de 2kw ia vreo 8A. Un TV sa zicem 0,5A. Becurile trebuie puse pe o siguranta separata. 16A pe circuit de priza e mai mult decat suficient.

              Sa ne intelegem: 20,25A pe un circuit de prize e prea mult. Ca o siguranta generala e alta discutie.
              10 amperi era siguranta generala pentru tabloul respectiv (mai uitate o data pe schema) ! in rest nu mai completez cu nimic ......
              te salut!

              Comentariu

              • liviu2004
                Membru marcant
                • 03.ian.2007
                • 508

                #8
                1-0 pentru tine. Fa-mi si mie te rog, de amorul artei, e schema ca la carte cu ceea ce doreste utilizatorul. Daca accepti provocarea si ai timp.

                Comentariu

                • bogdan.sb
                  Membru Marcant
                  • 23.aug.2006
                  • 548

                  #9
                  Noua schema:
                  Fișiere Atașate

                  Comentariu

                  • liviu2004
                    Membru marcant
                    • 03.ian.2007
                    • 508

                    #10
                    Care e diferenta?

                    Comentariu

                    • bogdan.sb
                      Membru Marcant
                      • 23.aug.2006
                      • 548

                      #11
                      oops, am gresit fisierul ......
                      Fișiere Atașate

                      Comentariu

                      • dmugurel
                        Membru marcant
                        • 14.feb.2006
                        • 306

                        #12
                        Nu exagerati cu valoarea marimii sigurantelor intrun circuit. Pentru o buna selectivitate pe verticala conform normativelor intre doua protectii trebuie sa fie o diferenta de cel putin doua trepte. Daca in firida este o sig de 25A atunci in tabloul de distributie o siguranta trebuie sa fie de maxim 16 A suficienta pentru un circuit pentru prize(16A * 230V=3680W).
                        PS. Am vrut acest mesaj pe alt topicdar nu il mai pot sterge, doar modifica. Scuze
                        Mesajul contine pareri personale, fara pretentii de adevaruri universale.

                        Comentariu

                        • bogdan.sb
                          Membru Marcant
                          • 23.aug.2006
                          • 548

                          #13
                          Deci, sa inteleg ca valorile alese sunt relativ bune?

                          Comentariu

                          • liviu2004
                            Membru marcant
                            • 03.ian.2007
                            • 508

                            #14
                            E mai bine dar eu as incerca asa: vezi daca poti atasa MSU la DPNaVigi. Ar fi mai bine ca solutie compacta. Iar mai jos, sa zicem ca merge si asa dar in caz de scurtcircuit s-ar putea sa sara siguranta de 32. Nu inteleg totusi: Vigi C60 e un modul, 63A ce reprezinta, o siguranta de 2 poli de 63A?

                            Comentariu

                            • bogdan.sb
                              Membru Marcant
                              • 23.aug.2006
                              • 548

                              #15
                              Din cate am vazut MSU nu merge atasat direct la DPNaVIVI. In partea de jos a schemei nu am mai folosit un DPNaVIGI, ci un VIGI la care am atasat o siguranta - asa functioneaza. Siguranta, la randul ei este atasata de MSU...

                              Comentariu

                              Procesare...