Hidroizolare pivnita

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • gabi_braga
    Incepator
    • 07.mai.2007
    • 2

    Hidroizolare pivnita

    Buna ziua,

    Am o casa cu pivnita ingropata 1,2 metrii in pamant , zidul este din caramida si sub el am vazut ca este fundatie din beton . Perelele este umed pe portiunea care este in sol si vreau sa-l izolez pe exterior. Vreau sa sap pana la fundatie dar caramida fiind umeda nu stiu ce hidroizolatie sa folosesc inainte de membrana cu crampoane ? Casa este din 1970 , probabil ca se farmiteaza caramida . Sa folosesc o tencuiala cu AplaHydroStop , sau sa pun o membrana bituminoasa ? Se poate lipi pe caramida umeda ? Peretele are o lungime de 20 metrii , trebuie sa sap pe bucati de cativa metrii si se derulez pe rand folia , sau pot sa sap pe toata lungimea pe langa casa ?

    Va multumesc.
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15141

    #2
    Acest gen de lucrari se realizeaza in sezonul cald pentru ca este necesara uscarea zidariei o perioada de circa 2 luni functie de conditiile meteo.
    Aplicarea unei solutii hidroizolatoare pe o zona umezita nu va aduce rezultatele scontate.

    Comentariu

    • gabi_braga
      Incepator
      • 07.mai.2007
      • 2

      #3
      Postat în original de Gemini
      Acest gen de lucrari se realizeaza in sezonul cald pentru ca este necesara uscarea zidariei o perioada de circa 2 luni functie de conditiile meteo.
      Aplicarea unei solutii hidroizolatoare pe o zona umezita nu va aduce rezultatele scontate.
      Multumesc pentru raspuns . Dar tinand cont ca peretele se afla in curtea , garadina vecinului , si nu-mi permit oricand si oricat sa prelungesc lucrarea , pot ca si o solutie de compromis sa pun membrana bituminoasa pe langa zid , lipind-o doar la imbinaturi nu si de zid , si apoi s-o protejez cu folie cu crampoane ? Care poate fi rezultatul in acest caz ? Sau daca folosesc doar membrana cu crampoane ?

      Comentariu

      • Maestrul Max
        Living Legend
        • 28.iul.2006
        • 6920

        #4
        Sapati pe linga zidarie in spatiul de 50 cm (spatiu de intretinere), faceti o tencuiala daca zidaria este macinata si aplicati o hidroizolatie din amorsa specifica + membrana bituminoasa + membrana cu crampoane. La baza fundatiei puteti sa montati si un tub de drenaj. Asta daca doriti sa scapati de umiditate.
        Cu stima.

        Comentariu

        • proftinel
          Incepator
          • 13.iul.2006
          • 4

          #5
          Hidroizolare pereti pivnita

          Stau la casa si pe peretii beciului care sunt din beton trebuie sa dau cu o matura pentru ca se macina. Ce pot face?
          Mai am o rugaminte daca stie cineva unde gasesc o pompa electrica pentru a vopsi tabla pe casa?
          va multumesc

          Comentariu

          • Maestrul Max
            Living Legend
            • 28.iul.2006
            • 6920

            #6
            Hidroizolatie exterioara la peretii pivnitei aveti ?


            Pentru vopsit am vazut in comert niste pistoale de vopsit electrice.
            Cu stima.

            Comentariu

            • proftinel
              Incepator
              • 13.iul.2006
              • 4

              #7
              izolatie beci

              beciul e facut astfel:in pamant am sapat groapa si am turnat peretii laterali si tavanul din ciment

              Comentariu

              • proftinel
                Incepator
                • 13.iul.2006
                • 4

                #8
                beciul are peratii si tavanul din beton si este sapat in pamant
                multumesc

                Comentariu

                • Maestrul Max
                  Living Legend
                  • 28.iul.2006
                  • 6920

                  #9
                  betonul se macina ? sau un strat subtire superficial ?
                  Cu stima.

                  Comentariu

                  • proftinel
                    Incepator
                    • 13.iul.2006
                    • 4

                    #10
                    doar la suprafata

                    Comentariu

                    • f.intruder
                      Incepator
                      • 27.iul.2007
                      • 3

                      #11
                      Hidroizolare pivnita

                      buna
                      stau la casa construita acum 30 ani
                      cu un etaj ,iar sub scara s-a lasat un fel de pivnita
                      cu adancimea de 1m.
                      m-am gandit sa o finisez(pana acum nu prea a fost folosita)
                      si asa am vazut ca suprafata de fundatie ,partea de 1m sub nivelul pamantului miroase a mucegai ,dar nu are igrasie
                      in schimb fundatia pare "macinata" cum se spune la spart se cerne
                      pur si simplu
                      specific faptul ca in curtea interioara spre care este construita aceasta pivnita nu exista scurgere de apa,iar curtea este betonata
                      deci cred ca umezeala vine din anotimpurile umede
                      si pivnita neavand aerisire ,fundatia din inauntrul ei prinde umezeala de afara si nu reuseste sa se usuce
                      Ce ma sfatuiti sa fac cu fundatia?....peretii in rest sant uscati
                      si sant facuti de caramida cu gauri(partea de perete a pivnitei este uscata si ok..doar partea de fundatie apre afectata)
                      Vreau sa fac si guri de aerisire ...Ma sfatuiti sa fac 2 aerisiri relativ opuse sau doar una?
                      va multumesc

                      Comentariu

                      • Gemini
                        Moderator
                        • 06.iun.2006
                        • 15141

                        #12
                        Daca aveti posibilitatea de a face macar o gura de aerisire ar fi foarte bine.
                        Daca sunt probleme doar la pardoseala, cred ca ar trebui sa aplicati un strat hidroizolator si sa trageti o sapa peste.

                        Comentariu

                        • remus titus
                          Incepator
                          • 28.mai.2008
                          • 1

                          #13
                          Hidroizolare pivnita

                          intrebarea ar fi:cu ce as putea izola o pivnita(beci) impotriva infiltratiilor de apa deoarece nu a fost hidroizolat cu nimic?multumesc

                          Comentariu

                          • Gemini
                            Moderator
                            • 06.iun.2006
                            • 15141

                            #14
                            Detaliati problema dvs., inclusiv modul de constructie al pivnitei.

                            Comentariu

                            • alfa
                              Membru
                              • 17.apr.2008
                              • 171

                              #15
                              Hidroizolare pivnita

                              Casa in care locuim are aproape 100 de ani si nu are hidroizolatie. Acum vrem sa amenajam pivnita ca spatiu de locuit, insa avem o problema cu apa. In pivnita pana acum nu era nici sapa turnata si nici tencuiala peste caramida, ea a fost conceputa initial ca si crama de vinuri. Cu ploile de saptamanile trecute, ne-a intrat apa. Multa, cam 20 cm. Din cate am depistat noi, apa vine preponderent din pamant si nu prin pereti. Practic podeaua este la 2m sub nivelul curtii. Avand in vedere, ca este destul de greu sa facem hidroizolatia pe exterior, ne-am gandit sa o facem pe interior. Am primit niste oferte de mortar hidroizolant de penetrare. Stie cineva mai multe despre acest tip de hidroizolatie?

                              Comentariu

                              Procesare...