Ipoteca pe casa

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • nutzu
    Membru
    • 22.mar.2008
    • 125

    Ipoteca pe casa

    ma poate ajuta cineva.................
    peste 3 luni incep constructia unei case in regie proprie-pe care dupa ce va fi la rosu vreau sa_i pun ipoteca ca sa o termin.As vrea sa stiu daca imi va cere evaluatorul facturi pe materiale si certificate de calitate si alte de astea.daca as face betonul pt fundatie la fata locului costurile ar fi la jumatate.........a trecut cineva prin asa ceva
    va multumesc anticipat
  • PowerMC
    Administrator
    • 02.mai.2007
    • 2210

    #2
    Solutia corecta este sa incercati un prim contact cu una din bancile la care doriti sa solicitati creditul.
    Daca puteti ajunge la o discutie principiala cu evaluatorul lor atunci problema dvs. va avea cel mai corect raspuns.
    Chiar daca evaluatorul nu va solicita diverse facturi pentru anumite materiale utilizate in constructia casei, dvs. trebuie sa le pastrati alaturi de orice alt document ce priveste calitatea si conformitatea materialelor utilizate.

    Pentru obtinerea unui astfel de credit ipotecar trebuie sa realizati intabularea constructiei.
    Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

    Community Manager MC

    Comentariu

    • Seni
      Living Legend
      • 05.mar.2006
      • 3481

      #3
      Re: Ipoteca pe casa

      Postat în original de nutzu
      daca as face betonul pt fundatie la fata locului costurile ar fi la jumatate.........
      cum ati calculat? ce reteta de beton?
      cum va sfatuieste si PowerMC, incercati sa obtineti un credit acum, ipotecati numai terenul deocamdata si cand ajungeti in faza "la rosu" faceti o suplimentare de credit.
      intabularea este necesara! pentru a obtine un credit va fi necesar sa lucrati cu firma..

      Comentariu

      • evisceratum
        Membru marcant
        • 29.aug.2006
        • 410

        #4
        aia cu betonul ieftin la fata locului e o aberatie. probabil ca e mai ieftin cu 10-20%.
        Chestia cu ipoteca nu merge decit daca intabulati imobilul inainte de a-ipoteca. Pina la intabulare el nu exista in acte. Pentru intabulare trebuie sa aveti acoperis, ferestre si fatada tencuita si zugravita. Va uram succes.

        Comentariu

        • nutzu
          Membru
          • 22.mar.2008
          • 125

          #5
          din cauza ca suntem in Romania......tre sa ne descurcam.....am facut rost de ciment-sac 70 kg=30 lei ma ajuta "un prieten"cu transportul _pret bun direct in balastiera.Toate astea in cantitati suficiente..........
          caramida oricum o cumpar cu certificat de garantie si facturi
          problema ar fi fost la betonul pt fundatie................
          as dori sa ma ajute cu un sfat cineva care a trecut prin asa ceva

          Comentariu

          • nutzu
            Membru
            • 22.mar.2008
            • 125

            #6
            repet -problema se pune dupa ce e ridicata si acoperita.STIU ca abia atunci se intabuleaza.Mai nou-amfost pe la banci dar nu ma pot ajuta cu informatii exacta deoarece bancile lucreaza cu firme de evaluatori.Nu mai e ca acum xxxxxx ani cand venea la fata locului evaluator de la banca....si o rezolvai cumva ...legal bineinteles..

            Comentariu

            • ear1976
              Living Legend
              • 09.aug.2007
              • 1008

              #7
              Postat în original de nutzu
              repet -problema se pune dupa ce e ridicata si acoperita.STIU ca abia atunci se intabuleaza.Mai nou-amfost pe la banci dar nu ma pot ajuta cu informatii exacta deoarece bancile lucreaza cu firme de evaluatori.Nu mai e ca acum xxxxxx ani cand venea la fata locului evaluator de la banca....si o rezolvai cumva ...legal bineinteles..
              depinde de banca. unele lucreaza si cu evaluatorul lor
              ratzele se trag din camioane

              Comentariu

              • VYS
                Living Legend
                • 19.aug.2005
                • 12977

                #8
                Corect, depinde de la banca la banca. Stiu destule cazuri cand a venit UN evaluator al bancii la client.
                Eu zic ca iti face prea multe probleme cu acel credit. Pune mana si construieste la rosu (banuiesc ca pentru asta exista deja banii necesari) si apoi vei putea alege si creditul necesar functie de ceea ce se mai intampla pe piata bancara (acum este foarte tulbure dupa mine) si poate vei avea si alte date initiale ale problemei.

                Mai este si iarna la mijloc, pentru ca nu cred ca poti termina casa anul asta, orice ar fi.
                VYS Blog DIY

                Comentariu

                • s.m.ovidiu
                  Membru Marcant
                  • 12.feb.2007
                  • 457

                  #9
                  Postat în original de nutzu
                  din cauza ca suntem in Romania......
                  Da dar daca traim in Romania nu ,,tre" naparat sa si cada casele pe noi adica incearca sa iei betonul de la statie.
                  Nu lua viata prea in serios in speranta ca o vei face sa stea mai mult cu tine
                  Te vei trezi ca in afara de riduri nu ai nici un avantaj

                  Comentariu

                  • s.m.ovidiu
                    Membru Marcant
                    • 12.feb.2007
                    • 457

                    #10
                    Postat în original de evisceratum
                    aia cu betonul ieftin la fata locului e o aberatie
                    La cati am vazut ca sunt interesati de betonul ,, la botul calului" cred ca gresesti nu e o aberatie ci o realitate
                    Nu lua viata prea in serios in speranta ca o vei face sa stea mai mult cu tine
                    Te vei trezi ca in afara de riduri nu ai nici un avantaj

                    Comentariu

                    Procesare...