Totul despre SEMINEE

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • zxm_patrick
    Membru marcant
    • 27.iul.2006
    • 665

    #61
    .....nu....era vulturul din stema munteniei..ia-ti si tu cu zimbrii
    "Am patit-o si pe asta" - Stan Patitu'

    Comentariu

    • mars_attack
      Incepator
      • 23.iul.2008
      • 3

      #62
      Vulturi, bouri, praz (ca sa nu se supere si oltenii ) nu m-ar deranja ...
      Dar am cam vazut tot ce-i gata confectionat si nu se potriveste.
      Iar ca sa iau ceva de dimensiuni mai mici si apoi sa mai zidesc pe langa, mi-e ca iese ceva nashpa.
      Daca aflati ceva pe comanda, daca nu o sa incerc pe la cei ce lucreaza fier forjat.
      Btw, sticla termorezistenta stiti pe unde pot gasi, in cantitate mica, nu sa iau o folie de 4 m

      Comentariu

      • bcezar76
        Membru
        • 16.feb.2008
        • 131

        #63
        semineu gata?

        ca tot veni vorba de seminee , am gasit un semineu cu focar +imbracaminte din piatra natural de Dobrogea la magazinul D.....n! cam ce ar trebui sa fac dupa achizionarea lui? trebuie sa iau legatura cu un sobar sau pot face singur? Daca raspunsul la nr 2 e pozitiv care ar trebui sa fie pasii pe care va trebui saii urmez?
        mentionez ca in expoze-ul prezentat la magazin nu am observat grilelel pentru aer cu toate ca focarul era inchis! se livreaza impreuna cu focarul sau trebuie cumparate separat? Cum se monteaza aceste grile? cum se fixeaza profilele pentru masca lui?
        multumesc!

        Comentariu

        • iulyoana
          Incepator
          • 14.sep.2008
          • 1

          #64
          Postat în original de mars_attack
          Salutare tuturor!
          Am un semineu construit gen rustic, cu focar deschis.
          As vrea totusi sa-i adaptez o usa, iar din fonta n-am gasit nimic p-aproape de dimesiunile golului ( masuri aproximative: h ~ 400mm, l ~ 500 mm, forma aproximativa de semicerc).

          Prietene spunene si noua cum l-ai construit..Ai vre-o schema????

          Comentariu

          • mars_attack
            Incepator
            • 23.iul.2008
            • 3

            #65
            nu l-am contruit eu, a "venit" odata cu cabana

            Comentariu

            • Helerea Nicolae
              Membru marcant
              • 02.mar.2008
              • 910

              #66
              trebuie sa construiesc doua seminee cu acelasi tip de focar cel din imagine. e unul potrivit pt un finisaj modern cu hota dreapta fara grinda de lemn, dar ambii proprietari le vor finisate tip rustic cu grinda si piatra. aveti vre-o idee, propunere?
              oricum incerc sa fac multe poze pentru ca avem colegi interesati.
              Fișiere Atașate
              lucrul, se mai face si cu capul

              Comentariu

              • sebi_dragos
                Incepator
                • 19.oct.2008
                • 4

                #67
                buna

                si eu doresc sa imi fac un semineu in mansarda. semineul din fonta vreau sa mi-l cumpar de la praktiker si nush unde gasesc materiale ca sa il imbrac : caramizile si adezivul in primul rand

                Comentariu

                • Helerea Nicolae
                  Membru marcant
                  • 02.mar.2008
                  • 910

                  #68
                  urmariti acest topic luna viitoare si o sa mai aflam despre constructia unui semineu.
                  vreau sa fac un semineu cu pietre alese din zona aceasta [foto]. ce ziceti? am sanse sa iasa frumos, sau ma fac de ris?
                  Fișiere Atașate
                  lucrul, se mai face si cu capul

                  Comentariu

                  • alexis
                    Living Legend
                    • 05.nov.2006
                    • 1331

                    #69
                    Postat în original de helerea nicolae
                    urmariti acest topic luna viitoare si o sa mai aflam despre constructia unui semineu.
                    vreau sa fac un semineu cu pietre alese din zona aceasta [foto]. ce ziceti? am sanse sa iasa frumos, sau ma fac de ris?
                    Nu cred ca o sa va faceti de ras, va tinem pumnii si asteptam poze cu etapele lucrarii. Bafta!
                    PS. O folositi si pe cea mare, din dreapta imaginii?
                    Ar merge in dreapta semineului, cumva inglobata in zidaria respectiva. Bat campii? Sau ar fi o idee?
                    faci o casa si pentru urmasii tai

                    Comentariu

                    • Helerea Nicolae
                      Membru marcant
                      • 02.mar.2008
                      • 910

                      #70
                      da! chiar e o idee. daca acum nu va accepta proprietarul o voi folosi in alta parte.
                      pietrele pt semineu sint deja selectate si transportate la locul faptei, doar ca va mai dura putin pina il facem, acum lucrez inca afara la soclu si terasa.
                      lucrul, se mai face si cu capul

                      Comentariu

                      • ombun
                        Membru marcant
                        • 12.feb.2007
                        • 580

                        #71
                        ...ar fi de folos D-le Helerea sa postati cateva imagini cu etapele constructiei;
                        -indraznesc totusi in prealabil...:
                        - foto cu semineul postat nu este si cu sist de incalzire si ACM ?;
                        - admisia pentru aer la semineu se face din exteriorul casei sau din incinta incalzita de acesta (fapt ce cred ca nu ar fi chiar OK, ....avem nevoie de oxigen pt respirat)
                        vreau sa fac o casa !

                        Comentariu

                        • Helerea Nicolae
                          Membru marcant
                          • 02.mar.2008
                          • 910

                          #72
                          acolo unde e posibil, unde semineul e linga un perete exterior, unde semineul va functiona intens, sau daca e amplasat intr-un spatiu mai mic, facem tot posibilul sa fie o priza de aer din exterior. ideal ar fi ca aerul pt foc sa vina de-afara si cel pt convectie din interior.

                          semineul de mai sus face si agent termic, unul va fi legat sa ajute la o incalzire cu gaz, si unul va fi cuplat cu una electrica, dar de partea asta nu ma ocup eu.

                          daca postez cite 10 poze cu constructia fiecarui semineu cred ca e bine.
                          lucrul, se mai face si cu capul

                          Comentariu

                          • bcezar76
                            Membru
                            • 16.feb.2008
                            • 131

                            #73
                            semineu

                            asteptam pozele! mai ales cele care se refera la admisia aerului ij incinta!

                            Comentariu

                            • Helerea Nicolae
                              Membru marcant
                              • 02.mar.2008
                              • 910

                              #74
                              i-mi cer scuze pt calitatea pozelor, nu stiu cum am reusit sa le fac atit de proaste.
                              prima data am trasat pe perete si pe podea locul focarului si al zidurilor. spatiul e mic si focarul e mare, noroc ca era o nisa in perete in acea zona. vom face semineul de tip rustic cu bancute si grinda de lemn, de fapt bancuta din stinga va fi numai o tentativa ca nu avem spatiu. miine facem o grinduta cu caramida refractara deasupra locului pt lemne, completam zidaria in zona bancutelor si zidim partile laterale linga focar. la final zidaria va fi placata cu piatra.
                              Fișiere Atașate
                              lucrul, se mai face si cu capul

                              Comentariu

                              • bcezar76
                                Membru
                                • 16.feb.2008
                                • 131

                                #75
                                mis se pare mie sau ce e in poza e samota?

                                Comentariu

                                Procesare...