Patina timpului

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • kristina_racoasa
    Membru marcant
    • 18.oct.2007
    • 403

    Patina timpului

    Imi puteti spune unde pot gasi lacul pentru fier forjat PATINA TIMPULUI? Merge aplicat si pe bare de fier normal(nu forjat)?
  • Mircea G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12085

    #2
    Re: patina timpului

    Postat în original de kristina_racoasa
    Imi puteti spune unde pot gasi lacul pentru fier forjat PATINA TIMPULUI? Merge aplicat si pe bare de fier normal(nu forjat)?
    incercati aici Telefon: 0268477504 ( Brasov ) . Da !
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • Maestrul Max
      Living Legend
      • 28.iul.2006
      • 6920

      #3
      aici au pagina web. http://www.irondesign.ro/index.php?module=patina
      Cu stima.

      Comentariu

      • kristina_racoasa
        Membru marcant
        • 18.oct.2007
        • 403

        #4
        De cumparat am cumparat ws-patina. Dar cum se da cu ea? Ca nu iese asa bine. Adevarul este ca gardul meu nu este din fier forjat ci din teava cu sectiunea patrat. Am incercat si cu burete si cu material(carpa) si cu pensula, dar degeaba.Rezultatul e sub asteptari. Exista vreun "secret"?

        Comentariu

        • Mircea G
          Living Legend
          • 14.ian.2007
          • 12085

          #5
          Postat în original de kristina_racoasa
          De cumparat am cumparat ws-patina. Dar cum se da cu ea? Ca nu iese asa bine. Adevarul este ca gardul meu nu este din fier forjat ci din teava cu sectiunea patrat. Am incercat si cu burete si cu material(carpa) si cu pensula, dar degeaba.Rezultatul e sub asteptari. Exista vreun "secret"?
          Tot eu va salvez , dar miine seara . Stiu pe cineva care vopsea, pt strainatate, tot felul de obiecte din fier . Din vopsea obisnuita facea acea patina . Voi intreba si apoi va dau informatia .
          Instalatii verificari-revizii gaze

          Comentariu

          • b30kdt
            Membru
            • 06.dec.2006
            • 244

            #6
            deoarece si eu imi fac poarta acum ,tot din profile rectangulare si vreau sa o vopsesc si tot acelasi efect sa folosesc m-am gandit la metodologia respectiva,dupa parerea mea e cam ceva de genu:

            1 - primul strat de baza negru
            2 - cu o vopsea argintie sau aurie (din domeniul auto) si un burete sau carpa se fac niste pete
            3 -pe toata suprafata cu pistolul de vopsit se mai da un strat de vopsea neagra diluata destul de mult (aproape transparenta) pt ca gradul de acoperire sa fie f scazut .
            4 -in dreptul petelor create la punctul 2 se dau niste pufaituri cu pistolul cu aceeasi vopsea aurie sau argintie insa si aceasta diluata
            5 - un strat de lac tip auto pt a rezista la conditiile meteo

            Comentariu

            • kristina_racoasa
              Membru marcant
              • 18.oct.2007
              • 403

              #7
              Am rezolvat.Si a iesit super. Se foloseste o pensula mica de 2-3 cm latime. Se dilueaza patina dar nu prea mult ,apoi se inmoaie pensula in vopsea(patina) se freaca(invarte ) pe un carton si apoi se vopseste normal numai ca nu se apasa ci se da doar asa cat sa atinga suportul de vopsit. Nu o sa iasa chiar ca la fier forjat pentru ca acela are asperitati si cand se da cu pensula acele denivelari se vopsesc iar ce este mai dedesupt ramane negru. Dar imita bine. Si se merita sa folosesti patina nu alte vopseluri. Plus ca se usuca in cateva secunde(10-15).Cred ca o sa dau si eu cu lac auto pentru a straluci mai tare in soare, cu toate ca se vede bine.Ma mai gandesc, sau astept unele pareri.

              Comentariu

              • killer65
                Incepator
                • 12.oct.2008
                • 4

                #8
                eu am folosit patina de la iron brasov si am folosit un penson a iesit super detalii tel 0740500342

                Comentariu

                • killer65
                  Incepator
                  • 12.oct.2008
                  • 4

                  #9
                  [img]cu diluantul e mai problem ca nu merge orice [/img]
                  Fișiere Atașate

                  Comentariu

                  • George fier forjat
                    Incepator
                    • 07.ian.2009
                    • 2

                    #10
                    patina timpului

                    ...... patina toate nuantele, se da foarte usor cu o pensula mica de 2-2.5cm inmuiata bine si apoi stearsa cu o carpa pe toata suprafata fierului fara a apasa

                    Mesaj modificat de PowerMC

                    Comentariu

                    • fiersuperforjat
                      Incepator
                      • 19.nov.2009
                      • 3

                      #11
                      Postat în original de kristina_racoasa
                      Am rezolvat.Si a iesit super. Se foloseste o pensula mica de 2-3 cm latime. Se dilueaza patina dar nu prea mult ,apoi se inmoaie pensula in vopsea(patina) se freaca(invarte ) pe un carton si apoi se vopseste normal numai ca nu se apasa ci se da doar asa cat sa atinga suportul de vopsit. Nu o sa iasa chiar ca la fier forjat pentru ca acela are asperitati si cand se da cu pensula acele denivelari se vopsesc iar ce este mai dedesupt ramane negru. Dar imita bine. Si se merita sa folosesti patina nu alte vopseluri. Plus ca se usuca in cateva secunde(10-15).Cred ca o sa dau si eu cu lac auto pentru a straluci mai tare in soare, cu toate ca se vede bine.Ma mai gandesc, sau astept unele pareri.
                      se foloseste o pensula mica intradevar

                      Comentariu

                      • gianimarius
                        Incepator
                        • 24.apr.2010
                        • 24

                        #12
                        Salut.

                        Atentie marita la patina pe ce tip de solvent merge ce-l mai bine. Pot aparea probleme de tipul: se matuieste intr-un timp scurt si nu are luciul asteptat. Unele patine merg date cu pensula si altele cu buretele.
                        Va sugerez sa vizitati site-ul www.utilferodesign.ro pentru a vedea lucrari patinate in diverse nuante.
                        Realizare lucrari din fier forjat.

                        Comentariu

                        • eurovarter
                          Incepator
                          • 06.mai.2013
                          • 2

                          #13
                          Răspuns la: Patina timpului

                          Incercati aici,sunt din Brasov si sunt profesionisti in finisarea fierului forjat...0742522038
                          Au ceea mai reala nuanta de patina din Romania la cele mai mici preturi.Pigmentul nu se decoloreaza si cel mai important,nu se sterge in timp...
                          Ultima editare de PowerMC; 06.mai.2013, 20:17. Motiv: eliminare link publicitar

                          Comentariu

                          Procesare...