Conductor alimentare senzor gaz

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • bogdan.sb
    Membru Marcant
    • 23.aug.2006
    • 548

    Conductor alimentare senzor gaz

    Am o intrebare: de ce se recomanda un conductor cu suprafata de MINIM 1,5 mmp pentru alimentarea si racordul la o electrovalva a unui detector de gaz (220 V)? Consumul este de cativa wats........

    Multumesc.
  • Mircea G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12085

    #2
    Re: Conductor alimentare senzor gaz

    Postat în original de bogdan.sb
    Am o intrebare: de ce se recomanda un conductor cu suprafata de MINIM 1,5 mmp pentru alimentarea si racordul la o electrovalva a unui detector de gaz (220 V)? Consumul este de cativa wats........

    Multumesc.
    Este o prostie ! Probabil cel care a recomandat asa ceva s-a gindit ca in exterior exista o mica portiune unde cablul este in aer intre zid si electrovalva si poate pentru a fi mai rezistent mecanic ! Totusi nu cred ca e cineva nebun sa traga de acel cablu mai ales ca el este pozitionat , de regula , in locuri inaccesibile .
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • Cherubino
      Living Legend
      • 10.iul.2006
      • 1688

      #3
      Probabil din motive de siguranta suplimentara,pentru ca in mod clar curentul absorbit nu justifica o astfel de sectiune a conductorului.O cerinta similara exista si la echipamentele electrice folosite in minele de carbune unde exista emanatii de metan din zacamant si unde,de exemplu,un cofret electric trifazat cu un curent nominal de 25A este de fapt echipat la interior cu un contactor de 63A,cel de 63A are un contactor de 125A,iar cel de 125A are un contactor de 400A.Probabil ca fiind si aici vorba de un dispozitiv folosit intr-o instalatie cu gaz metan,se folosesc aceleasi supradimensionari.
      LARGO AL FACTOTUM

      Comentariu

      • liviu2004
        Membru marcant
        • 03.ian.2007
        • 508

        #4
        S-a ales conductor de 1,5 sqmm deoarece sunt putine instalatii casnice care ar dispune de o siguranta mai mica de 10A.

        Comentariu

        • bogdan.sb
          Membru Marcant
          • 23.aug.2006
          • 548

          #5
          Nu este un "cel care a recomandat asa ceva". Pe instructiunile de montare scrie asta. Si am citit la mai multe modele .....
          Probabil Liviu2004 are dreptate cu supradimensionarea altfel nici eu nu-mi explic. Cert este ca m-am luat dupa instructiuni si le-am conectat cu conductor de 2x1,5 ....

          Comentariu

          • Mircea G
            Living Legend
            • 14.ian.2007
            • 12085

            #6
            Postat în original de bogdan.sb
            Nu este un "cel care a recomandat asa ceva". Pe instructiunile de montare scrie asta. Si am citit la mai multe modele .....
            Probabil Liviu2004 are dreptate cu supradimensionarea altfel nici eu nu-mi explic. Cert este ca m-am luat dupa instructiuni si le-am conectat cu conductor de 2x1,5 ....
            Daca asa scrie si asa ati facut este ok , totusi , indiferent de explicatie , logic nu are sens ! Supradimensionarea nu tine de fizica si stiinta ci dimpotriva !
            Instalatii verificari-revizii gaze

            Comentariu

            • alex virtual
              Living Legend
              • 19.mai.2007
              • 1363

              #7
              detectoarele de gaze au propia siguranta fuzibila de aproximativ 250mA . motivul unei astfel de dimensionari se face in primul rand pentru asigurarea protectiei mecanice deoarece (in general) electrovalva e pozitionata in exteriorul locuintei . un alt motiv ar fi inchiderea etansa intre cablu si intrarea acestuia in electrovalva !
              va salut!

              Comentariu

              • Cherubino
                Living Legend
                • 10.iul.2006
                • 1688

                #8
                Postat în original de alex virtual
                detectoarele de gaze au propia siguranta fuzibila de aproximativ 250mA . motivul unei astfel de dimensionari se face in primul rand pentru asigurarea protectiei mecanice deoarece (in general) electrovalva e pozitionata in exteriorul locuintei . un alt motiv ar fi inchiderea etansa intre cablu si intrarea acestuia in electrovalva !
                va salut!
                Cred ca mai degraba e vorba de protectia mecanica,pentru ca problema etansarii cablului trebuie rezolvata din garniturile care ar trebui sa existe la introducatorul de cablu al electrovalvei.
                LARGO AL FACTOTUM

                Comentariu

                Procesare...