PUTERE APROBATA

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Ovidiu Sporea
    Incepator
    • 04.apr.2008
    • 9

    PUTERE APROBATA

    Am obtinut avizul tehnic de racordare la reteaua electrica. AM observat ca mi-i s-a aprobat o putere totala instalata de 6.7 kW, respectiv o putere maxima absorbita de 2.70 kW.
    Contorul va fii montat intr-un BMP-32A prevazut cu intrerupator bipolar fix de 15 A.
    Intrebarea mea este urmatoarea:
    I-mi ajunge aceasta putere ?
    Mentionez ca e casa familiala.
  • xena
    Membru Marcant
    • 05.aug.2007
    • 786

    #2
    E putin pentru o casa din zilele noastre (nu apartament), dar depinde de numarul de camere, de suprafete, de niveluri si mai ales de aparatele electrice ce vor fi folosite.
    Eu am cerut 10 KW trifazic; sper sa-mi ajunga.
    Atentie! I-mi????!!! Gramatica de clasa a doua!!

    Comentariu

    • Ovidiu Sporea
      Incepator
      • 04.apr.2008
      • 9

      #3
      Da, depinde de ce vrei sa faci....

      "Atentie! I-mi????!!! Gramatica de clasa a doua!!"..??????
      Explica-mi ...nu prea inteleg....
      E bine...si apropo, nu am chiulit in clasa a 2...

      Comentariu

      • gogu_ologu
        Membru marcant
        • 11.nov.2006
        • 421

        #4
        Postat în original de Ovidiu Sporea
        Da, depinde de ce vrei sa faci....

        "Atentie! I-mi????!!! Gramatica de clasa a doua!!"..??????
        Explica-mi ...nu prea inteleg....
        E bine...si apropo, nu am chiulit in clasa a 2...
        Corect este imi, nu i-mi.

        Asa e in ziua de azi cand toti analfa..., pardon toti aia cu carte putina ajung sa aiba casa si electrocasnice. Sa stiti ca sunt rau, dar cand ma gandesc cati oameni cu ceva in cap stau in trafic dupa toti desteptii care scriu cu "i-mi" si gandesc cu c*ru... ma apuca dracii.

        Nu domnule, Dvs nu va v-a ajunge puterea asta pe termen lung, dar asta e, Elerctrica atat aproba. Deh, multi bastani si-au facut case.

        Dar no problemo, smechere! Poti chema un electrician si sa-ti puna siguranta de 50A! Pana cand se arde instalatia, va merge.

        Sfat pentru toti cei care pot: puneti fratilor mana si emigrati din tara asta, unde pana si un electrician bun trebuie sa se justifice in fata unui bastan cu multi bani si 3 clase primare, de ce ii trebuie lui instalatie solida la centrala pe curent.

        I'm very angry

        Comentariu

        • gogu_ologu
          Membru marcant
          • 11.nov.2006
          • 421

          #5
          acum vad:
          mi-i
          Pune mana si invata sa scrii corect, ca nici lampa de gaz nu meriti.

          Comentariu

          • liviu2004
            Membru marcant
            • 03.ian.2007
            • 508

            #6
            Poate omul a muncit pentru casa aia. Poate da, poate nu, nu ai de unde sa stii. Pentru un - dam in el asa?

            @Ovidiu: 15A e putin. Eu am la apartament 25A parca.

            Comentariu

            • razvyyc
              Membru Marcant
              • 04.ian.2008
              • 450

              #7
              Re: PUTERE APROBATA

              Postat în original de Ovidiu Sporea
              Contorul va fii montat intr-un BMP-32A prevazut cu intrerupator bipolar fix de 15 A.
              Si de 15A nici nu stiu sa existe... poate de 16A

              Comentariu

              • Ovidiu Sporea
                Incepator
                • 04.apr.2008
                • 9

                #8
                Postat în original de gogu_ologu
                Postat în original de Ovidiu Sporea
                Da, depinde de ce vrei sa faci....

                "Atentie! I-mi????!!! Gramatica de clasa a doua!!"..??????
                Explica-mi ...nu prea inteleg....
                E bine...si apropo, nu am chiulit in clasa a 2...
                Corect este imi, nu i-mi.

                Asa e in ziua de azi cand toti analfa..., pardon toti aia cu carte putina ajung sa aiba casa si electrocasnice. Sa stiti ca sunt rau, dar cand ma gandesc cati oameni cu ceva in cap stau in trafic dupa toti desteptii care scriu cu "i-mi" si gandesc cu c*ru... ma apuca dracii.

                Nu domnule, Dvs nu va v-a ajunge puterea asta pe termen lung, dar asta e, Elerctrica atat aproba. Deh, multi bastani si-au facut case.

                Dar no problemo, smechere! Poti chema un electrician si sa-ti puna siguranta de 50A! Pana cand se arde instalatia, va merge.

                Sfat pentru toti cei care pot: puneti fratilor mana si emigrati din tara asta, unde pana si un electrician bun trebuie sa se justifice in fata unui bastan cu multi bani si 3 clase primare, de ce ii trebuie lui instalatie solida la centrala pe curent.

                I'm very angry

                Comentariu

                • Ovidiu Sporea
                  Incepator
                  • 04.apr.2008
                  • 9

                  #9
                  Postat în original de gogu_ologu
                  acum vad:
                  mi-i
                  Pune mana si invata sa scrii corect, ca nici lampa de gaz nu meriti.

                  esti prost...

                  Comentariu

                  • Ovidiu Sporea
                    Incepator
                    • 04.apr.2008
                    • 9

                    #10
                    Postat în original de gogu_ologu
                    Postat în original de Ovidiu Sporea
                    Da, depinde de ce vrei sa faci....

                    "Atentie! I-mi????!!! Gramatica de clasa a doua!!"..??????
                    Explica-mi ...nu prea inteleg....
                    E bine...si apropo, nu am chiulit in clasa a 2...
                    Corect este imi, nu i-mi.

                    Asa e in ziua de azi cand toti analfa..., pardon toti aia cu carte putina ajung sa aiba casa si electrocasnice. Sa stiti ca sunt rau, dar cand ma gandesc cati oameni cu ceva in cap stau in trafic dupa toti desteptii care scriu cu "i-mi" si gandesc cu c*ru... ma apuca dracii.

                    Nu domnule, Dvs nu va v-a ajunge puterea asta pe termen lung, dar asta e, Elerctrica atat aproba. Deh, multi bastani si-au facut case.

                    Dar no problemo, smechere! Poti chema un electrician si sa-ti puna siguranta de 50A! Pana cand se arde instalatia, va merge.

                    Sfat pentru toti cei care pot: puneti fratilor mana si emigrati din tara asta, unde pana si un electrician bun trebuie sa se justifice in fata unui bastan cu multi bani si 3 clase primare, de ce ii trebuie lui instalatie solida la centrala pe curent.

                    I'm very angry

                    Comentariu

                    • Ovidiu Sporea
                      Incepator
                      • 04.apr.2008
                      • 9

                      #11
                      Ti-am postat mesajul repetat...poate-ti dai si tu seama ce limitat esti.
                      Hai sa spunem ca-ti acord circumstante atenuante...este tarziu, poate ai baut un paharel...deh, ca tot omul care se uita in curtea altuia ....
                      Tine-o tot asa...

                      Comentariu

                      • Mircea G
                        Living Legend
                        • 14.ian.2007
                        • 12085

                        #12
                        Re: PUTERE APROBATA

                        Postat în original de Ovidiu Sporea
                        Am obtinut avizul tehnic de racordare la reteaua electrica. AM observat ca mi-i s-a aprobat o putere totala instalata de 6.7 kW, respectiv o putere maxima absorbita de 2.70 kW.
                        Contorul va fii montat intr-un BMP-32A prevazut cu intrerupator bipolar fix de 15 A.
                        Intrebarea mea este urmatoarea:
                        I-mi ajunge aceasta putere ?
                        Mentionez ca e casa familiala.
                        Foarte putin . Cereti mai mult ca ei nu " va da " ci dvs " cereti "cit aveti nevoie . Probabil cine s-a ocupat de dosar a dorit sa platiti o taxa mai mica .
                        Instalatii verificari-revizii gaze

                        Comentariu

                        • razvyyc
                          Membru Marcant
                          • 04.ian.2008
                          • 450

                          #13
                          Re: PUTERE APROBATA

                          Postat în original de MIRCEA MAXIMG
                          Foarte putin . Cereti mai mult ca ei nu " va da " ci dvs " cereti "cit aveti nevoie . Probabil cine s-a ocupat de dosar a dorit sa platiti o taxa mai mica .
                          Corect cele spuse de dvs. Problema se poate pune si asa: una din componentele tarifului de racordare este taxa de putere, ce este direct proportionala cu puterea maxima absorbita. Multa lume in scopul reducerii tarifului de racordare declara o putere maxima absorbita mult mai mica decat in realitate, cu consecinte atat asupra consumatorului cat mai alea asupra distribuitorului. Cumularea pe un post de transformare a mai multor situatii de acest gen conduce la supraincarcarea unui circuit si a postului de transformare. Deci se topesc contacte, se ard sigurante, apar strapungeri de izolatie, etc. In final apar intreruperile de curent ce se rasfrang tot asupra consumatorului. Problema este ca tot cel ce pentru 2-3 milioane date in plus la obtinerea avizului tehnic de racordare sunt cei nemultumiti si revoltati.

                          Si, ca un sfat la adresa executantilor de instalatii electrice interioare: Completati dvs. cererea tip de obtinere a avizului tehnic de racordare luand in considerare chiar si posibilii consumatori ce ar putea sa apara in imobilul respectiv in urmatorii 5 ani, asigurand pe aceasta cale si o rezerva de putere consumatorului; oricum suma suplimentara platita pt taxa de putere este nesemnificativa in comparatie cu restul cheltuielilor aferente unui nou imobil.

                          Comentariu

                          • RaduCA
                            Living Legend
                            • 09.oct.2005
                            • 6360

                            #14
                            @ razvyyc: Desi fac parte doar din rindul utilizatorilor, sint perfect de acord cu Dvs.
                            De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                            În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                            Comentariu

                            • razvyyc
                              Membru Marcant
                              • 04.ian.2008
                              • 450

                              #15
                              Postat în original de raduca
                              @ razvyyc: Desi fac parte doar din rindul utilizatorilor, sint perfect de acord cu Dvs.
                              Si eu doar din randul utilizatorilor fac parte

                              Comentariu

                              Procesare...