Constructie case lemn

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • dodo1959
    Incepator
    • 28.feb.2008
    • 6

    Constructie case lemn

    Propun o noua tema (sper ca este noua). Daca nu este o tema noua v-as ramane dator daca m-ati trimite la o astfel de tema.
    As dori sa aud opinii ale celor care si-au construit o casa din lemn. Cat a costat, cum se comporta in timp, ce probleme au sau au avut si tot ce ar trebui sa stie cineva care se gandeste sa-si construiasca o casa din lemn.
    Eu am un teren in Baicoi Prahova pe care as dori sa-mi construiesc o casuta de max 100 mp si inca nu m-am hotarat din ce sa o fac, dar inclin spre una din lemn. Asa ca incerc sa aflu de la cei care au construit deja una la ce sa ma astept.
    Multumesc.
    Multumesc. Am mai invatat ceva!
  • dodo1959
    Incepator
    • 28.feb.2008
    • 6

    #2
    Chiar nu este nimeni interesat de subiect?
    Multumesc. Am mai invatat ceva!

    Comentariu

    • flandra
      Incepator
      • 12.apr.2008
      • 2

      #3
      Din ce vrei sa o faci ? Lemn masiv sau doar pe structura de lemn ?
      Lemn masiv...busteni sau grinzi profilate ? Nu am facut inca o astfel de casa dar ai intrebat daca e cineva interesat iar eu ma apuc de o astfel de constructie in 3 luni.

      Comentariu

      • dodo1959
        Incepator
        • 28.feb.2008
        • 6

        #4
        Constructie case lemn

        Structura din lemn, dar nu din busteni. Si aici am inteles ca sunt 2 sisteme de constructie: panouri sandwich sau structura din lemn. N-am prea inteles care este diferenta, dar cred ca panourile se executa pe mese speciale de asamblare la sediul firmei constructoare dupa care se aduc pe teren si se asambleaza, pe cand sistemul structura de lemn se executa direct la fata locului. Tu ce sistem ai ales si de ce? Cunosti pe cineva care locuieste deja intr-o casa de lemn construita de curand? M-ar interesa ce probleme a avut sau are la o astfel de constructie. Cu cine am mai discutat au pareri foarte diferite in ceea ce priveste constructia unei case de lemn, pro si contra, dar nu neaparat cu argumente, mai mult impresii din auzite. Eu nu cunosc pe nimeni care sa stea intr-a astfel de casa.
        Multumesc. Am mai invatat ceva!

        Comentariu

        • villara
          Incepator
          • 16.dec.2007
          • 68

          #5
          SI EU AM UN TEREN IN BAICOI SI URMEAZA SA IMI IASA AUTORIZATIA DE CONSTRUCTIE PENTRU O CASA PE STRUCTURA DIN LEMN, PANA ACUM AM PLATIT 120 MIL. 170 M DESFASURATI+ GARAJ 80 MP
          Fișiere Atașate

          Comentariu

          • alexis
            Living Legend
            • 05.nov.2006
            • 1320

            #6
            Postat în original de villara
            SI EU AM UN TEREN IN BAICOI SI URMEAZA SA IMI IASA AUTORIZATIA DE CONSTRUCTIE PENTRU O CASA PE STRUCTURA DIN LEMN, PANA ACUM AM PLATIT 120 MIL. 170 M DESFASURATI+ GARAJ 80 MP
            Poti sa ne spui de ce te-a costat asa mult (120 mil) pana acum?
            faci o casa si pentru urmasii tai

            Comentariu

            • iogi
              Incepator
              • 04.mar.2008
              • 44

              #7
              buna intrebare ,

              Comentariu

              • RaduCA
                Living Legend
                • 09.oct.2005
                • 6451

                #8
                Vi se pare mult 12.000 ron? Pai daca luam in calcul topo, geo, proiect (complet), avize, autorizatie de constructie, mie nu mi se pare mult.

                In schimb, m-a dat pe spate valoarea casei la "rosu".
                De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                Comentariu

                • villara
                  Incepator
                  • 16.dec.2007
                  • 68

                  #9
                  Arhitectura, rezistenta la fundare, rezistenta casa+garaj, instalatie electrica, termica, apa, ridicare topo, studiu geotehnic, scoatere din circuit intravilan agricol, avize, fosa septica, imprejmuire!.........
                  Daca omit ceva revin.

                  Comentariu

                  • villara
                    Incepator
                    • 16.dec.2007
                    • 68

                    #10
                    Raduca, ce intelegi prin " la rosu"? Eu am calculat cu finisaj exterior, fara geamuri si usi, fara instalatii, fara placare interioara, acoperita.

                    Comentariu

                    • RaduCA
                      Living Legend
                      • 09.oct.2005
                      • 6451

                      #11
                      Postat în original de villara
                      Raduca, ce intelegi prin "la rosu"? Eu am calculat cu finisaj exterior, fara geamuri si usi, fara instalatii, fara placare interioara, acoperita.
                      Sinteti pe aproape. Daca mai eliminati finisajele exterioare si acoperisul, veti obtine asa-numita "casa la rosu".
                      De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                      În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                      Comentariu

                      • alexis
                        Living Legend
                        • 05.nov.2006
                        • 1320

                        #12
                        Postat în original de raduca
                        Postat în original de villara
                        Raduca, ce intelegi prin "la rosu"? Eu am calculat cu finisaj exterior, fara geamuri si usi, fara instalatii, fara placare interioara, acoperita.
                        Sinteti pe aproape. Daca mai eliminati finisajele exterioare si acoperisul, veti obtine asa-numita "casa la rosu".
                        Am si eu o intrebare, pentru ridicarea moralului meu, "la rosu" inseamna doar cu astereala batuta? Pt ca daca am montat si tigla inseamna ca sunt "pe plus". Adica din fantastica suma care ma asteapta la finisaje pot scadea linistit pretul tiglei. Mi-ar prinde bine si o veste buna de Pastele asta
                        faci o casa si pentru urmasii tai

                        Comentariu

                        • RaduCA
                          Living Legend
                          • 09.oct.2005
                          • 6451

                          #13
                          Postat în original de alexis
                          [...] "la rosu" inseamna doar cu astereala batuta? [...]
                          Exact. Sarbatori fericite!
                          De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                          În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                          Comentariu

                          • Mircea_G
                            Living Legend
                            • 14.ian.2007
                            • 12204

                            #14
                            [quote="alexis"]
                            Postat în original de raduca
                            Am si eu o intrebare, pentru ridicarea moralului meu, "la rosu" inseamna doar cu astereala batuta?
                            " La rosu " inseamna astereala batuta si CARTON pe ea , indiferent ce invelitoare va fi pusa mai tirziu ! Nu se lasa astereala neacoperita ! Ca mai nou sint destule firme care lucreaza " la misto " este alta poveste . Daca ati montat tigla si lucrarea a fost prinsa in " la rosu " este foarte bine dar totusi undeva costul montarii apare , nu poate fi " moca " !
                            Instalatii verificari-revizii gaze

                            Comentariu

                            • villara
                              Incepator
                              • 16.dec.2007
                              • 68

                              #15
                              ASTEREALA ESTE SCANDURA CARE SE PUNE PESTE STRUCTURA ACOPERISULUI?
                              POATE ARE CINEVA O POZA CU O SECTIUNE DE ACOPERIS

                              Comentariu

                              Procesare...