Impamantare priza

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Grasonne
    Incepator
    • 07.mai.2008
    • 6

    Impamantare priza

    Salut!

    as vrea si eu sa stiu cat de "ortodoxa" este urmatoarea miscare:
    Mi-am refacut toata instalatia electrica in apartament, si am tras impamantare doar la anumite prize. Acum m-am gandit ca as vrea sa pun frigiderul in alta pozitie, insa la priza respectiva nu am impamantare.

    am auzit ca as putea sa trag un fir la priza, pe care sa il leg la teava de coloana de la calorifer, deoarece aceastea ar fi impamantata deja.
    Stiti cumva cat de adevarat e si cum as putea sa aflu daca pot sa fac asta sau nu?

    Multumesc!
  • gogu_ologu
    Membru marcant
    • 11.nov.2006
    • 421

    #2
    Re: Impamantare priza

    Nu e indicat. S-ar putea sa fie si interzis, mai nou.

    Iti poti trage impamantare dintr-o doza de derivatie, legand-o la un fir de impamantare al unui circuit existent. Evident trebuie sa ai sectiune suficienta in aval.

    Insa si asta e o improvizatie.

    Cheama electrician.

    Ca sa mai dregi treaba si nu numai, pune si o diferentiala.

    Comentariu

    • Grasonne
      Incepator
      • 07.mai.2008
      • 6

      #3
      Multumesc de raspuns.

      Ideea e ca nu as vrea sa mai sparg peretii, sa fac iar mizerie in casa.
      As avea nevoie de o solutie care sa ma ajute in conditiilel de mai sus (fara doze aplicate pe perete).

      As putea sa trag si un prelungitor de la o priza cu impamantare, insa as fi vrut sa pun frigiderul exact in priza respectiva.

      Asa as fi tras cablul pe sub plinta de la parchet si era ok.

      Merci!

      Comentariu

      • Consultant electrice
        Moderator
        • 08.nov.2005
        • 3240

        #4
        Nu ai ce doze sa aplici pe perete. Ideea era sa plece un fir dintr-o doza deja existenta unde exista impamantare. Firul poate pleca aparent pe un traseu ales astfel incat sa nu deranjeze estetic. Exista si solutia cu prelungitorul sau cu plecarea cu un fir dintr-o priza care are deja impamantare, insa decat sa te apuci sa faci improvizatii singur mai bine lasi frigiderul sa mearga in priza fara impamantare.
        Curentul nu iarta!

        Comentariu

        • Grasonne
          Incepator
          • 07.mai.2008
          • 6

          #5
          Multumesc mult de raspuns.

          Si e ok sa las sa mearga in priza fara impamantare?
          E totusi un frigider nou.....si nu as vrea sa se intample ceva.

          Comentariu

          • bebyshor
            Incepator
            • 24.mai.2007
            • 11

            #6
            Impamantarea este pentru protectia ta, nu a frigiderului, asa ca nu are ce sa pateasca.

            Comentariu

            • ear1976
              Living Legend
              • 09.aug.2007
              • 1008

              #7
              daca frigiderul e in regula, nu are nimic daca il alimentezi din priza fara impamantare. Daca totusi vrei impamantare, o solutie e si sa tragi un fir din tabloul de distributie sau cea mai apropiata doza prin canalet, dar nu e cea mai estetica.
              ratzele se trag din camioane

              Comentariu

              • constantin57
                Membru
                • 11.dec.2005
                • 194

                #8
                Daca instalatia este recent facuta mai mult ca sigur firele sunt trase prin tuburi. Scoate-ti capacul de la cea mai apropiata doza de ramificatie si trageti nulul de protectie prin tubul existent.
                Pentru protectia D-voastra si a familiei nu este bine sa folositi agregatul fara a fi legat la pamint.

                Comentariu

                • Consultant electrice
                  Moderator
                  • 08.nov.2005
                  • 3240

                  #9
                  Daca pe reteaua de alimentare apare o perturbatie, o supratensiune de exemplu, chiar daca aparatul era alimentat dintr-o priza cu impamantare, motorul se va arde mai mult ca sigur daca acesta functioneaza in momentul cand apare supratensiunea si aceasta tine un timp considerabil! Impamantarea va ajuta daca atingeti carcasa metalica a aparatului si din cauza unei defectiuni aceasta este pusa sub tensiune in vreun fel.
                  Curentul nu iarta!

                  Comentariu

                  Procesare...