Curatare gard de vopsea

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • AnaP
    Incepator
    • 06.mai.2008
    • 75

    Curatare gard de vopsea

    Buna ziua,

    Am cumparat o casuta construita in 1997 si impreuna cu mesterii am intampinat ceva probleme la curatarea gardului (vrem sa-l reconditionam).

    Gardul este din teava recuperata, vopsit cu un grund maro si apoi cu vopsea alba. Mesterii au incercat sa-l arda cu butelia, dar fara nici un succes. Gardul prezinta urme de rugina, vopseaua este, pe alocuri, cazuta. Am stabilit cu mesterii sa cumparam perii din sarma pentru scule electrice, sa incercam sa il curatam asa, dar mi-e teama ca o sa ramana zgarieturi mari in teava.

    Dupa curatare am vrea sa-l vopsim negru si sa-l patinam.

    Exista vreo alta metoda de curatare? Atasez si foto cu gardul, in caz ca ajuta.
    Multumesc frumos!

  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 12977

    #2
    Curatarea mecanica, perie sarma, smirghel etc. este obligatorie.

    Daca il vopsesti negru nu este necesar sa indeprtezi toata vopseaua ci doar sa il slefuiesti superficial, insistat mai mult inzonele cu rugina pentru indepartarea acesteia - ideal este sa ajungi la luciu metalic.

    Altfel cauta o solutie gen Decanol de la Policolor - e un decapant de vopsea.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • AnaP
      Incepator
      • 06.mai.2008
      • 75

      #3
      Postat în original de VYS
      Curatarea mecanica, perie sarma, smirghel etc. este obligatorie.

      Daca il vopsesti negru nu este necesar sa indeprtezi toata vopseaua ci doar sa il slefuiesti superficial, insistat mai mult inzonele cu rugina pentru indepartarea acesteia - ideal este sa ajungi la luciu metalic.

      Altfel cauta o solutie gen Decanol de la Policolor - e un decapant de vopsea.
      Buna,
      Multumesc pentru raspuns. Pana la urma baietii au inceput acum cateva zile sa-l curete prin ardere cu butelia (atat cat se poate, ca nu functioneaza excelent) si curatare cu peria de sarma (normala si/sau atasata la masinaria electrica). Merge greu, dar se vad ceva rezultate. Luciu metalic n-am observat, din pacate. Cert e ca vopseaua alba se duce, si ramane o culoare maronie-rosiatica, probabil a grundului.

      O sa sugerez sefului de santier ce mi-ati propus.
      Multumesc inca o data!

      Comentariu

      Procesare...