Constructie cabana de lemn

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • demetrescu
    Incepator
    • 25.iul.2007
    • 1

    Constructie cabana de lemn

    Construiesc o cabana din lemn langa Petrosani.
    6x5m parter si mansarda.
    Sus si jos cate o baie de 1,5x2m.
    Sus 2 camere, jos necompartimentat.
    Acoperisul si tavan pentru mansarda, panta 15%, cu onduline.
    Am alimentare cu ENEL, apa si fosa septica.
    Perete exterior: 157,5mm placat la exterior cu lambriu de 45 mmm, structura lemn 100x50mm, vata min. 100mm in
    structura, folieanticondens si placare la interior cu gips carton de 12,5mm.
    Am ales firma AGRO POWER (CASE DE LEMN OK!) de pe internet care
    mi-a facut o oferta rezonabila (fata de altii) in sept. 07.
    Din pacate am intarziat in justitie pentru a scoate din indiviziune terenul. Acum merg la proiectant. Constructorul realizeaza prefabricarea, transportul si montajul.
    Eu trebuie sa execut fundatia.
    SOLICIT Sfaturi.
    Mii de multumiri.
    Titel.
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 12977

    #2
    Si de ce nu le soliciti macar proiect pentru fundatie?

    Ei stiu cel mai bine ce pun pe fundatie.

    Izolatie minim 100 mm suna dubios, probabil vor fi exact 10 cm si atat. Cred ca este cam putin.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • Mircea G
      Living Legend
      • 14.ian.2007
      • 12085

      #3
      Re: Constructie cabana de lemn

      Cabana este cabana sau intentionati sa locuiti in ea mai mult timp ? O izolatie de 10 cm este mult prea mica . Cereti un min de 20 cm . Si chiar daca acum va fi locuita sporadic nu se stie mai tirziu . In legatura cu fundatia ei trebuie sa va dea planul . Ei cunosc dimensiunile . greutatea, modul de fixare pe placa , pozitia strapungerilor pt utilitati . Vedeti poate iesiti tot mai avantajos daca firma respectiva va face fundatia . Ca o paranteza , ne puteti arata planurile ? Ps. in functie de teren si umiditatea zonei , nu faceti economie la fundatie . Incercati sa va ridicati cit mai mult posibil fata de nivelul terenului .
      Instalatii verificari-revizii gaze

      Comentariu

      • RaduCA
        Living Legend
        • 09.oct.2005
        • 6360

        #4
        @ demetrescu: Cum este protejata vata minerala de umiditatea exterioara? in componenta peretelui Dvs. nu vad nici o bariera contra acesteia.
        Doua pareri personale:
        1. Cam prea firav peretele Dvs.
        2. Daca tot faceti cabana, poate ca ar fi mai potrivit lambriu in interior si nu rigips.

        @ VYS:
        Postat în original de demetrescu
        [...] vata min. 100 mm[...]
        inseamna "vata minerala de 100 mm", nu "vata minim 100 mm".
        De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
        În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

        Comentariu

        Procesare...