Prize si intrerupatoare, de care sa aleg

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Loganix
    Incepator
    • 29.nov.2007
    • 24

    Prize si intrerupatoare, de care sa aleg

    Buna ziua,
    am construit o casa noua si vreau sa o dotez si cu astfel de echipamente(prize, intrerupatoare) ).
    Din pacate cunostintele mele in acest domeniu sunt deosebit de limitate asa ca apelez la ajutorul dvs in a ma ajuta sa aleg cel mai bun raport calitate-pret.
    Va rog sa-mi recomandati pe ce produse sa merg si eventual link-uri cu ele.Va multumesc
    PS: am posibilitate sa trag atat curent monofazic cat si trifazic.Se merita investitia in trifazic ?
  • ear1976
    Living Legend
    • 09.aug.2007
    • 1008

    #2
    prize si intrerupatoare: legrand, schneider

    cam ce consumatori vei avea in casa (cuptor, plita electrica, AC, centrala electrica, boilere etc)? In functie de necesarul de putere instalata vei decide daca ai nevoie de trifazic sau monofazic.
    ratzele se trag din camioane

    Comentariu

    • Loganix
      Incepator
      • 29.nov.2007
      • 24

      #3
      Cred ca in afara de centrala electrica de toate din cele enumerate de tine

      Comentariu

      • ear1976
        Living Legend
        • 09.aug.2007
        • 1008

        #4
        Postat în original de Loganix
        Cred ca in afara de centrala electrica de toate din cele enumerate de tine
        Poti da mai multe detalii? Cam cate boilere, AC etc, eventual puteri estimate.
        Ia in calcul nu numai cele pe care le vei monta la inceput, ci si consumatorii pe care intentionezi sa ii adaugi pe viitor.
        ratzele se trag din camioane

        Comentariu

        • dmugurel
          Membru marcant
          • 14.feb.2006
          • 306

          #5
          Sunt o gramada de producatori cu mai multe game de produse. Ca si la autoturisme, depinde de ce bani dispui. Apropo, ce masina conduci? In functie de asta o sa fac o recomandare.
          Mesajul contine pareri personale, fara pretentii de adevaruri universale.

          Comentariu

          • Mircea G
            Living Legend
            • 14.ian.2007
            • 12085

            #6
            Postat în original de dmugurel
            Sunt o gramada de producatori cu mai multe game de produse. Ca si la autoturisme, depinde de ce bani dispui. Apropo, ce masina conduci? In functie de asta o sa fac o recomandare.
            Asta e tare ! Sa facem o incercare ....la Focus ce recomandati ? Daca nimeriti jos palaria !
            Instalatii verificari-revizii gaze

            Comentariu

            • Loganix
              Incepator
              • 29.nov.2007
              • 24

              #7
              Pai cred ca 1 boiler de vreo 300l, vreo 2 AC, cuptor electric, pompele pt cazan de incalzire, pompele de la instalatia solara, televizoare vreo 4-5 etc

              Comentariu

              • gogu_ologu
                Membru marcant
                • 11.nov.2006
                • 421

                #8
                Postat în original de Loganix
                Pai cred ca 1 boiler de vreo 300l, vreo 2 AC, cuptor electric, pompele pt cazan de incalzire, pompele de la instalatia solara, televizoare vreo 4-5 etc
                Ar fi bine trifazic, desi costa multicel

                Daca puneti monofazic 5kW de exemplu, va trebui sa folositi pe rand cate 3-4 aparate mari consumatoare.

                Daca e vreo vila de peste 150mp, bagati trifazic.

                Comentariu

                • dmugurel
                  Membru marcant
                  • 14.feb.2006
                  • 306

                  #9
                  Postat în original de MIRCEA MAXIMG
                  Postat în original de dmugurel
                  Sunt o gramada de producatori cu mai multe game de produse. Ca si la autoturisme, depinde de ce bani dispui. Apropo, ce masina conduci? In functie de asta o sa fac o recomandare.
                  Asta e tare ! Sa facem o incercare ....la Focus ce recomandati ? Daca nimeriti jos palaria !
                  Legrand-Cariva ? iti place? (focusul e nou sau SH ? )
                  Mesajul contine pareri personale, fara pretentii de adevaruri universale.

                  Comentariu

                  • alexis
                    Living Legend
                    • 05.nov.2006
                    • 1331

                    #10
                    [quote="dmugurel"]
                    Pentru un Glof 4 Variant ?
                    faci o casa si pentru urmasii tai

                    Comentariu

                    • Mircea G
                      Living Legend
                      • 14.ian.2007
                      • 12085

                      #11
                      Postat în original de dmugurel
                      Postat în original de MIRCEA MAXIMG
                      Postat în original de dmugurel
                      Sunt o gramada de producatori cu mai multe game de produse. Ca si la autoturisme, depinde de ce bani dispui. Apropo, ce masina conduci? In functie de asta o sa fac o recomandare.
                      Asta e tare ! Sa facem o incercare ....la Focus ce recomandati ? Daca nimeriti jos palaria !
                      Legrand-Cariva ? iti place? (focusul e nou sau SH ? )
                      Place ! place ! dar nu am asa ceva , ci mai comune . Cert e ca n-am pus mare pret pe ele . SH ! conteaza si km ?
                      Fișiere Atașate
                      Instalatii verificari-revizii gaze

                      Comentariu

                      • alex virtual
                        Living Legend
                        • 19.mai.2007
                        • 1363

                        #12
                        Postat în original de dmugurel
                        Postat în original de MIRCEA MAXIMG
                        Postat în original de dmugurel
                        Sunt o gramada de producatori cu mai multe game de produse. Ca si la autoturisme, depinde de ce bani dispui. Apropo, ce masina conduci? In functie de asta o sa fac o recomandare.
                        Asta e tare ! Sa facem o incercare ....la Focus ce recomandati ? Daca nimeriti jos palaria !
                        Legrand-Cariva ? iti place? (focusul e nou sau SH ? )
                        la ce a enumerat urca spre un Volvo .

                        Comentariu

                        • dmugurel
                          Membru marcant
                          • 14.feb.2006
                          • 306

                          #13
                          Mircea, aparatajul din imagine e Gewwis, sau sunt copii no name?
                          Daca sunt originale sunt superiore Legrand-Cariva.
                          Pt. alex, gama cariva e cea mai ieftina gama de aparataj de calitate, pentru un posesor de volvo as recomanda cel putin Valena.
                          Mesajul contine pareri personale, fara pretentii de adevaruri universale.

                          Comentariu

                          • Mircea G
                            Living Legend
                            • 14.ian.2007
                            • 12085

                            #14
                            Postat în original de dmugurel
                            Mircea, aparatajul din imagine e Gewwis, sau sunt copii no name?
                            Daca sunt originale sunt superiore Legrand-Cariva.
                            Pt. alex, gama cariva e cea mai ieftina gama de aparataj de calitate, pentru un posesor de volvo as recomanda cel putin Valena.
                            ....si continuarea , ce voi monta in bucatarie si garaj ! Nu sint toate dar a trebuit sa fac poza in mare viteza sa nu vada " ea " ca deja am cumparat cite ceva ! Doar trebuie cumparate !
                            Fișiere Atașate
                            Instalatii verificari-revizii gaze

                            Comentariu

                            • xena
                              Membru Marcant
                              • 05.aug.2007
                              • 786

                              #15
                              Iti recomand gama Unica Allegro de la Merlin Gerin; este gama modulara de la ei. Este foarte usor de lucrat cu ele; la intrerupatoare ai contacte prin presiune, poti sa pui 1,2,3,4 sau 6 elemente pe o rama.
                              Aparatele sunt in 2 nuante de alb si rame in multiple culori.
                              Ca pret sunt putin cam sus (in jur de 18 ron un intrerupator cu led violet albastru).
                              Mai multe gasesti pe siteul lor.

                              Comentariu

                              Procesare...