Rezistenta pentru bec cu leduri

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • andreislbz
    Incepator
    • 07.mai.2008
    • 8

    Rezistenta pentru bec cu leduri

    salutare. am doua becuri cu leduri care isi schimba culoarea si vreau sa le pun o rezistenta pe fir ca sa isi schimbe culoarea mai rar. ce rezistenta trebuie sa pun? becurile se alimenteaza la 220 V si consuma 1 W fiecare
  • Consultant electrice
    Moderator
    • 08.nov.2005
    • 3240

    #2
    Nu cred ca vei obtine schimbarea mai lenta daca pui o rezistenta acolo. Cum e becul cu mai multe led-uri de culori diferite sau cu led-uri RGB?
    Curentul nu iarta!

    Comentariu

    • alex virtual
      Living Legend
      • 19.mai.2007
      • 1363

      #3
      Re: rezistenta pentru bec cu leduri

      Postat în original de andreislbz
      salutare. am doua becuri cu leduri care isi schimba culoarea si vreau sa le pun o rezistenta pe fir ca sa isi schimbe culoarea mai rar. ce rezistenta trebuie sa pun? becurile se alimenteaza la 220 V si consuma 1 W fiecare
      daca "becul" contine un montaj electronic care actioneaza ledurile atunci
      E POSIBIL ca frecventa de schimbare a ledurilor sa se faca modificand valorile ale unor condesatori din montaj (DACA NU AI EXPERIENTA NU INCERCA) . daca schimbarea culorilor se "realizeaza in led" atunci nu poti modifica acest lucru.

      Comentariu

      • andreislbz
        Incepator
        • 07.mai.2008
        • 8

        #4
        Re: rezistenta pentru bec cu leduri

        Postat în original de alex virtual
        Postat în original de andreislbz
        salutare. am doua becuri cu leduri care isi schimba culoarea si vreau sa le pun o rezistenta pe fir ca sa isi schimbe culoarea mai rar. ce rezistenta trebuie sa pun? becurile se alimenteaza la 220 V si consuma 1 W fiecare
        daca "becul" contine un montaj electronic care actioneaza ledurile atunci
        E POSIBIL ca frecventa de schimbare a ledurilor sa se faca modificand valorile ale unor condesatori din montaj (DACA NU AI EXPERIENTA NU INCERCA) . daca schimbarea culorilor se "realizeaza in led" atunci nu poti modifica acest lucru.
        Culorile se schimba in led dar am vazut la un magazin ca isi schimbau lent culorile deci se poate. Acum cred ca erau mai multe becuri puse in serie, cred ca altfel nu se poate face. Becul are o placa in el cu niste piese. Am pus o poza

        Comentariu

        • andreislbz
          Incepator
          • 07.mai.2008
          • 8

          #5
          Postat în original de Consultant electrice
          Nu cred ca vei obtine schimbarea mai lenta daca pui o rezistenta acolo. Cum e becul cu mai multe led-uri de culori diferite sau cu led-uri RGB?
          e cu leduri RGB

          Comentariu

          • alex virtual
            Living Legend
            • 19.mai.2007
            • 1363

            #6
            nu ai inteles ce vreau sa iti spun . sunt unele leduri care daca le alimentezi cu energie isi schimba culorile pur si simplu , fara ajutorul unui montaj electronic . daca spui ca ai rgb comanda acestor leduri e data de respectivul montaj . daca poti pune o poza cu montajul te-as putea ajuta mai mult .

            Comentariu

            • andreislbz
              Incepator
              • 07.mai.2008
              • 8

              #7
              Postat în original de alex virtual
              nu ai inteles ce vreau sa iti spun . sunt unele leduri care daca le alimentezi cu energie isi schimba culorile pur si simplu , fara ajutorul unui montaj electronic . daca spui ca ai rgb comanda acestor leduri e data de respectivul montaj . daca poti pune o poza cu montajul te-as putea ajuta mai mult .
              nu are doar leduri, are si o placa cu piese, doar intra in el direct 220 v. le las asa oricum ca nu se poate face nimic, trebuie umblat la o piesa de pe placa si nu pot sa-l desfac, e turnat

              Comentariu

              • Skyworker
                Incepator
                • 04.apr.2008
                • 71

                #8
                Postat în original de andreislbz
                nu are doar leduri, are si o placa cu piese, doar intra in el direct 220 v. le las asa oricum ca nu se poate face nimic, trebuie umblat la o piesa de pe placa si nu pot sa-l desfac, e turnat
                Adio si un praz verde.
                Daca e turnata asa ramane.

                Pe placa sant niste bistabili care regleaza timpi. daca nu ai acces la ei sau nu exista un potentiometru sau comutator, poti incerca sa reduci cumva tensiunea dar ... slabe sperante.
                Cititi semnati si dati mai departe. http://www.petitiononline.com/qd3xx666/petition.html

                Comentariu

                • Consultant electrice
                  Moderator
                  • 08.nov.2005
                  • 3240

                  #9
                  Nu exista nici un reglaj...sunt facute sa fie cat mai ieftine. In functie de producator viteza de variatie difera. Acum depinde ce achizitionezi si cat de atent esti cand cumperi. Un sistem care sa varieze in functie de cum ii dictezi tu exista insa este ceva mai scump.
                  Curentul nu iarta!

                  Comentariu

                  Procesare...