Circuit electric de iluminat pe lemn

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ciprian0815
    Membru
    • 11.feb.2007
    • 122

    Circuit electric de iluminat pe lemn

    Am o problema sesizata de electricanul care a lucrat la ultimul nivel al casei si care a sesizat ca la nivelul inferior unde placa e tot din lemn ca si la mansarda ca acolo cablul electric al instalatiei de iluminat este pus direct pe pe grinzile de lemn fara a avea o izolatie gen copex metalic.Eu nu am sesizat fiind o lucrare de vreo 7 ani cand nu m-am ocupat eu de casa doar se plateau meseriasi si nu ii verifica nimeni.
    Precizez ca cablul e ceva negru ca izolatie si cam atita stiu de el.Ca sa ii pun copex acum ar trebui sa scot scandurile si am locuri unde nu mai pot sa le scot facand deja sus la mansarda peretii despartitori.
    Intrebarea mea este cit este de periculos sa las asa instalatia asta veche avand in vedere ca e tare dificil sa mai fac ceva.
  • alex virtual
    Living Legend
    • 19.mai.2007
    • 1363

    #2
    ne poti indica ce scrie pe cabluri si consumatorii pe care ii "servesc" cu energie?

    Comentariu

    • Consultant electrice
      Moderator
      • 08.nov.2005
      • 3240

      #3
      Exista mai multe moduri prin care poti compensa acest montaj deficitar, cel mai indicat e sa verifici pe cat posibil starea izolatiei si sa nu incarci mai mult decat trebuie instalatia!
      Curentul nu iarta!

      Comentariu

      • ear1976
        Living Legend
        • 09.aug.2007
        • 1008

        #4
        ai grija ca sigurantele sa fie "competente" si f. bine dimensionate pe acele circuite (adica nu supradimensionate), si aparatajul terminal (prize, intrerupatoare etc) sa fie de calitate si montat corespunzator.

        legaturile in doze si conexiunile la aparataj sa fie ferme.

        in felul asta mai reduci din riscuri
        ratzele se trag din camioane

        Comentariu

        Procesare...