Cost instalatie electrica garsoniera

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ente.haiati
    Incepator
    • 06.mai.2008
    • 7

    Cost instalatie electrica garsoniera

    Ideea e in felu urmator.
    Eu locuiesc intr-o garsoniera.M-am gandit sa schimb instalatia electrica in toata casa pt ca este foarte veche.Am chemat un electrician acasa care dupa ce i-am spus cam ce as vrea,mi-a facut o lista cu materiale.
    In afare de materiale,pt manopera mi-a cerut 800 ron.Mi sa parut o suma foarte mare doar pt o garsoniera.Intr-adevar vor fi si spargeri prin zid.Nu stiu am decat 21 de ani si bineinteles nu sunt cunoscatoare.Vreau doar sa stiu dc acesti bani sunt multi sau putini pt o garsoniera.800 de ron Numai manopera.As vrea foarte mult sami raspundeti la mesaj.
  • liviu2004
    Membru marcant
    • 03.ian.2007
    • 508

    #2
    Depinde ce inseamna inlocuirea instalatiei. Oare include si un tablou nou de sigurante? Cate zile se estimeaza ca va dura lucrarea? Cateva cuvinte despre marimea instalatiei, cate prize, lumina, etc. ? Cred ca niste detalii ar fi binevenite.

    Rog si colegii de forum sa raspunda, eu cu preturile nu prea le am.

    Comentariu

    • marica
      Incepator
      • 05.mai.2008
      • 1

      #3
      Re: Rog pe cei cu experienta sa imi raspunda la mesaj!!

      Postat în original de ente.haiati
      Ideea e in felu urmator.
      Eu locuiesc intr-o garsoniera.M-am gandit sa schimb instalatia electrica in toata casa pt ca este foarte veche.Am chemat un electrician acasa care dupa ce i-am spus cam ce as vrea,mi-a facut o lista cu materiale.
      In afare de materiale,pt manopera mi-a cerut 800 ron.Mi sa parut o suma foarte mare doar pt o garsoniera.Intr-adevar vor fi si spargeri prin zid.Nu stiu am decat 21 de ani si bineinteles nu sunt cunoscatoare.Vreau doar sa stiu dc acesti bani sunt multi sau putini pt o garsoniera.800 de ron Numai manopera.As vrea foarte mult sami raspundeti la mesaj.
      mai incearca si mai cauta si alt electrician mie mia luat un electr 50 de lei pentru ca mia schimbat doar tabloul

      Comentariu

      • andreisor1
        Incepator
        • 16.iul.2007
        • 76

        #4
        putini nu sunt oricum dar depinde cat are de spart. e cam mult totusi pentru o garsoniera

        Comentariu

        • alex virtual
          Living Legend
          • 19.mai.2007
          • 1360

          #5
          mie nu mi se pare asa mult . insa electricianul a facut pretul in fuctie de ce vrei tu (cate prize , cate corpuri de iluminat, prizele de curenti slabi *tv, tel si internet*) daca poti spune care e numarul acestora , ce tip de tub foloseste *copex,tub PVC* si in ce sparge electricianul *tencuiala, caramida, etc* atunci ne putem face o idee mai buna asupra pretului .
          o zi buna !

          Comentariu

          • Skyworker
            Incepator
            • 04.apr.2008
            • 71

            #6
            Cunoste cineva un "desfasurator de maopera" la lucrari electrice?
            Adica cat costa montatul unei prize, tablou, cablare etc, macar informativ.

            Cred ca ar fi utila.
            Cititi semnati si dati mai departe. http://www.petitiononline.com/qd3xx666/petition.html

            Comentariu

            • ente.haiati
              Incepator
              • 06.mai.2008
              • 7

              #7
              Bun nu prea stiu eu termenii dar am sa va spun cam ce materiale tre sa cumpar si ce i-am spus eu lu "nenea" sa faca.
              -Tablou electric 8 posturi +sigurante
              -4 prize (inchise) (nu stiu den.anti "nu stiu")
              -6 prize ingropate
              -10 doze
              -i-am zis sa imi puna in balcon neon si sa am acolo 2 prize (una pt neon una pt centrala)
              - si intrerupatoarele care sunt 3 la nr in toata casa sa mi le dea mai jos undeva la jumatatea usii.
              -de spart va avea in caramida.
              eu in toata casa am 2 prizee.deci Ganditiva ca eu mai cer inca 8.
              Si va multumesc din suflet ca mi-ati raspuns.Chiar am nevoie de sfaturi.De fapt suma pt manopera mi sa parut mult si nu vreau sa fiu totusi trasa in teapa ca nu cresc banii in cop totusi.Va multumesc din suflet.Si scuzati-ma dc nu am stiut sa explic cum trebuie nu cunosc termenii speciali.

              Comentariu

              • ente.haiati
                Incepator
                • 06.mai.2008
                • 7

                #8
                a si inca un detaliu foloseste copex ca tot ma intrebati...

                Comentariu

                • ente.haiati
                  Incepator
                  • 06.mai.2008
                  • 7

                  #9
                  a si mia mai spus ca intr-o samb si duminica si in urmatoarea zi finalizarea .sa zicem 3 zile

                  Comentariu

                  • alex virtual
                    Living Legend
                    • 19.mai.2007
                    • 1360

                    #10
                    pretul pentru instalatia bruta inclusiv tabloul electric ar fi in jur de 6 milioane .in acesti bani nu intra ,monatul de prize , intrerupatoare , corpuri de iluminat . daca electricianul a inclus in pret si montatul lor atunci a cerut cat de cat in limita bunului simt daca nu .....

                    Comentariu

                    • gogu_ologu
                      Membru marcant
                      • 11.nov.2006
                      • 421

                      #11
                      Postat în original de alex virtual
                      pretul pentru instalatia bruta inclusiv tabloul electric ar fi in jur de 6 milioane .in acesti bani nu intra ,monatul de prize , intrerupatoare , corpuri de iluminat . daca electricianul a inclus in pret si montatul lor atunci a cerut cat de cat in limita bunului simt daca nu .....
                      8 milioane? E bine, domnule. Sa vedeti cat praf se face. Nu stiu care sunt preturile, dar dupa ce mi-am spart 1/2 din casa (tot caramida, plus sapa=beton + mozaic) as chema pe cineva sa dea santurile, in banii astia. E drept la mine santurile au fost mai mari (late)

                      Montatul de prize e partea cea mai simpla.

                      Comentariu

                      • constantin57
                        Membru
                        • 11.dec.2005
                        • 194

                        #12
                        40 ron pentru fiecare aparat (intrerupator, priza)in acest pret intra
                        montarea aparatelor si corpurilor de iluminat.
                        100 ron pentru montarea tabloului.
                        Santul oricit ar fi de lat tot 2 taieturi faci cu fai-ul.
                        Daca tabloul si contorul sunt montate in casa mai intervine si demontarea
                        vechiului tablou si montarea contorului pe un suport special.
                        Desigilarea si sigilarea contorului mai costa in jur de 60 ron la Eon.
                        Face-ti calculul D-voastra si spuneti-ne si noua !

                        Comentariu

                        • popsi
                          Membru
                          • 04.ian.2008
                          • 167

                          #13
                          Postat în original de ente.haiati
                          Bun nu prea stiu eu termenii dar am sa va spun cam ce materiale tre sa cumpar si ce i-am spus eu lu "nenea" sa faca.
                          -Tablou electric 8 posturi +sigurante
                          -4 prize (inchise) (nu stiu den.anti "nu stiu")
                          -6 prize ingropate
                          -10 doze
                          -i-am zis sa imi puna in balcon neon si sa am acolo 2 prize (una pt neon una pt centrala)
                          - si intrerupatoarele care sunt 3 la nr in toata casa sa mi le dea mai jos undeva la jumatatea usii.
                          -de spart va avea in caramida.
                          eu in toata casa am 2 prizee.deci Ganditiva ca eu mai cer inca 8.
                          Si va multumesc din suflet ca mi-ati raspuns.Chiar am nevoie de sfaturi.De fapt suma pt manopera mi sa parut mult si nu vreau sa fiu totusi trasa in teapa ca nu cresc banii in cop totusi.Va multumesc din suflet.Si scuzati-ma dc nu am stiut sa explic cum trebuie nu cunosc termenii speciali.
                          E bun pretul.

                          Comentariu

                          • electricieniiro
                            Incepator
                            • 10.mai.2008
                            • 8

                            #14
                            Mie imi pare f putin 800 ron... Am avut o lucrare unde am spart 60 m liniari in 2 camere(n-am avut voie in sapa avea parchet) si am luat doar 2250 ron si imi venea sa-mi iau campii ca n-am cerut 1000 eur . am emis factura si semnat contract de prestari servicii...

                            Comentariu

                            • prafsipulbere
                              Membru
                              • 09.mai.2008
                              • 106

                              #15
                              sall

                              sa dus demult costul la locul de lampa ,priza de 400.loc lampa priza 7oo.montat tablou se ia p250 siguranta,coloane ,capete scara cruce este dublul pretul prizei sau lampi.si asa calculati.La apartamente se ia mereu mai mult este mai mult de munca

                              Comentariu

                              Procesare...