Cablare de date

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • optim
    Incepator
    • 06.mai.2008
    • 5

    Cablare de date

    Buna,

    vreau sa cablez toate camerele(2 prize ethernet pe camera).Casa are in intregime pereti falsi,planseuri de lemn,acces direct la fire in pod si subsol.
    A facut cineva asa ceva?Care sunt problemele potentiale si ce rutare recomandati?
    Va rog sa va dati cu parerea.Multumiri anticipate.
  • razvyyc
    Membru Marcant
    • 04.ian.2008
    • 450

    #2
    Re: cablare de date

    Postat în original de optim
    Buna,

    vreau sa cablez toate camerele(2 prize ethernet pe camera).Casa are in intregime pereti falsi,planseuri de lemn,acces direct la fire in pod si subsol.
    A facut cineva asa ceva?Care sunt problemele potentiale si ce rutare recomandati?
    Va rog sa va dati cu parerea.Multumiri anticipate.
    De ce nu achizitionezi un router wireless? scapi de toata treaba asta, si iesi mai ieftin. Am mai facut ceva de acest gen, dar cu o singura priza RJ45 pe camera, respectiv un rack cu pach panel si switch in el. Avantajul cablarii: pe langa retea mai duci si telefonia in aceiasi doza, si tot mai ai 2 fire rezerva.

    Comentariu

    • xena
      Membru Marcant
      • 05.aug.2007
      • 786

      #3
      Sunt si telefoane DECT(cordless), deci nu e neaparat nevoie sa cablezi toate locatiile ci ajunge doar una; mergi pe router wireless cu datele si un telefon(oane) cordless (sau sunt statii care permit si 4 unitati mobile) si ai rezolvat problema.
      Atentie la routerele wireless - sunt unlele destul de slabe la partea RF si poti avea probleme de receptie in aparamente cu pereti din placi - beton armat.
      Iti recomand un router cu 3 antene atasate -care sunt teoretic mai bune ca cele cu o antena.

      Comentariu

      • gabix
        Membru
        • 10.sep.2007
        • 185

        #4
        Eu sint intr-un proces similar si daca poti cabla e mult mai bine decit pe wireless.

        De ce ?

        Simplu, nu vei atinge vitezele de pe cablu niciodata, ~ >1 Gbps, nu-ti va intercepta nimeni comunicatiile interne stind pe strada cu un laptop ( vezi astfel de pb. in SUA ), si poti folosi pt. telefon acceasi infrastructura si poate si pt. alarma, camere video interne ( ex. supraveghere bebe ).

        Si probabil pe viitor te vei bruia cu vecinii, sau iti vei bruia aparatura HI-FI.

        Wireless-ul este pt. cei ce nu mai pot cabla sau pt. comozi, de parca te plimbi cu laptop-ul tot timpul prin casa.

        Atentie la cablul de cablat sa fie STP cu toate firele de cupru, cele ieftine
        sint cu fire de fier sau cel mult suflate cu cupru.

        Bafta!

        Comentariu

        • optim
          Incepator
          • 06.mai.2008
          • 5

          #5
          Buna,
          multumesc pentru raspunsuri.
          Avem transferuri substantiale de date prin casa deci wirelessul nu e adecvat pentru magistrala principala(o sa avem un wireless pt laptop).O sa punem 2 RJ45 in camere,una pt date si alta pt telefon.Toate firele se vor termina cu jackuri individuale undeva la subsol,partea de date va intra intr-un powered switch ,iar cea de telefon va fi conectata electric la gramada.
          Ce ma interesa pe mine ar fi fost sfaturi,idei pentru rutarea firelor.Ma gandeam sa le trag vertical individual pana in subsol,sau orizontal prin pereti pana la o coloana centrala care se va duce in subsol,sau vertical pana in pod si apoi in jos la gramada pana in subsol.La subsol si in pod pot sa trag fire direct fara sa ma bag prin pereti sau tavan.
          Nu stiu care ar fi cea mai buna varianta.Idei?
          Multumesc inca o data.

          Comentariu

          • dmih
            Membru Marcant
            • 05.feb.2007
            • 612

            #6
            Vertical sau orizontal, le poti ruta cum doresti (important este sa stii pe unde le-ai tras mai tarziu ...).

            Desi exista anumite standarde pentru cablarea cladirilor rezidentiale, in Romania ele sunt adoptate mai greu si nu cred ca vei obtine vreun raspuns general. Asa ca, iti pot recomanda:

            1. Foloseste doar cablu STP de calitate;
            2. Respecta regulile de rutare a cablelor; fara coturi "in scurt", respecta recomadarile producatorului pentru raza minima de curbare.
            3. Incearca sa eviti traseul in paralel intre cablurile de 220Vca si cele de date pe distante lungi (lasa circa 30 cm intre trasee acolo unde poti; evita traseele pe langa lampile cu neon);
            4. foloseste pe tot traseul (de la priza de lucru pana la switch) componente cu ecran. Ecranul sa fie intr-adevar conectat la o priza de impamantare executata corect.

            Comentariu

            • optim
              Incepator
              • 06.mai.2008
              • 5

              #7
              Buna,

              Cu intarzierea de rigoare sunt bucuros sa anunt in sfarsit cablarea cu succes a intregii case. Cablarea in sine a fost mult mai usoara decat a parut initial, pentru ca am tras cablurile prin dulapurile din perete pana in pod, de unde le-am coborat in coloana comuna in subsol printr-o serie de dulapuri asezate fortuit unul peste altul. Asta la etaj, pentru ca la parter le-am coborat in subsol (nefinisat) si de acolo a fost evident simplu.

              Avem acum doua prize Ethernet pe camera, care se regasesc intr-un dulap la subsol chiar langa punctul de demarcare al liniei telefonice. In acelasi dulap de gasesc modemul, ruterul, adaptorul telefonic (avem telefon VOIP), si un switch de 16 porturi. Prizele pe care le vreau de date sunt varate in switch, iar cele pe care vreau telefon sunt legate electric la iesirea adaptorului (printr-un cablu telefonic cu multe terminatii, facut in casa). Merge excelent, si aranjamentul este foarte flexibil (deja am schimbat locul telefonului de doua ori printr-o simpla mutare de cuple dintr-o priza in alta), ba mai si elimina firele de telefon trase pe la colturi (ma rog, elimina necesitatea, de scos inca nu le-am scos...). Desigur aranjamentul este risipitor in ceea ce priveste firele de telefon (unde un Cat 5e cu RJ-45 la capat cum am pus poate sa tina patru linii dar nu tine decat una), dar merita pentru flexibilitate (RJ-11-le tata de la telefon intra fara probleme in RJ-45-ul mama din perete)

              Ca un bonus, firul de telefon de la demarcare la modem este extrem de scurt (jumatate de metru) si nu are nici un fel de ramificatii; ca atare conexiunea DSL merge la 99% din viteza maxima teoretica, ceea ce nu mi s-a intamplat niciodata pana acum. Desigur scurtimea asta a fost posibila pentru ca am dry loop + telefon VOIP, dar chiar si cu telefon obisnuit lungimea si mai ales forma cablului se pot controla mult mai usor intr-un astfel de aranjament modular si flexibil.

              Una peste alta, nu pot decat sa recomand acest tip de aranjament acum ca l-am pus in aplicare. Pentru cei care vor sa faca ceva asemanator, iata cateva observatii (in plus fata de cele obisnuite precum sa fiti atenti la punerea firelor in mufa si sa evitati pe cat posibil peretii exteriori care au izolatie termica in ei) care din experienta mea trebuie luate in considerare:
              • Calitatea cablului este extrem de importanta. Rating-ul este desigur important mai tarziu la transmisia de date; pentru instalare insa caracteristicile mecanice sunt critice. Mai precis, cautati cablu cu fire solide (nu multifilare). Ganditi-va ca veti trage cablul prin pereti si prin alte locuri greu accesibile; un cablu rigid va va usura viata considerabil. Cautati cablu Cat 5e "indoor/outdoor," si uitati-va sa fie drept pe afara (daca are valuri deja, cand o sa il trageti prin perete o sa faca si mai multe si nu o sa mai treaca prin gauri nici mort) si sa nu fie multifilar.
              • Cand trageti cablul incercati sa ganditi reteaua in asa fel incat sa exploatati toate spatiile nelocuite (dulapuri, subsol nefinisat, pod, etc). Este mult mai usor sa trageti cablurile pe acolo decat direct prin pereti. Aceasta depinde insa de cum arata casa, cu suficient loc de lucru la un capat (adica nu ca la mine in podul de un metru inaltime) tragerea prin perete nu este atat de grea pe cat pare la inceput.
              • Tineti cont ca la un moment dat puteti sa creati un buchet de 6+ cabluri (cum este cazul meu la trunchiul care coboara de la etaj) si tineti cont de dimensiunea lui cand dati gaurile prin care o sa treaca. O serie de dulapuri unul peste altul sau un spatiu asemanator este extrem de folositor pentru un astfel de trunchi. Locul liber de pe langa teava mare de canalizare de obicei nu este suficient de mare pentru asa ceva.
              • La tragerea cablurilor trebuie doi oameni, unul nu ajunge. Noua ne-au trebuit trei oameni chiar la un moment dat.

              In sfarsit, cred ca nu am uitat nimic. Sper ca aceasta dare de seama sa fie utila pentru cei care contempleaza o astfel de miscare. Am uitat sa mentionez, nu este o operatie de mare anvergura, la mine a durat doua zile (doi oameni plus un al treilea pentru jumatate de ora) si probabil ca daca as face-o a doua oara ar merge si mai repede.

              Comentariu

              • dmih
                Membru Marcant
                • 05.feb.2007
                • 612

                #8
                Bravo. Felicitari pentru lucrare, sa o stapanesti sanatos multi ani de acum inainte!

                Un singur lucru vreau sa adaug. Pentru cei care vor sa simplifice instalatia, exista in comert router-e care stiu wireless plus pana la 4 cablari pe fir plus 2 telefoane VoIP.

                Comentariu

                Procesare...