Spoturi in tavan cu vata de sticla

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • mikim
    Incepator
    • 29.sep.2006
    • 25

    Spoturi in tavan cu vata de sticla

    Se pot monta spoturi pe un tavan dintr-o sufragerie fara scafe?
  • Consultant electrice
    Moderator
    • 08.nov.2005
    • 3240

    #2
    Depinde de tipul de lampa pentru spot pe care doriti sa o montati. In scafe se pot monta si neoane pentru a oferi o lumina mai placuta si a ascunde sursa de iluminare. Puteti sa aveti si alta constructie din gips carton pe tavan in care sa montati spoturi, nu neaparat scafa. Esential este sa tineti cont ca spoturile degaja caldura si daca nu se aerisesc bine le scade durata de viata!
    Curentul nu iarta!

    Comentariu

    • snow
      Incepator
      • 08.mai.2008
      • 21

      #3
      Becuri cu led sau spoturi luminoase?

      vreau sa renunt la clasicul candelabru.
      am inceput sa remodelez tavanul cu rigips si vreau sa inoiesc sursa de lumina.
      ce ma sfatuiti sa folosesc? am inteles ca spoturile se ard repede. becurile cu leduri sunt mai rezistente?
      multumesc
      Trebuie sa faci sport in fiecare zi. Asa poti sa mori sanatos!!!
      Apropo..Niciodata sa nu mergeti cu viteza mai mare decat poate ingerul vostru pazitor sa zboare...

      Comentariu

      • Consultant electrice
        Moderator
        • 08.nov.2005
        • 3240

        #4
        Spoturile clasice cu halogen se ard repede cat timp sunt proaste calitativ, sunt montate intr-un spatiu unde se acumuleaza multa caldura sau sunt montate necorespunzator atingandu-se sticla. Spoturile care folosesc tehnologia LED ofera o lumina oarecum diferita atat ca temperatura a culorii cat si ca amprenta luminoasa, sunt ceva mai scumpe dar au o viata mult mai lunga si consuma extrem de putin. Variantele mai slabe cu LED-uri de 5 mm nici nu degaja caldura.
        Curentul nu iarta!

        Comentariu

        • gogu_ologu
          Membru marcant
          • 11.nov.2006
          • 421

          #5
          Postat în original de Consultant electrice
          Spoturile clasice cu halogen se ard repede cat timp sunt proaste calitativ, sunt montate intr-un spatiu unde se acumuleaza multa caldura sau sunt montate necorespunzator atingandu-se sticla. Spoturile care folosesc tehnologia LED ofera o lumina oarecum diferita atat ca temperatura a culorii cat si ca amprenta luminoasa, sunt ceva mai scumpe dar au o viata mult mai lunga si consuma extrem de putin. Variantele mai slabe cu LED-uri de 5 mm nici nu degaja caldura.
          Cam cat de scumpe sunt cele cu LED? Pe la 80-100RON cel putin.

          Nu mi-as lua cu halogen... pe langa faptul ca se ard (asa zic unii, eu n-am incercat) consuma o gramada de curent. Pai cum dracu sa luminez o camera cu 300W?

          Parerea mea: spoturi cu becuri economice.. de fapt, nu mai sunt spoturi, sunt mai mari, dar merg montate, si accepta 1-2 becuri economice, inclusiv lungi.

          Ar fi dezavantajul ca nu poti pune variator, dar poti pune 2 becuri si faci 2 circuite pe diferite contacte ale intrerupatorului.

          Comentariu

          • Consultant electrice
            Moderator
            • 08.nov.2005
            • 3240

            #6
            Spoturi LED:

            -Foarte ieftine cu 18led (calitate proasta, lumina slaba, scad in intensitate dupa cateva zeci de ore de functionare) in jur de 15Ron

            -18 led (ceva mai puternice, nu scad ca intensitate in timp) ~32 ron

            -Multiled produse de Osram sau Philips (viata foarte lunga, dar intensitate luminoasa mica- mai mica decat cele prezentate anterior) ~35 ron

            -spoturi high power (cu un singur LED tehnologie mult mai noua si putere echivalenta pana la spoturi cu halogen de 40W) de la ~60 ron


            Sigur ca un bec economic va da mai multa lumina si costurile poate vor fi mai mici, insa spoturile se folosesc pentru a creea un anumit efect, o iluminare locala in anumite locuri ale incaperii, o iluminare care sa accentueze un anumit element de mobilier sau sa lumineze concentrat pe o masuta etc.
            Curentul nu iarta!

            Comentariu

            • taolin
              Incepator
              • 30.mai.2006
              • 10

              #7
              Spoturi in tavan cu vata de sticla

              stau la casa si de curand am facut o baie cu toate utilitatile. echipa de meseriasi mi-a pus tavan din rigipt si a izolat pe dedesubt cu vata de sticla.
              dorinta mea este acum de a ma indruma cineva daca pot pune spoturi in acest tavan din rigips?. stiu ca vata de sticla nu arde(este un bun izolator) . VA MULTUMESC

              Comentariu

              • alex virtual
                Living Legend
                • 19.mai.2007
                • 1441

                #8
                poti indeparta vata de sticla pe portiunea unde se va afla spotul (spoturile).
                ce fel de spotui o sa ai ? halogen sau alte tipuri ? ce putere va avea un spot ?

                Comentariu

                • Consultant electrice
                  Moderator
                  • 08.nov.2005
                  • 3240

                  #9
                  Spotul halogen genereaza f multa caldura. Aceasta se acumuleaza si scade mult viata spotului si in conditiile cand spatiul din spatele spotului este mic si nu exista vata de sticla sau alta izolatie. In cazul dvs fenomenul va fi accentuat. Daca veti folosi spoturile conectate la un dimmer iar acestea vor avea puteri mai mici caldura generata va fi implicit mai redusa si este posibila folosirea acestui tip de iluminare. Trebuie sa aflati din fisa tehnica a produsului de izolatie care este temperatura la care rezista, autocombustie etc ca sa nu existe probleme.
                  Curentul nu iarta!

                  Comentariu

                  • taolin
                    Incepator
                    • 30.mai.2006
                    • 10

                    #10
                    eu as dori sa incastrez in tavan spoturi normale de 40 w.Defat as vrea sa pun 3 spoturi deoarece baia are o suprafata mica . cat va rezista vata de sticla fara sa se coaca si sa se incinga vre-odata ?

                    Comentariu

                    • Mircea_G
                      Living Legend
                      • 14.ian.2007
                      • 12199

                      #11
                      Postat în original de taolin
                      eu as dori sa incastrez in tavan spoturi normale de 40 w.Defat as vrea sa pun 3 spoturi deoarece baia are o suprafata mica . cat va rezista vata de sticla fara sa se coaca si sa se incinga vre-odata ?
                      Nu rezista ! Cautati alte corpuri de iluminat , eventual economice .
                      Instalatii verificari-revizii gaze

                      Comentariu

                      • gogu_ologu
                        Membru marcant
                        • 11.nov.2006
                        • 421

                        #12
                        Postat în original de taolin
                        eu as dori sa incastrez in tavan spoturi normale de 40 w.Defat as vrea sa pun 3 spoturi deoarece baia are o suprafata mica . cat va rezista vata de sticla fara sa se coaca si sa se incinga vre-odata ?
                        Mai bine imi dai mie banii pe curent. Tu iti dai seama ca luminezi o camera cu 2-300W? Cauta spoturi cu becuri economice (sunt mai mari, nu mai sunt spoturi, dar asta e)

                        Randamentul unui bec pe halogen e aproape la fel de prost cu cel al unui bec cu incandescenta (randament de 2%)

                        Comentariu

                        • Consultant electrice
                          Moderator
                          • 08.nov.2005
                          • 3240

                          #13
                          De unde 2-300W? 3 spoturi x 40W=120W asta daca nu este nevoie de lumina mai multa. Singura varianta in acest caz sunt spot-uri LED. Daca vei folosi un bec economic pentru baie acesta se va defecta repede deoarece e supus unor aprinderi si stingeri repetate in general.
                          Curentul nu iarta!

                          Comentariu

                          • gogu_ologu
                            Membru marcant
                            • 11.nov.2006
                            • 421

                            #14
                            Postat în original de Consultant electrice
                            De unde 2-300W? 3 spoturi x 40W=120W asta daca nu este nevoie de lumina mai multa. Singura varianta in acest caz sunt spot-uri LED. Daca vei folosi un bec economic pentru baie acesta se va defecta repede deoarece e supus unor aprinderi si stingeri repetate in general.
                            4 spoturi intr-o camera de 18-20mp e cam putin. Mai ales daca vrei sa citesti ceva... Cel putin asa cred.

                            Oricum, eu acum luminez o asemenea camera cu nici 60W si se e deja destul de multa lumina, ce-i drept cu o lustra clasica, iar problema e ce ainversa, anume ca nu am lumina uniform distribuita.

                            Comentariu

                            • sriw
                              Membru Marcant
                              • 05.dec.2007
                              • 537

                              #15
                              Si eu am intr-o camera doua spoturi care se ardeau foarte des.Am inlocuit intrerupatorul cu un variator si nu mai am probleme de atunci.Mi se pare o solutie buna pentru spoturi.
                              If you can't pay cash for something, you probably don't need it.

                              Comentariu

                              Procesare...