Canalizare infundata la baie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • JulianDoe
    Incepator
    • 16.apr.2008
    • 2

    Canalizare infundata la baie

    locuiesc intr-o casa (un singur nivel). nu a fost construita de mine asa ca nu stiu foarte multe despre ea. am urmatoarea problema : in baie, dupa ce scot dopul de la cada, apa incepe sa iasa prin sifonul din pardoseala. am incercat sa introduc un "sarpe" prin acel sifon, dar undeva in interior este un cot si sufa nu intra mai mult de 25-30 cm.am incercat si cu soda caustica dar nu prea are efect. acum , singura solutie este sa asez dopul de la cada "pe jumatate", ca sa micsorez debitul. chestia asta se intampla numai cand cada e plina , sau aproape plina.
    un sfat ?
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 12977

    #2
    Ai un dop de mizerie pe undeva, la un cot sau in alta zona.

    Nu ai un alt loc de vizitare/curatare pe traseu, in spatele sifonului de pardoseala?
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • JulianDoe
      Incepator
      • 16.apr.2008
      • 2

      #3
      din pacate nu am...eu ma gandeam daca nu exista vreun superprodus supermiraculos, ca aschimodia aia care face reclama la mr. muscolo : il torni acolo si...pac, apa curge susurand in voie.

      Comentariu

      • adrian_ilie25
        Incepator
        • 06.iun.2007
        • 22

        #4
        Re: Canalizare infundata la baie

        Postat în original de JulianDoe
        . in baie, dupa ce scot dopul de la cada, apa incepe sa iasa prin sifonul din pardoseala. am incercat sa introduc un "sarpe" prin acel sifon, dar undeva in interior este un cot si sufa nu intra mai mult de 25-30 cm.am incercat si cu soda caustica dar nu prea are efect. acum , singura solutie este sa asez dopul de la cada "pe jumatate", ca sa micsorez debitul. chestia asta se intampla numai cand cada e plina , sau aproape plina.un sfat?
        aceeasi problema o am si eu....chiar nimic nimic?.....cu soda inca nu am incercat ,ce cantitate se pune????

        Comentariu

        • Mircea G
          Living Legend
          • 14.ian.2007
          • 12085

          #5
          Postat în original de VYS
          Ai un dop de mizerie pe undeva, la un cot sau in alta zona.

          Nu ai un alt loc de vizitare/curatare pe traseu, in spatele sifonului de pardoseala?
          Ei.....ai vazut la ce este bun un sifon de pardoseala ?
          Instalatii verificari-revizii gaze

          Comentariu

          • adrian_ilie25
            Incepator
            • 06.iun.2007
            • 22

            #6
            Postat în original de Mircea G
            Postat în original de VYS
            Ai un dop de mizerie pe undeva, la un cot sau in alta zona.

            Nu ai un alt loc de vizitare/curatare pe traseu, in spatele sifonului de pardoseala?
            Ei.....ai vazut la ce este bun un sifon de pardoseala ?

            si daca nu am loc de vizitare/curatare pe traseu ar trebui sa sparg gresia,dar asta e ultimul lucru la care ma gandesc......asa ca ma gandesc sa incerc si cu soda[cu Mr Musculo parca si-a mai dat drumul dar nu mult]dar nu stiu ce cantitate sa folosesc

            Comentariu

            • VYS
              Living Legend
              • 19.aug.2005
              • 12977

              #7
              Postat în original de Mircea G
              Postat în original de VYS
              Ai un dop de mizerie pe undeva, la un cot sau in alta zona.

              Nu ai un alt loc de vizitare/curatare pe traseu, in spatele sifonului de pardoseala?
              Ei.....ai vazut la ce este bun un sifon de pardoseala ?
              Discutabil. Nu sunt convins ca este absolut necesar daca ai o anume configuratie a retelei.
              VYS Blog DIY

              Comentariu

              • Mircea G
                Living Legend
                • 14.ian.2007
                • 12085

                #8
                Postat în original de VYS
                Postat în original de Mircea G
                Postat în original de VYS
                Ai un dop de mizerie pe undeva, la un cot sau in alta zona.

                Nu ai un alt loc de vizitare/curatare pe traseu, in spatele sifonului de pardoseala?
                Ei.....ai vazut la ce este bun un sifon de pardoseala ?
                Discutabil. Nu sunt convins ca este absolut necesar daca ai o anume configuratie a retelei.
                Mda !
                Instalatii verificari-revizii gaze

                Comentariu

                • ombun
                  Membru marcant
                  • 12.feb.2007
                  • 580

                  #9
                  ..naspa ...am patit asa ceva la o garsoniera......se formase un dop pe traseu (din returile aruncate la renovare....ipsos,,ciment...var...) ...
                  am avut norc...am avut acces la subsolul imobilului...am desfacut tevile....am rezolvat; initial am incercat cu toate soluitiile posibile: soda, musculo, detartranti....si nimic!
                  vreau sa fac o casa !

                  Comentariu

                  • DarkAngel
                    Incepator
                    • 06.aug.2007
                    • 31

                    #10
                    uuu

                    Inteligenta ma urmareste... da' eu sunt mai rapid!

                    Comentariu

                    • Baboo
                      Living Legend
                      • 09.iul.2006
                      • 1658

                      #11
                      Curaţaţi bine sifonul de pardoseala. Eu cred ca sunt de puneri pe fundul sifonului si in acest fel este micşorată secţiunea princare se scurge apă. Dumneavoastra aţi spus ca daca puneţi dopul intr-o anumita poziţie, funcţionează, nu? Păi asta inseamna ca este micşorat debitul sifonului, sau el nu a fost calculat pentru debitul apei care vine din cada. Acelaşi probleme le am si eu din cin in cind in baie si curat sifonul.
                      Sal'tare!
                      E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

                      Comentariu

                      Procesare...