Instalatii electrice pe suport de lemn

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • benea
    Incepator
    • 03.iul.2005
    • 1

    Instalatii electrice pe suport de lemn

    variante de executie a inst. electrice montate pe lemn (cabana de lemn de dimensiune mica P+M) materiale care se pot folosi
    dan
  • alin
    Incepator
    • 03.iul.2005
    • 2

    #2
    lemn

    cablu cu manta de tabla<fier>,tub metalic<copex>, sau cablu,tub PVC,copexPVC montate pe o fisie de tabla,aparatura,montata tot pe tabla
    pentru orice informatii despre instalatii electrice va recomand acest forum

    Comentariu

    • Patrui Paul
      Incepator
      • 09.aug.2014
      • 19

      #3
      Răspuns la: lemn

      am facut 3 instalatii la case din lemn,dintre care una pentru mine.nu practic meseria de electrician(zilnic) dar am calificare si ceva cunostiine in domeniu.parerea mea este ca cel mai important lucru e dimensionarea corecta a circuitelor,chiar supradimensionarea acestora,pentru a fi sigur ca,conductoarele nu se incalzesc.se foloseste copex metalic,sau din pvc ignifug(recomand metalic)doze obligatoriu ignifuge si cele de legatura si cele de aparat si tabloul de sigurante asemenea,in rest ce sa mai zic,eu am facut la case destul de mici,la o casa mai mare,instalatia presupune mai multe circuite,adica nu faci toate prizele pe un circuit,la aparatele de putere faci circuit separat,legaturile in doze este foarte important sa fie executate corect(recomand cositorire)desi e din epoca trecuta si acum au aparut reglete,cleme wago,etc eu consider ca e cea mai ok,de asemenea recomand cablu multifilar de calitate,desi unii electricieni se feresc de el(nu pot sa-mi dau seama de ce) si era sa uit,terminale(prize,comutatoare,etc) de calitate,care sa asigure un contact perfect,apoi de sigurante dimensionate corect ,diferential +priza de pamant nu are rost sa mai zic(sunt obligatorii)

      daca o sa respecti(cel ce iti face instalatia)aceste repere nu cred ca o sa ai probleme dar,mai asteapta sfaturi si de la restul colegilor

      Comentariu

      • Consultant electrice
        Moderator
        • 08.nov.2005
        • 3240

        #4
        Răspuns la: Instalatii electrice pe suport de lemn

        @benea - Ideal este sa vorbim cu subiect, predicat si sa folosim semne ortografice.
        @Patrui Paul observatiile din postul tau sunt binevenite pentru orice instalatie electrica, lasand la o parte lista de materiale specifice pentru constructiile din lemn.
        Ultima editare de Consultant electrice; 08.sep.2014, 21:32.
        Curentul nu iarta!

        Comentariu

        • Cherubino
          Living Legend
          • 10.iul.2006
          • 1688

          #5
          Răspuns la: lemn

          Postat în original de Patrui Paul
          am facut 3 instalatii la case din lemn,dintre care una pentru mine.nu practic meseria de electrician(zilnic) dar am calificare si ceva cunostiine in domeniu.parerea mea este ca cel mai important lucru e dimensionarea corecta a circuitelor,chiar supradimensionarea acestora,pentru a fi sigur ca,conductoarele nu se incalzesc.se foloseste copex metalic,sau din pvc ignifug(recomand metalic)doze obligatoriu ignifuge si cele de legatura si cele de aparat si tabloul de sigurante asemenea,in rest ce sa mai zic,eu am facut la case destul de mici,la o casa mai mare,instalatia presupune mai multe circuite,adica nu faci toate prizele pe un circuit,la aparatele de putere faci circuit separat,legaturile in doze este foarte important sa fie executate corect(recomand cositorire)desi e din epoca trecuta si acum au aparut reglete,cleme wago,etc eu consider ca e cea mai ok,de asemenea recomand cablu multifilar de calitate,desi unii electricieni se feresc de el(nu pot sa-mi dau seama de ce) si era sa uit,terminale(prize,comutatoare,etc) de calitate,care sa asigure un contact perfect,apoi de sigurante dimensionate corect ,diferential +priza de pamant nu are rost sa mai zic(sunt obligatorii)

          daca o sa respecti(cel ce iti face instalatia)aceste repere nu cred ca o sa ai probleme dar,mai asteapta sfaturi si de la restul colegilor
          Eu cred ca nu mai e cazul sa astepte omul sfaturi de la colegi, ca mesajul la care ati raspuns e din 2005. Oricum, cu ceea ce ati scris sunt de acord 100%, asa am procedat si eu.
          LARGO AL FACTOTUM

          Comentariu

          • Consultant electrice
            Moderator
            • 08.nov.2005
            • 3240

            #6
            Răspuns la: Instalatii electrice pe suport de lemn

            Ha ha, buna observatie nici eu nu ma uitasem la data postului anterior!
            Curentul nu iarta!

            Comentariu

            • Patrui Paul
              Incepator
              • 09.aug.2014
              • 19

              #7
              Răspuns la: Instalatii electrice pe suport de lemn

              chiar ) acum vad! no nu-i bai,poate o sa -i fie folositor la cineva!

              Comentariu

              • mbostangiu
                Membru marcant
                • 31.dec.2011
                • 595

                #8
                Răspuns la: Instalatii electrice pe suport de lemn

                Postat în original de Patrui Paul
                chiar ) acum vad! no nu-i bai,poate o sa -i fie folositor la cineva!
                Ma mancau degetele sa postez si eu dar nu prea mai aveam ce adauga... decat ... atentie mare la detalii de executie ca acolo se cam ineaca multi la mal.
                “Quality means doing it right when no one is looking.”

                Comentariu

                Procesare...