Schimbare contor

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • xplozia
    Incepator
    • 17.aug.2007
    • 91

    Schimbare contor

    Am gasit in urma cu ceva timp, pe acest forum, cum ca la 10 ani cei de la Electrica sunt obligati sa schimbe contorul la cerere. Am in constructie o casa, defapt o extindere. Constructia veche, pe care m-am extins, era un spatiu comercial si deci pe firma. In urma cu vreo 2 ani au venit cei de la electrica si au schimbat contoarele pe strada, mai putin la acest fost spatiu comercial. Anul trecut, dupa ce am achizitionat constructia, am mers si la electrica sa schimb proprietarul si am intrebat de ce nu au schimbat si acest contuar. Raspunsul lor a fost ca schimbarea gratuita s-a facut doar la persoane fizice. Acum vreau sa il schimb, sa il scot si afara din casa, contorul este vechi, urat si vine ca nuca in perete. Exista o astfel de prevedere, prin care dupa 10 ani sa schimbe gratuit cei de la electrica contorul, acum contorul este pe persoana fizica si este din 1992. Unde gasesc aceasta prevedere?
  • Dumitru popa
    Membru marcant
    • 28.aug.2006
    • 407

    #2
    Este o diferenta intre al schimba si a-l muta din loc, mutarea in alta pozitie se face contra cost in baza unei cereri la elctrica unde aveti contractul. Costul mutarii variaza de la caz la caz in functie de materiale dar nu mai mult de 100lei. Zilele acestea am citit legea energiei electrice (nu stiu ce numar are) dar in lege nu scria, in schimb au alte reglementari. pe mine m-a interesat daca sunt obligati sau nu sa monteze si o impamantare cand se face un bransament si am gasit ca sunt obligati.
    De inlocuit se inlocuiesc dar nu stiu daca la 10 ani, eu locuiesc la bloc si in 15 ani l-au schimbat aleator de 3 ori la toate apartamentele.

    Comentariu

    • xplozia
      Incepator
      • 17.aug.2007
      • 91

      #3
      Nu este vorba doar de mutare aici. Asa cum spuneam arata ca naiba, iar in momentul in care pe strada au schimbat contoarele, toata lumea le avea pana la acel moment in casa, iar odata cu schimbarea le-a scos pe toate afara.

      Comentariu

      • razvyyc
        Membru Marcant
        • 04.ian.2008
        • 450

        #4
        Postat în original de xplozia
        Nu este vorba doar de mutare aici. Asa cum spuneam arata ca naiba, iar in momentul in care pe strada au schimbat contoarele, toata lumea le avea pana la acel moment in casa, iar odata cu schimbarea le-a scos pe toate afara.
        Dumneavoastra oricum nu puteti sa va faceti contract de furnizare cu aplasamentul contorului in acel loc. Deci parca doriti sa scoateti castanele din foc cu mana altuia. Oricum pe noua locatie va fi amplast alt contor, probabil electronic (muuuult mai sensibil) datorita faptului ca cel din 1992 nu mai coreespunde clasei de precizie.

        Comentariu

        Procesare...