Comutator pentru senzor crepuscular?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • RaduCA
    Living Legend
    • 09.oct.2005
    • 6360

    Comutator pentru senzor crepuscular?

    Datele problemei: sa da un senzor crepuscular (cu schema de mai jos - oricum nu inteleg nimic din ea ) si un consumator. As vrea ca senzorul sa-mi alimenteze consumatorul, dar in acelasi timp sa am posibilitatea sa-l suntez.
    Pentru acest lucru cred ca am nevoie de un comutator, numai ca mi-as dori ca acest comutator sa arate ca un intrerupator (sa poata fi montat intr-o doza de aparat). Exista asa ceva in mod normal?
    Sau pot folosi un intrerupator "cap-scara" pe post de comutator? (sa nu rideti - prea tare - de "duda" mea)
    Fișiere Atașate
    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.
  • Mircea G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12085

    #2
    Da se poate folosi un intrerupator cap scara montat intre A B si C Nu e " duda " , merge ! Ce vreti sa mesteriti ? ca eu ieri am montat unul !
    Fișiere Atașate
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • RaduCA
      Living Legend
      • 09.oct.2005
      • 6360

      #3
      Postat în original de MIRCEA MAXIMG
      [...] Ce vreti sa mesteriti? [...]
      Senzorul este montat deja, iar consumatorul "e mai multi", adica citeva casete cu neoane din tavanul fals si o firma luminoasa. Numai ca acum este pe direct si normal ca neoanele se aprind cind comanda senzorul si eu as vrea sa se aprinda si cind doresc eu in cursul zilei, cind am ceva de facut si lumina naturala nu este de ajuns.
      De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
      În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

      Comentariu

      • Mircea G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12085

        #4
        Postat în original de raduca
        Postat în original de MIRCEA MAXIMG
        [...] Ce vreti sa mesteriti? [...]
        Senzorul este montat deja, iar consumatorul "e mai multi", adica citeva casete cu neoane din tavanul fals si o firma luminoasa. Numai ca acum este pe direct si normal ca neoanele se aprind cind comanda senzorul si eu as vrea sa se aprinda si cind doresc eu in cursul zilei, cind am ceva de facut si lumina naturala nu este de ajuns.
        Si nu va ajuta schema ? E simpla !
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • Consultant electrice
          Moderator
          • 08.nov.2005
          • 3240

          #5
          Daca lucreaza cu releu cum este desenat in schema se poate folosi un circuit separat pentru aprinderea "manuala" cand este nevoie. Acest circuit va sunta montajul, insa daca neoanele sunt legate impreuna cu firma luminoasa, la actionarea comutatorului se va aprinde si aceasta.
          Curentul nu iarta!

          Comentariu

          • alex virtual
            Living Legend
            • 19.mai.2007
            • 1363

            #6
            @ raduca .
            poti spune daca nulul e acelasi atat pentru alimentare cat si pentru neoane ? daca da am eu o solutie extrem de simpla !

            Comentariu

            • Mircea G
              Living Legend
              • 14.ian.2007
              • 12085

              #7
              Postat în original de alex virtual
              @ raduca .
              poti spune daca nulul e acelasi atat pentru alimentare cat si pentru neoane ? daca da am eu o solutie extrem de simpla !
              Iti spun eu ca este . Daca a facut dupa schema , becurile sint alimentate din senzor . Deci cum ?
              Instalatii verificari-revizii gaze

              Comentariu

              • RaduCA
                Living Legend
                • 09.oct.2005
                • 6360

                #8
                Postat în original de MIRCEA MAXIMG
                Si nu va ajuta schema? E simpla!
                Asa am gindit si eu, propunindu-mi sa pun comutatorul "cap-scara" in punctul ABC al Dvs.

                Postat în original de Consultant electrice
                [...] Acest circuit va sunta montajul, insa daca neoanele sunt legate impreuna cu firma luminoasa, la actionarea comutatorului se va aprinde si aceasta.
                Acest lucru nu ma deranjeaza prea mult, pentru ca aprinderea pe timp de zi va fi folosita ocazional si pentru scurt timp. Dar daca exista o solutie simpla si pentru acest aspect, va rog sa ma luminati.

                Postat în original de alex virtual
                @ raduca. poti spune daca nulul e acelasi atat pentru alimentare cat si pentru neoane? daca da, am eu o solutie extrem de simpla!
                Pun "cap-scara" pe faza, corect?

                Postat în original de MIRCEA MAXIMG
                [...] Deci cum?
                Nepricepindu-ma la problemele legate de electricitate decit tangential, am facut asa cum scrie la carte, adica la instructiuni (vezi imaginea atasata mai sus).
                De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                Comentariu

                • Mircea G
                  Living Legend
                  • 14.ian.2007
                  • 12085

                  #9
                  [quote="raduca"]Pina aici e bine dar astept sa vad rezolvarea lui Alex !
                  Instalatii verificari-revizii gaze

                  Comentariu

                  • liviu2004
                    Membru marcant
                    • 03.ian.2007
                    • 508

                    #10
                    Senzorul are un contact de releu. Faza sau nulul este intrerupt de acel releu. Se leaga 2 fire care duc la intrerupator si se sunteaza contactele releului. Direct in conectorii din senzor. Trebuie un aparat de masura si vazut ce este legat in conectori.

                    Comentariu

                    • RaduCA
                      Living Legend
                      • 09.oct.2005
                      • 6360

                      #11
                      Postat în original de liviu2004
                      [...] Trebuie un aparat de masura si vazut ce este legat in conectori.
                      Teoretic, faza (am sa ma uit si pe spatele cablajului sa vad daca se confirma). Nu am aparat de masura, asa ca, daca nu ma lamuresc vizual, am sa fac o chestie "babeasca".
                      De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                      În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                      Comentariu

                      • Mircea G
                        Living Legend
                        • 14.ian.2007
                        • 12085

                        #12
                        Postat în original de raduca
                        Postat în original de liviu2004
                        [...] Trebuie un aparat de masura si vazut ce este legat in conectori.
                        Teoretic, faza (am sa ma uit si pe spatele cablajului sa vad daca se confirma). Nu am aparat de masura, asa ca, daca nu ma lamuresc vizual, am sa fac o chestie "babeasca".
                        Solutia eleganta si lipsita de riscuri este cea cu intrerupatorul cap scara . Nu se intervine in montaj , nu se umbla la senzor ( poate are si garantie )...Normal daca vrei sa suntezi un aparat , o faci inaintea lui si nu in el !...In fine ...va plac complicatiile .
                        Instalatii verificari-revizii gaze

                        Comentariu

                        • RaduCA
                          Living Legend
                          • 09.oct.2005
                          • 6360

                          #13
                          Postat în original de MIRCEA MAXIMG
                          [...] Normal daca vrei sa suntezi un aparat, o faci inaintea lui si nu in el!... In fine... va plac complicatiile.
                          Nu, nu mi-am propus sa intervin deloc in montajul senzorului. Nu ati inteles corect, asa ca reformulez: nu am aparat de masura, asa ca, daca inspectia vizuala nu ma lamureste asupra carei legaturi actioneaza releul, voi folosi o metoda mai rudimentara sa vad daca acesta intrerupe faza sau nulul.
                          De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                          În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                          Comentariu

                          • VYS
                            Living Legend
                            • 19.aug.2005
                            • 12977

                            #14
                            asa?
                            Fișiere Atașate
                            VYS Blog DIY

                            Comentariu

                            • Skyworker
                              Incepator
                              • 04.apr.2008
                              • 71

                              #15
                              Re: Comutator pentru senzor crepuscular?

                              Postat în original de raduca
                              Datele problemei: sa da un senzor crepuscular (cu schema de mai jos - oricum nu inteleg nimic din ea ) si un consumator. As vrea ca senzorul sa-mi alimenteze consumatorul, dar in acelasi timp sa am posibilitatea sa-l suntez.
                              Pentru acest lucru cred ca am nevoie de un comutator, numai ca mi-as dori ca acest comutator sa arate ca un intrerupator (sa poata fi montat intr-o doza de aparat). Exista asa ceva in mod normal?
                              In dispozitiv intra doua fire: nulul1 si faza1.
                              Din dispozitiv iese nulul2 si faza2 si merge la bec.

                              Legand nulul1 cu nulul2 si faza1 cu faza2 ai "ocolit " dipozitivul, deci iti trebuie un intrerupator bi-polar.
                              Trebuie vazut daca nu cumva exista un fir comun si atunci e si mai simplu, pentru ca poti folosi un intrerupator simplu.
                              __________________________________________________ _
                              Dar... "cateva neoane si o firma luminoasa se incadreaza in limita de putere a dispozitivului?
                              Cat are pe el? 5 A?
                              Cititi semnati si dati mai departe. http://www.petitiononline.com/qd3xx666/petition.html

                              Comentariu

                              Procesare...