Corodare conducte apa dus

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Val 22
    Incepator
    • 05.apr.2008
    • 77

    Corodare conducte apa dus

    Va rog sa-mi spuneti daca la trecerea printr-un zid de BCA, tencuit, conductele de apa rece si, respectiv calda, din cupru, trebuie izolate contra coroziunii.Multumiri anticipate
  • Dumitru popa
    Membru marcant
    • 28.aug.2006
    • 407

    #2
    Nu trebuiesc izolate contra coroziunii deoaerece cuprul se oxideaza la suprafata formand o "patina" care nu avanseaza spre interior ca la conducta de fier, fierul se corodeaza in continuare deoarece in momentul in care "rugineste" se elibereaza oxigen care la randul lui va oxida in continuare, o reactie in lant care va coroda tot fierul transformandu-l in oxid. conductele se izoleaza in schimb pentru pierderea de caldura, deoarece cuprul este foarte bun conducator de caldura.

    Comentariu

    • Maestrul Max
      Living Legend
      • 28.iul.2006
      • 6920

      #3
      Re: Corodare conducte apa dus

      Postat în original de Val 22
      Va rog sa-mi spuneti daca la trecerea printr-un zid de BCA, tencuit, conductele de apa rece si, respectiv calda, din cupru, trebuie izolate contra coroziunii.Multumiri anticipate
      Da. Sunt tuburi speciale din poliuretan cu care puteti sa izolati conductele de cupru.
      Acu vad: la apa rece conducte de cupru ? Sunt avizate d.p.d.v. sanitar ? Stiti ca doar numai un tip de tevi de cupru sunt pentru apa potabila ?
      Cu stima.

      Comentariu

      • Val 22
        Incepator
        • 05.apr.2008
        • 77

        #4
        Puteti sa-mi indicati un link pentru a gasi motivele utilizarii interdictiei utilizarii tevilor din cupru pentru apa potabila ? Multumiri sincere

        Comentariu

        • Dumitru popa
          Membru marcant
          • 28.aug.2006
          • 407

          #5
          Nu stiu pe moment un link dar stiu ca oxigenul din apa reactioneaza cu teva din Cu si formeaza oxidul de cupru iar oxidul de cupru se dizolava partial in apa si este foarte toxic, asta este cauza pentru care pe partea interioara a tevilor din cu se depune un strat de carbon, dar in cazul d-voastra pentru dus nu se pune problema deoarece nu beti apa respectiva iar pentru spalat nu este primejdios.

          Comentariu

          Procesare...